Бількіс, Клеопатра, Хюррем..? Походження і зв’язки гідної трону львів’янки

1283
Бількіс, Клеопатра, Хюррем..? Походження і зв’язки гідної трону львів’янки

Головна героїня даного циклу текстів була тіткою короля Речі Посполитої Станіслава Лещинського, а також родичкою талановитого полководця, чиє імя часто згадували у переліку претендентів на престол – гетьмана Станіслава Яблоновського. Вона регулярно слала смс-ки гетьману Війська Запорозького Івану Мазепі і отримувала їх у відповідь від нього. Не буде помилкою вважати, що мала вплив на останнього, коли він вирішив відійти від царя Московії Петра І. Ця жінка була б непоганим прототипом для героїні “Гри престолів”, але тихо і досить гідно провела відведені їй роки, прийшовши у цей світ і пішовши з нього у Львові. При цьому, ніколи не забувала про своє рідне місто і регулярно жертвували щедрі суми на його благоустрій. Найбільше, якщо мова про фундування сакральних об’єктів і підтримку релігійних спільнот. Вона – це Анна з Ходоровських Дольська. Давайте знайомитись!   

Анна Дольська
Анна Дольська

Ходоровські

Анну Дольську навіть можна назвати українкою. Так тому, що походила вона із знаного роду Ходоровських, які дали Речі Посполитій велику кількість урядників різного калібру. До прикладу, батько Анни, Кшиштоф Станіслав, був стольником львівським, вінницьким старостою, а крім того – учасником військових кампаній, суддею і депутатом. Не вникаючи в питання як саме йому це все вдавалося, зазначимо, що Ходоровські, хоч і полонізувались, але були родом руського походження. Щодо героїні цього тексту, представниці згаданого роду, вона ще й була дуже вигідною партією для кожного шляхтича, навіть магната – багата, красива, освічена і єдина донька у батька.

Станіслав Яблоновський. Фото з http://www.wikiwand.com/pl/Stanisław_Jan_Jabłonowski
Станіслав Яблоновський. Фото з http://www.wikiwand.com/pl/Stanisław_Jan_Jabłonowski

Матір’ю Анни з Ходоровських була Катерина з Яблоновських Ходоровська, що є окремою історією, адже вона – це сестра руського воєводи, гетьмана і претендента на трон Станіслава Яна Яблоновського. Відтак Анна Ходоровська була пов’язана з одним із найвпливовіших родів того часу. Її родич і онук С. Яблоновського, Станіслав Лещинський, все ж став королем Речі Посполитої.

Вишневецькі

Коли українець чує прізвище Вишневецький, то напевне думає про Дмитра-Байду. Хто більше заглибиться у свідомість, може видобути ще й ім’я Яреми – неймовірно талановитого менеджера, як сказали б ми сьогодні, чий образ спотворений у нас фактом несприйняття цього діяча Богданом Хмельницьким. Однак Вишневецькі, між іншим, князі. При цьому, дуже багаті і впливові. Ця думка відчитується як при вивченні їхніх біографій, так і при ознайомленні із їхніми колишніми володіннями.

Костянтин Христофор Вишневецький. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Костянтин Христофор Вишневецький. Фото з https://uk.wikipedia.org/

До цього роду належали і Костянтин-Кшиштоф, Януш Антоній та Михайло Северій. Перший – це чоловік Анни з Ходоровських, а двоє інших – її сини. Костянтин Вишневецький був учасником битви під Хотином у 1673 році, а також під Віднем у 1683 році. Володів містечком Білий Камінь, що поруч зі Львовом, займав посади брацлавського і белзького воєводи. Врешті, був наближеним до Яна Собеського, його товаришем. Син Януш був знаним меценатом, свідченням чому є навіть історія храму св. Антонія й латинської катедри у Львові. Михайло Сервацій Вишневецький – це великий гетьман литовський, маршалок Сейму.

Ян Кароль Дольський

Анна з Ходоровських двічі виходила заміж і в обох випадках чоловіки були старшими за неї на десятки років. Ян-Кароль Дольський – це великий маршалок литовський, староста пінський і також товариш короля Яна ІІІ Собеського. Разом із дружиною займався благочинністю, підтримував та фінансував розвиток освіти. Після смерті залишив значні маєтки, якими керувала Анна Дольська, продовжуючи його справу.

Король Ян ІІІ Собеський (1674 - 1696 рр.) Фото з https://uk.wikipedia.org
Король Ян ІІІ Собеський (1674 – 1696 рр.) Фото з https://uk.wikipedia.org

Іван Мазепа

З гетьманом Іваном Мазепою Анну Дольську пов’язувало одразу декілька ліній. Найбільше на поверхні – це політична та особистісна. При цьому, в обох випадках важко стверджувати, яких рівнів сягала така комунікація. Як мінімум, Анна з Ходоровських Дольська була кумою гетьмана. Також її вплив називають однією із причин, через яку Іван Мазепа наважився відступити від царя Московії Петра І. Про більше можна лише здогадуватися. Пилип Орлик, описуючи гостини Мазепи у овдовілої Анни, казав, що той мав із нею “нічні і денні конференції”, племінник гетьмана Андрій Войнаровський був переконаний, що Анна Дольська була готова вийти за того заміж, а сам політик говорив, що це – лише плітки.

Іван Мазепа. Фото з https://uk.wikipedia.org
Іван Мазепа. Фото з https://uk.wikipedia.org

Політика досі сприймається як чоловіча сфера. Тим більше, такою її бачили у минулому. Однак, вплив жінок на неї також лишається незаперечним. Особливо, якщо ці жінки були зі зв’язками, як у Анни з Ходоровських Дольської! Про те, як їй вдалося матеріалізувати свої впливи і таланти, чого досягнути – у наступних текстах.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Батюк А. Ганна Дольська в житті Івана Мазепи // Північний вектор, 2016 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://pivnich.info/hanna-dolska-v-zhytti-ivana-mazepy/
  2. Дубина О. Кохання. Влада. Україна. Що підштовхнуло гетьмана Мазепу перейти на бік шведського короля? // День, 2014 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayina-incognita/kohannya-vlada-ukrayina
  3. Княгиня Дольська – політична симпатія? [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.e-reading.club/chapter.php/1020675/4/sergiy-pavlenko-kohannya-getmana-mazepi.html
  4. Мицик Ю. Вишневецькі // Енциклопедія історії України, 2003 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://resource.history.org.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.