Астрономічна символіка у давніх храмах Львова

3112
Астрономічна символіка у давніх храмах Львова

Ми дуже часто не помічаємо цікавих деталей, які можна угледіти піднявши голову догори. Відвідуючи храми, ми не зажди оцінюємо ту красу, яка є всередині. Проте, якщо придивитися, то навіть в одній фресці чи мозаїці можна побачити безліч нюансів. Вашій увазі представлено чотири найвідоміших храми Львова, у яких художники, використовуючи набуті знання з астрономії, намагалися передати зв’язок між святими силами та небесними тілами

Колишній костел Петра й Павла ордену Єзуїтів – сьогодні храм святих апостолів Петра й Павла, довершений у першій половині XVII ст. архітектором Джакомо Бріано. Через значний плин часу інтер’єр споруди значно пошкодився, тому зараз у храмі відбуваються реставраційні роботи. Деякі зображення практично неможливо відновити, проте, частка збережених – може нам розповісти різноманітні цікаві факти, зокрема про таке явище як астрономічні об’єкти.

“Всевидяче око у промінні сонця”. Церква св. апостолів Петра та Павла
“Всевидяче око у промінні сонця”. Церква св. апостолів Петра та Павла

Над головним вівтарем серед проміння сонця розміщено “Всевидяче око”, яке вказує на велич Бога. Проміння, у свою чергу, підносить Трійцю до рівня небесного світила, без якого неможливе саме існування.

Фреска у церкві св. апостолів Петра та Павла
Фреска у церкві св. апостолів Петра та Павла

Художніми розписами костелу займалися батько та син родини Екштейнів. На склепінні центральної нави храму старший Франциск зобразив Земну кулю у вигляді карти з нанесеними материками, якщо придивитися, то можна побачити навіть назви континентів.

Фреска у Церкві св. апостолів Петра та Павла
Фреска у Церкві св. апостолів Петра та Павла

Молодший з Екштейнів, підтримуючи лінію батька, теж зобразив земну кулю та сценку з виглядом на Львів, над яким вирує життя в небі.

Вірменський храм збудований у другій половині XIV ст. майстром Доре (Дорхі), який протягом століть був громадським та релігійним центром віренської колонії у Львові. Цікаві стінні розписи, якими ми зараз можемо милуватися, з’являлися тут протягом 1926-1929 рр., автором яких був Ян Генрик Розен. Майже у кожній його фресці можна угледіти сузір’я.

У храмі є також мозаїка, викладена Юзефом Мегофером, де він зобразив Сонце та Місяць по обидва боки святої Трійці, як символи їхнього Творіння.

Праворуч, у вівтарній частині храму знаходиться старе зображення, яке збереглося з часів побудови храму. На фресці намальовано Івана Богослова, який дивиться на зорю й диктує св. Прохору Євангелію: “На початку”…

Бернардинський монастир (сучасна церква св. Андрія) – пам’ятка першої половини XVII ст. Стіни храму, через століття після побудови, прикрашував Бенедикт Мазуркевич, який по-своєму зумів зобразити небесну сферу. Планета Земля, у його виконанні, постійно знаходиться в центрі “небесних діянь: навколо неї звиваються ангели, бережно витають святі та впевнено стоїть Бог-Отець.

Львівський кафедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії, котрий був остаточно звершений у другій половині ХV ст., також вражає своїм художніми творами. Стінописом цього храму займався Станіслав Строїнський, котрий теж по собі залишив зображення з небесними тілами.

Наталія ДАНИЛІВ

Джерело: Петрук О. Астрономічні цікавинки Львова. – Львів, 2014. – 24 с.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.