Переглядаючи старі газети, що виходили на початку ХХ століття, знайшов цікаву статтю у львівському дводеннику “Наш прапор”. Хоч стаття й не має прямого стосунку до Львова, але все ж таки, разом з незмінним партнером Торговою Маркою Кава Старого Львова, хочу поділитися своєю газетною знахідкою.
Ця розкішна стаття була надрукований в двотижневику “Наш прапор” від 3 серпня 1936 року. Тижневик виходив під орудою Іван Тиктора. Стаття розповідає про початки історії страхової компанії Льойда в Лондоні. Для збереження атмосферності залишаю текст без змін і правок.
Біржа випадків
Січень, 1936 р. Помер англійський король. Англія окуталася в жалобу.
У підприємстві Льойда факт смерти короля викликав велике стурбування. Адже торговці тканин заасекурувалися в Льойда на випадок смерти короля. Вони ж добре знають, як впливає жалоба на їх інтерес. Підчас жалоби перестають люди купувати взористі та білі матеріали й купці втратили б на них великі гроші, якщо не заасекурувалися б проти цього…
Одні плачуть, другі скачуть
Червень, 1936 р. Америка й Европа цікавиться боксерським мечом між Шмелінгом і Люїсом. Від часу славного мечу Карпентієра з Демпсеєм ще не булого такого зацікавлення.
Адже це змагатисьме білий із чорним. Боротьбу заповіли на 18 червня в Єнкі Стадіюм, на вільному воздусі. Та в останній хвилині злива не дає влаштувати змагань і їх відкладають на одну добу. Різні торговці свіжих „артикулів”, що їх приготовили для глядачів є зруйновані. Тільки один чоловік радіє: Міке Якобс, організатор змагань. Він обезпечився проти дощу на 100 тисяч долярів у Льойда…
Весілля й молитвенники
В англійських часописах появилася новинка:
„Англійські видавці книжечок, до молитви дуже стурбувалися вістками про можливе подружжя короля Едварда VІІІ.”
Ця згадка коротка, але для того, що розуміє її, дуже красномовна. Річ у тому, що швидко вийдуть із друку нові молитвенники, де імя покійного короля Юрія заступить імя теперішнього короля Єдварда VIII. Коли Едвард VIII. оженився 6, то весь наклад молитвенників треба б знову зміняти, бож треба б ще покласти біля ймення короля теж і ймення його дружини…
Та декотрі видавці забезпечили себе заздалегідь проти… подружжа короля Едварда VIII. в Льойда! Як бачимо, то в фірмі Льойд можна забезпечити себе від усього й на все, крім життя.
У малій каварні
1690 р, містер Едвард Льойд мав каварню при Товр Стріт над Темзою (в Льондоні). Вона була таки в його власному двоповерховому домі. Каварня Льойда була як інші, тільки що він для вигоди своїх гостей видавав своєрідний бюлетен п. н. «Льойд Нюс». У каварні Льойда сталими гістьми були моряки й корабельні підприємці. Льойд подавав їм до відома в свойому «Льойд Нюс» відомості про те, коли який корабель куди пливе, що бере зі собою, коли й з чим інший наспіє, тощо. Крім того була ще в каварні своєрідна трибуна, що з неї мав право кожен гість, що тільки хотів подати до загального відома.
Карієра
Згодом-перегодом “Льойд Нюс” став щоденником. Є підприємства, що ростуть наче на дріжджах. Таким «інтересом» були й “Льойд Нюс”. Льойдове видавництво перенеслося швидко з бульвару над Темзою до біржової дільниці.
З літами Льойд що раз дужче вбивається в силу.
1760 р. появляється на поличках усіх моряків на світі грубий том, славний „Льойд Реджістер”. У цій книжці є відомості про всі кораблі, що тільки плавають денебудь по водах. 1928 р. Льойд будує велетенський власний дім, найгарніший у Сіті, поблизу „Ломбард Стріт” і є найбільшою асекураційною фірмою на світі.
Таблиця катастроф
Годиться відмітити, що Льойд сам не переводить асекурації. Він тільки посередничає. А все таки обертає міліярдами.
У куті великої залі в домі Льойда є мала таблиця. Це таблиця катастроф. Всі нещастя на землі наче сходяться тут на „стрічу”. Як задрижить земля в Токіо, як потопає якийсь малий корабель біля Кап Горн, як завалиться шиб у копальні в Трансвалю, або вибухне пожежа в Рур, або як до копальні на Сахаліні добувається вода, то фірма Льойд перша знає про це.
Очевидно морські обезпечення є в Льойді на першому пляні. Та бувають і інші.
Можна тут обезпечитися проти підвищення податку, проти дощу підчас прогульки, проти відзискання нормального зору…
Осьтак забезпечився в Льойді актор Бен Турнін, що є своєрідно зизоокий, чому завдячує свій успіх. Від Льойда запозичили назву великі корабельні й асекураційні товариства.
Ось так, в кав’ярні народжувалися великі проєкти та компанії світового рівня. Допиваючи філіжанку своєї улюбленої кави, озирніться – раптом за сусіднім столиком твориться компанія, що змінить світ.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ
Біржа випадків // Наш прапор. – 1936. – 3 серпня (ч. 88). – С. 7.