“Фотографії – як млинці. Я повинен отримати їх, поки вони гарячі” –
всесвітньо відомий американський фотограф родом зі Львівщини Артур Фелліґ, який увійшов в історію під псевдонімом ВІДЖІ.
Він народився 12 червня 1899 року у Золочеві. Коли Ашеру (так його назвали при народженні) виповнилося 11 років, він разом із сім’єю емігрував до США, й під час еміграції змінив ім’я на Артур.
Не маючи освіти, він міг розраховувати лише на посаду помічника офіціанта. Але завдяки щасливому випадку в 14 років він став асистентом професійного нью-йоркського фотографа і відтоді вже ніколи не розлучався з фотоапаратом.
Він працював у різних газетах, з одного видання до іншого кочували його репортажні знімки з вулиць Нью-Йорка. Його головною перевагою та особливістю стало те, що він одним із перших з’являвся на місці подій, а іноді й раніше поліції. Його називали його магом та щасливчиком, адже він створював сенсаційні знімки. Це дозволило йому у 1935 році стати позаштатним новинним фотографом. У цей період з’являється його псевдонім “Віджі”, який походить від Wee Gee – назва гри з передбаченнями і звуками поліцейської сирени.
У 1938 році фотограф отримав дозвіл на встановлення поліцейської рації у своєму авто. Співпрацюючи з відділком, він прослуховував обмін повідомленнями і оперативно приїжджав до місця пожежі, вбивства та інших подій, роблячи кадри для “гарячих” новин.
У 1941 році він організував свою персональну виставку робіт “Віджі: вбивство – мій бізнес”. Адже всі сенсаційні фотографії він продавав авторитетним виданням, які платили чималі кошти за ексклюзив, серед них: Herald-Tribune, Daily News, Post, Sun і PM Weekly.
Через 4 роки Віджі випустив фото-книгу під назвою “Оголене місто”, яка принесла чималий комерційний успіх і надихнула Жуля Дассена на зйомку однойменного фільму.
Наступними його роботами стали альбоми “Люди Віджі” (1946) і “Голий Голлівуд” (1953).
Багато документальних знімків Віджі було створено у нічному Нью-Йорку під час великої депресії та періоду сухого закону. А після переїзду до Голлівуду у 1947 році Віджі створив серію “спотворених” портретів знаменитостей і політичних діячів. Експериментуючи з різноманітними оптичними змінами об’єктивів, він прагнув показати темні сторони людської душі.
У 1961 році вийшла друком автобіографія “Віджі про Віджі”.
До своєї смерті (26 грудня 1968) Віджі як репортер часто приїздив до Європи, знімав матеріали для Daily Mirror та інших журнальних та книжкових фотопроєктів. Цікаво, що виставка Віджі пройшла і в СРСР – під час його лекційного турне у 1959 році.
Власне, виставки фотографій Віджі (Артура Фелліга) і нині відбуваються у різних країнах.
Джерело: Diaspora.ua