Арт-проект «prostajeSKLADANAJE» відкриється у галереї ЛНАМ

275
Експозиція арт-проекту Яна Левші
Експозиція арт-проекту Яна Левші "prostajeSKLADANAJE"

Від сьогодні і по 18 березня в галереї Львівської національної академії мистецтв (вул. Кубійовича, 35б) буде представлена перша персональна виставка Яна Левші  (Yan Leŭsha), студента 4-го курсу кафедри монументально-декоративної скульптури, котрий приїхав на навчання до Львівської національної академії мистецтв із Мінська (Республіка Білорусь).

Від початку навчання у ЛНАМ він зайняв активну творчу позицію і сформував доволі переконливий доробок.  За два роки Ян створив чималу кількість робіт, як у рамках навчального процесу, так і поза ним. Весь діапазон мистецьких практик та творчі пошуки  молодого митця можна буде побачити на виставці «prostajeSKLADANAJE», яка виразно демонструє симбіоз білоруської та львівської мистецької Школи. Окрім скульптурних об’єктів до експозиції увійшли рисунки, графіка, фотографії та відео-документація перформансу, реалізованого автором. Ян багато експериментує зі змістовим навантаженням, формами, матеріалами, використовує у своїх роботах сучасні технології, такі як 3-D моделювання та ін.

Експозиція арт-проекту Яна Левші "prostajeSKLADANAJE"
Експозиція арт-проекту Яна Левші “prostajeSKLADANAJE”

“Для назви проекту ми не випадково обрали саме білоруську мову. Цим ми акцентуємо на міжнародному характері проекту, національній ідентичності автора та синтезі традицій та новацій білоруської та української мистецьких шкіл…”, – говорить куратор виставки Марія Глушко.

Людське сприйняття неминуче визначає твір мистецтва як щось складне, оскільки змушує розрізняти в ньому матеріал, форму, сенси. Проект «prostajeSKLADANAJE» ставить перед собою ряд запитань. Чи існує в творі мистецтва  «просте»? Чи можна розуміти «просте» в опозиції до «складного»? Чи здатна «проста» завершена форма розкрити той «складний» зашифрований сенс, який в неї закладений? Чи зможе глядач віднайти «ключ» до відгадки, захованої за «простою» виражальною формою? І чи здатний, на перший погляд, «простий» твір привернути увагу глядача і донести, вказати на ту «складну» ідею, якою вона наповнена?

Експозиція арт-проекту Яна Левші "prostajeSKLADANAJE"
Експозиція арт-проекту Яна Левші “prostajeSKLADANAJE”

Експозиція має на меті донести до загалу думку, що не можна говорити про щось абсолютно «просте» чи «складне», адже у кожного складного є своє просте і навпаки.  Глядач має змогу прослідкувати в роботах внутрішню і зовнішню простоту і складність. Візуальна простота, як і простота виконання, можуть здаватися очевидними. Але внутрішньо – це складна річ. Зворотний випадок – «складне» зовні може бути «просте» внутрішньо.

Як зазначає автор: «Кожен твір можна читати як окремо, так і спробувати вибудувати свою систему зв’язків. Ми маємо надію, що даний проект послужить поштовхом до самостійного пошуку відповіді,  стане стимулом для індивідуального прочитання творів, надихне глядача на пошук свого «простого» і свого «складного…».

Експозиція арт-проекту Яна Левші "prostajeSKLADANAJE"
Експозиція арт-проекту Яна Левші “prostajeSKLADANAJE”

Ян Левша (Yan Leŭsha) – народився у місті Браслаў Вітебської області (Республіка Білорусь) у 1998 році. Отримав середньо-спеціальну освіту в Гімназії-коледжі мистецтв імені І. О. Ахремчика (м. Мінськ) у майстерні І. А.  Артімовича. Захистив дипломну роботу «Спадчына» з вищим балом. У 2016 році  вступив до Львівської національної академії мистецтв  (спеціалізація «Монументально-декоративна скульптура»).

Ян Левша є учасником багатьох виставок, конкурсів та мистецьких проектів. Серед них:

  • Молодіжна Республіканська виставка (м. Мінськ, квітень, 2015 р.)
  • Архітектурні тижні під відкритим небом (м. Мінськ, вересень, 2015 р.)
  • Молодіжна Республіканська виставка «Селфі» (м. Мінськ, грудень, 2015 р.)
  • Білорусько-італійська виставка живопису, графіки і скульптури «Час Магнатаў» з виданням каталогу робіт (м. Мінськ, січень, 2015 р.)
  • Республіканська виставка скульптури «Рік Скульптури» з виданням каталогу (м. Мінськ, травень, 2016 р.)
  • Республіканська виставка «Князь Альгерд у выяўленчым мастацтве» (м. Мінськ, липень, 2016 р.)
  • Учасник республіканського конкурсу з проектом пам’ятника білоруського просвітителя Франциска Скорини (Кишинів, Молдова, 2016 р.)
  • Переможець в номінації «Соціальний Проект» з роботою «Носоріг» в галереї АртХаус тц. DanaMoll (м. Мінськ, 2017 р.)

Марія ГЛУШКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.