“Аполло”: кінотеатр для еліти, або кінопоказ за ціною вистави

1024
"Аполло": кінотеатр для еліти, або кінопоказ за ціною вистави
"Аполло": кінотеатр для еліти, або кінопоказ за ціною вистави

Львів має ще одну унікальну та маловідому першість – 1908-го року у газеті “Діло” вперше з‘являється назва “кінотеатр” в рекламі “першого львівського театру кінематографічного “Сінефон” по вул.Шайнохи, 5 (нині вулиця Банківська)…

Львівська реклама де вперше вжито слово "кінотеатр". 1908 рік
Львівська реклама де вперше вжито слово “кінотеатр”. 1908 рік

Проте, ера сінематографу у Львові почалась ще раніше… Адже, до 1914 року, у місті було пристосовано понад двадцять зал у різних місцях і з різним рівнем оснащення, які пропонували ті ж фільми, що їх оглядала віденська, пражська і краківська публіка. Пальма першости належала кінотеатрам “Аполло”, “Копернік”, “Гражина”, “Корзо”та “Лев”.

Будинок Галицького музичного товариства, від 1911 року тут діяв кінотеатр "Аполло". Фото 2015 року
Будинок Галицького музичного товариства, від 1911 року тут діяв кінотеатр “Аполло”. Фото 2015 року

Вони започаткували кінодемонстрацію у сучасному трактуванні. Новинками були привабливо оформлені входи до кінотеатрів, зручні крісла, добра видимість екрану з різних місць (на противагу колишнім видовженим і вузьким залам), а також відповідна вентиляція, що колись було проблемою для усіх кінотеатрів. Певним переломом було створення кінотеатру для елітної публіки під назвою “Аполло”. Це було черговим починанням інженера Казимира Кропійовского, котрий відчув кон’юнктуру модерних кінотеатрів і 2 квітня 1911 року відкрив кінозал “Аполло”.

Будівля львівської філармонії у радянський період
Будівля львівської філармонії у радянський період

Діяв він у розкішній будівлі Галицького музичного товариства на вул. Хоронщизни, 7 (сьогодні тут Львівська обласна філармонія на вул. Чайковського, 7). “Аполло” був елітним і дорогим кінотеатром, в якому демонстрували найновіші кінострічки, а квитки на кінопокази коштували майже на рівні з квитками на театральні вистави… Відкриття такого кінотеатру свідчило про те, що кіно не було банальною розвагою для бідноти, а справжнім мистецтвом, яким цікавилась й еліта міста…

Фрагмент фасаду колишнього Галицького музичного товариства. Фото 2015 року
Фрагмент фасаду колишнього Галицького музичного товариства. Фото 2015 року

Цей кінотеатр був одним з найбільш розрекламованих у Львові. Від початку діяльності кінотеатру у глядацькому залі було 598 місць, але до кінця 1930-х років їх кількість збільшено до 700… У січні 1930 р. “Аполло” почав демонструвати звукові фільми і став другим звуковим кінотеатром Львова.

У передвоєнні роки група недбалих власників довела один з найкращих кінозалів Львова до банкрутства. “Аполло” повністю припинив свою діяльність у роки Другої світової війни під час німецької окупації.

Використані джерела :

http://gunnishev.livejournal.com/ , http://www.ji.lviv.ua/ , http://www.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.