Архітектурні деталі кам’яниць Львова ХV-ХVІ століть покажуть у підземеллях Золочівського замку

1019
Архітектурні деталі кам’яниць Львова ХV-ХVІ століть покажуть у підземеллях Золочівського замку

29 лютого 2016 року о 12 годині у Золочівському замку – відділі ЛНГМ ім. Б. Г. Возницького відбудеться відкриття музейної експозиції «Архітектурні фрагменти і світло старого Львова» у підземеллях Великого палацу Золочівського замку. Відкриття приурочене пам’яті Бориса Григоровича Возницького у рік його 90-ліття та з нагоди відзначення 30 років передачі Золочівського замку на реставрацію під опіку Бориса Григоровича Возницького.

Підземелля Великого палацу Золочівського замку – це ще один поверх у землі. Вони поділені на чотири великі відсіки – два з одної сторони і два з іншої, а посередині так звана «шия».

Золочівський замок
Золочівський замок

В давнину замкові підземелля, як правило, використовувалися як льохи, де завжди зберігали продукти. Так само було і у Золочівському замку. Навіть у складний період історії замку, коли приміщення використовувалися під в’язницю, тут також зберігали харчі. З середини 50-х років ХХ століття, коли у Золочівському замку було профтехучилище, частину підземелля пристосували під котельню. В одному з відсіків розмістили вугільні котли, які обігрівали весь комплекс замку, в сусідньому відсіку тримали вугілля, яке привозили і засипали сюди через вікна до підземель. Два інші відсіки використовувалися для потреб громадського харчування Золочівського району. В одному з них стояли величезні муровані чани, де квасили огірки і капусту. Очевидно, з метою дезінфекції, все було побілено вапном. Ще на початку 90-х років минулого століття підземелля вдалося частково очистити.

Золочівський замок
Золочівський замок


Підземелля загалом, а, особливо, підземелля замків завжди привертають до себе увагу відвідувачів. Вони манять властивою лише їм таємничістю. Підземелля має кожен замок і усі вони різні. Організатори виставки, насамперед, хотіли показати красу підземель Золочівського замку. Тому намагалися закцентувати неповторну атмосферу підземелля Великого палацу за допомогою освітлення. Використання різнопланового світла дало змогу підкреслити представлені експонати.

Музейна експозиція «Архітектурні фрагменти і світло старого Львова» – це збірна колекція архітектурних деталей кам’яниць Львова ХУ-ХУІ століть, ліхтарів ХІХ-поч.ХХ століття (ручні, каретні, залізничні ліхтарі, побутові гасові лампи) та фрагментів давньої скульптури. Частина цих експонатів, зокрема ліхтарі та скульптури, раніше знаходились у фондах Львівської національної галереї мистецтв.
Фрагменти архітектурного декору львівських кам’яниць до Золочівського замку були привезені у 1994 році з ініціативи Бориса Возницького. Їх збирали, щоб урятувати від знищення поціновувачі Львова ще з кінця ХІХ століття. У підземеллях Великого палацу їх склали, щоб зберегти від дощів, морозів і вандалізму людської байдужості. До того часу вони знаходилися у дворі Львівської національної галереї мистецтв по вул.. Стефаника, З.

Борис Григорович Возницький

Борис Григорович Возницький

У вільну хвилину, яка випадала дуже рідко, Борис Григорович Возницький розпочав монтувати майбутню музейну експозицію, а довершували цю роботу ми вже без нього. Було дуже відповідально, але зупинитися і нічого не робити організатори просто не мали права. Бо тут, у підземеллях, Возницький зібрав Львів, якого вже не існує. Колись Борис Григорович Возницький говорив: «Моє завдання зберегти твори мистецтва, а досліджувати вже будуть після мене». Працівники музею намагаються продовжувати його справу. Дослідники відтепер матимуть доступ до дивовижних, врятованих нашими попередниками пам’яток, а відвідувачі можуть мандрувати у минуле давнього Львова.

Золочівський замок
Золочівський замок

Всі роботи виконані працівниками замку, також допомагали небайдужі люди. Так з освітленням допоміг один з відвідувачів замку, харків’янин Олег Корецький, який власним коштом закупив світильники і консультував при їх встановленні. Також допомогу надав Золочівський лісгосп. ( директор Круть Р.Р., головний інженер Андрусишин Б.Т.)

Надія ГУПАЛО,
куратор проекту, завідувач Музею Золочівський замок – відділу ім. Б. Г. Возницького

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.