Андрій Трач: “Не люблю простих завдань! Тернопільський фонтан був справжнім викликом!” (відео)

2039
Андрій Трач:

Не так давно мій колега захоплено розповідав про інженерне диво в Дубаї – світлові та співаючі фонтани. Я слухала, затамувавши подих. Аж тут минає кілька днів, я потрапляю до Тернополя і на власні очі із першими сутінками бачу диво, схоже на те, яке так захоплено розхвалював колега.

Мені довелося вдатися до розшуків. Врешті серед спільних друзів я навела контакти й таки познайомилася з чоловіком, який створив цю дивовижну споруду і не лише її.

Коли розмовляла з Андрієм Трачем, справді пишалася, якими ж винахідливими є українські чоловіки! Ті, хто знайшов себе в улюбленій справі та ладен працювати над реалізацією надскладних завдань, аби врешті отримати результат, якого самі не очікували,, а іноді й  перевершили власні сподівання!

Андрій Трач
Андрій Трач

Тішуся, що можу розповісти читачам порталу про Андрія Трача. Він – директор компанії ТОВ “Сучасні спецтехнології” в Тернополі (займається теплоізоляцією стін та підлоги). Та у рідному місті його знають насамперед, як найкращого фахівця зі спорудження складних гідроінженерних споруд: басейнів (із прозорими стінами та дном), хамамів, бань, складних фонтанних споруд та аквапарків.

– Андрію, ваше захоплення гідроспорудами – з дитинства?

– Ні. Хоча потяг до фізики, хімії та інженерних наук був ще в школі. Під час навчання, в Палаці творчості були дитячі гуртки. Я вподобав для себе авіамодельний. Там хлопці майстрували різноманітні моделі літаків. Це було серйозне хобі і я в ньому досягав успіхів. Адже ставав учасником та переможцем обласних та всеукраїнських авіазмагань. Тому можу сказати, що все, що я роблю переросло із хобі в професію.

Інтер'єр хамаму
Інтер’єр хамаму

– Ще до того, як здійснили будівництво 1-го аквапарку в Тернополі  – чи мали досвід роботи в сфері будівництва водних споруд?

Досвід мав, бо вже розвивав цей напрямок. На той момент на ринку було мало спеціалістів в цій галузі. Почав із спорудження басейнів. Але хотів зробити щось цікаве для міста. На той час критих аквапарків ще не було в Україні, тож мені захотілося, щоб саме в моєму місті з’явився перший. Мріяв створити частинку тропіків у Тернополі. І ми почали працювати над проектом, який би зацікавив не лише мешканців, а й зміг привабити чималу кількість туристів.

Інтер'єр хамаму
Інтер’єр хамаму

– Що було найважчим у цьому проекті?

Пошук фахівців. Адже вузькопрофільних спеціалістів не було. Довелося навчатися самому – відвідувати семінари, навчання та симпозіуми за кордоном. Я навіть став членом асоціації аквапарків України та Європи. Після відкриття нашого аквапарку – як на диво – в Україні стало на порядок більше тематичних навчань.

Коли ж ми починали роботу, то довелося шукати дуже багато точної інформації. Нам потрібні були конструктори, кошториси, потужні фінанси. Хотілося створити комплекс спа-центрів, які б приваблювали відвідувачів до закладу впродовж року, а не лише у літню пору.

Інтер'єр хамаму
Інтер’єр хамаму

– Перший критий аквапарк, лячно не було братися за такі масштаби?

Мене заводять складні речі! Не люблю робити простих речей. Що складніше замовлення – то більше в мене бажання взятися до його втілення. От нещодавно я робив басейн на 6-му поверсі зі скляним дном у приватному помешканні – це було цікаво. Тому спершу прийшлося будувати будинок, що відповідав технічним вимогам для розміщення басейну на 50 м2 води. Після цього було замовлення – басейн на 11-му поверсі і спа-центр. Потрібні були дуже чіткі розрахунки та багато комплектуючих і матеріалів, які ми найчастіше замовляємо в Європі. Якщо немає відчуття новизни, драйву та адреналіну – я за таке замовлення просто не беруся. Бо хочу щоразу пробувати щось нове та вдосконалювати свої вміння та навики!

Інтер'єр хамаму
Інтер’єр хамаму

– Коли почали займатися будівництвом саун, басейнів, хамамів?

З басейнами – у мене досвід останніх 17 років. Мій перший басейн я будував сам у власному будинку. Після цього мої друзі почали замовляти у мене басейни та бані. Тоді стало модно їздити до Туреччини та Єгипту – там можна було відвідати такі місця й зрозуміти принцип їхньої роботи. Щодо хамаму – то це вже значно складніша споруда, але побувавши й там кілька разів, я переконався, що це буде цікаво. Тому перше замовлення у мене також викликало жваве захоплення. Це знову було щось таке, в чому можна було випробувати свої сили, вміння й зробити те, чого раніше ще ніколи не робив. Адже хамам має обов’язкові елементи –температурний режим, багато каменю в оздобленні, стіл для розігріву, де проводять банні церемонії: пілінг, мильний масаж та інші.

– Збудувати сауну чи хамам – що для вас цікавіше?

Однозначно хамам. І тут дуже просте пояснення – він складніший у виготовленні, роботі, тож цікавіший для мене. Треба все врахувати, аби волога, яка конденсує не cкапувала зі стелі, щоб лежаки, сидіння та підлога були теплими. У приміщенні багато пару та вологи – треба передбачити технічну можливість процесу просушування. Загалом хамам це вища ступінь бані. Адже замовники бажають, щоб усе було на рівні – наприклад, музика в усьому приміщенні. Начебто це проста вимога, проте, за умови високого рівня вологості та температури – навіть цей, здавалося б простий елемент, вимагає спеціальних технологій. Будівництво виходить коштовним. Але мої клієнти завжди задоволені, бо робота завжди виконується на рівні й служить на довгі роки. З часом у цьому напрямку роботи почало з’являтися все більше клієнтів. Люди зверталися до мене за рекомендаціями. Тож і це моє хобі переросло у бізнес, який зараз мене «годує».

Критий басейн
Критий басейн

– З останніх своїх замовлень може пригадаєте щось особливо цікаве?

Так, нещодавно в мене замовили термобасейн на 11 поверсі на відкритій терасі. Це була бетонна, відкрита споруда, сезонного використання, із хорошим пейзажом та детально продуманою Спа-зоною. Було цікаво над цим працювати. Щоправда, зараз уже значно легше, аніж кілька років назад. Адже є зараз безліч навчань (семінарів) та інформації. Тож просто слід все чітко підібрати, аби технологія добре працювала. Я розумію, що це замовлення преміум класу і таких не буде багато, адже вартість є коштовною. Але тішить те, що час до часу такі замовлення є, вони розширюють мій кваліфікаційний рівень та досвід.

– Як виникла ідея першого світло-динамічного фонтану в Тернополі?

Ідея фонтану виникла із проблеми. У Тернополі є велике озеро, яке влітку дуже прогрівається і цвіте синьо-зеленими водоростями. Щороку в серпні на озері проводяться етапи чемпіонатів Світу та Європи із водно-моторного  спорту. На цю подію з’їзджаються туристи та учасники змагань із усієї України та Європи. Для відновлення хорошого стану води в озері треба було покращити аерацію – збагатити воду киснем, щоб перешкодити розмноженню бактерій та водоростей. Адже кисень розщеплює сполуки (фосфати та нітрати) й це зменшує ріст водоростей. Виявилося, що з часів Союзу у водоймі не було жодної додаткової очистки води і тому накопичилося велика кількість мулу. Цю проблему потрібно було вирішувати терміново. У столиці також шукали фахівців для вирішення цього замовлення – але сума 30 млн. грн була не підйомною для бюджету міста. Мене запросили до цього проекту як експерта. На той момент проект робіт уже був майже готовий. Але деякі моменти мене в ньому не влаштовували, тому прийшлось дещо переробити та доопрацювати.

– Не лякали бюрократичні нюанси цього замовлення?

– Я розумів, що з цим буде складніше. Адже те, що можна було залагодити лише за 2 місяці, через «паперову тяганину» тривало більше 5 місяців. Доводилося переконувати усіх у своїх вірних судженнях на наявних прикладах й навіть цілком по-новому переробляти проект

Була запропонована лінія струй аераційного фонтану загальною довжиною понад 240м. по обидві сторони центрального променаду в сторону острівця «Чайка» та основного ставу. Який підкреслив та виділив острів Чайка, який опинився в центрі парку в плачевному стані. Де по обидва боки туристи та містяни мали змогу оглядати лінії фонтанів. Враження виявилися неймовірними, адже до кінця навіть ніхто не міг уявити, як воно все виглядатиме насправді. Зараз уже відтворили весь ефект динаміки в світлі у струменях води, а навесні маємо намір долучити ще й музичний супровід до різнобарвних потоків.

Світлове та музичне шоу працюватиме із початком сутінків – після 19,00. В музичному асортименті буде класика, рок, ймовірно карооке – охочі зможуть поспівати на атракціоні із різними змінами світлових ефектів. Зараз працюють програмісти та пишуть програми для завершення цього етапу проекту навесні.

– Керівники міста задоволені реалізацією проекту?

Гадаю, що так, адже після відкриття фонтану певний час спостерігалося туристичне пожвавлення. Багато людей із довколишніх міст приїжджають до Тернополя подивитися на наш фонтан. До речі, у нашому місті озеро є найбільшим у Європі яке розташоване в центральній частині міста, тож, ймовірно, наступного року здійснюватимемо проект ще одного аераційного фонтану. Переконаний над ним також буде цікаво працювати.

Соляна кімната
Соляна кімната

– Знаю, що ви були «першопрохідцем» і в облаштуванні соляних кімнат. Розкажіть про це.

– Так, кілька років назад (2014 р.) цей проект замовила дитячої клініки «Малеча». Соляна кімната – цікавий різновид соляної бані, свого роду галокамера. Для облаштування ми використали  брили солотвинської та гімалайської солі. У кімнаті є соляна пісочниця, іонізуючий соляний гейзер, в якому сіль бурлить та нагрівається, таким чином мікроскопічний соляний пил наповнює соляну кімнату туманом. Таким чином досягається максимальний оздоровчий ефект.

Найскладнішим під час роботи в цьому замовленні були клеючі суміші. Адже сіль під час розмокання розчиняється та все роз’їдає. Тож нам довелося помізкувати над тим, і розробити спеціальну суміш, щоб під час взаємодії з вологою клеючі суміші навпаки, посилювали свій ефект. Їхній склад довелося придумати, випробувати й запатентувати самим.

Соляна кімната
Соляна кімната

– Ви є директор компанії “Тепловер”, яка займається теплоізоляцією стін та підлоги. Що пропонуєте своїм клієнтам?

Це високоякісні тепло-ізолюючі суміші на основі природних мінералів– Вермікуліту та перліту – мінерали неорганічного походження, вони проходять високу термічну обробку при температурі +1300*С, тож є екологічними та довговічними термін придатності у них не має обмежень, як наприклад, пінопласт чи скловата. Цими сумішами можна утеплювати будинки як в середині помешкання так і з зовні. Перший будинок в Україні на основі цих «теплих штукатурок» – мій власний, збудований 2002 року. Після апробації цих мінералів для свого помешкання я став пропонувати його для широкого використання. Дуже скоро з’явився попит. Тож ми запатентували торгову марку, розпочали продажі на ринку України та згодом і експорт у країни Єврозони. Європейський ринок має потребу у такому товарі, адже співвідношення ціна-якість у нас дуже хороші. Звісно – нам залежало на тому, аби гарно себе зарекомендувати. Адже розвиток компанії можливий лише завдяки успішному збільшенню оборотів та виходу на широкий європейський ринок.

– Знаю, що крім таких технічних галузей, вам до душі й дещо жіноча сфера, зокрема кулінарна тематика. Як так сталося?

– Як і всі попередні захоплення, це також взяло свій початок із дитинства. Коли був хлопчаком – часто допомагав мамі на кухні. Але з усіх страв особливо полюбляв десерти. Зараз кінцево віддав перевагу французьким та італійським солодощам. Вони дають змогу міксувати, шукати свою унікальну рецептуру. Дуже любимо родиною торт Фрез’є з полуницею, Крокінбуш, з профітролі, різновиди макаронсів, мусові торти, та пудинги. Якось масляні креми нам не до смаку. У них все дуже просто, а хочеться чогось вишуканого, аби дивуватися щоразу.

На жаль, така нагода випадає не часто, бо дуже багато замовлень та робочих зустрічей. Але коли на вихідних є трохи вільного часу, то обов’язково щось приготую, дружина та доньки у захопленні і часто мене просять щось приготувати. Та й мені час проведений на кухні приносить неймовірне задоволення та відпочинок.

Наступного разу й ви, заходьте у гості! Пригостимо чимось смачненьким!

Спілкувалася Леся КІЧУРА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.