Олександр Гранах, Иешаяху Гронах. Актор і режисер, що народився на зламі століть. Людина, неймовірна історія життя якої нагадує пригодницький роман. Народившись у селі , він зміг вийти за традиційні межі єврейського життя та стати зіркою театру і кіно не лише європейського а й підкорити Голлівуд.
Дев’ята дитина у родині галицьких євреїв. Його життя мало складатись із важкої щоденної праці , та доля вирішила інакше. Випробувань та неймовірних пригод, що відбулись у короткому, але яскравому житті Гранаха вистачило б не на одну людину, життя , що мов пригодницький роман кинуло його із невеликого тихого села до гамірного міста. У Лембергу , Гранах несамовито закохується у театр і народжується його мрія-вийти на сцену.
Ось про що він розповідає у своїх спогадах: “Та одного вечора ми пішли до театру. І тут раптом переді мною постало щось, чого я не міг порівняти ні з чим досі побаченим, чужим і пережитим. Бо тут я відкрив зовсім інший, невідомий, новий світ. Уже самі приготування! Похід у театр! Те, як усі вони говорили про Гімпеля, директора. Як ми повернули на вулицю Ягелонську, опинившись на невеличкому подвір’ї; багато сяючих облич – усі виглядали так урочисто. У малому віконці трати купили квитки, зустріли знайомих. Простих людей, як і вони самі. Мене одразу з ними познайомили. І всі розмовляли про акторів, про їхні останні ролі. Яке обличчя було в Шіллінга, коли Гутттман сказав йому те і те, як старий глухий Розенберг прочитав словаз уст іншого актора, про Калішового Бен Адора й Цукерманового Бар Кохбу, як Фішлер пила отруту в ролі Хасі, як пані Розенберг тягала її за коси й лупцювала, як Палепаде сміявся, як Карлік танцював, і що серйозний Мелітцер, граючи у “Буйній людині”, справді збожеволів й опинився в божевільні. І що Фішле вийшла заміж за великого доктора, але, граючи Хасю, забувала про своє багатство, по-справжньому вмиваючись гіркими сльозами. Кожен міг розповісти щось новеньке. Від почутого й побаченого всі були в захваті.”
Його мрія починає втілюватись у життя уже в Берліні, де він, працюючи пекарем, грає у єврейському народному театрі , переносить операцію на ногах, щоб виправити їх форму, та мати можливість виступати у амплуа драматичного актора. І ось, здавалося б доля йому усміхнулась, та Перша світова війна , що вибухнула у Європі віддаляє мрію на невизначений термін.
Гранах вирушає на фронт…
1918 Знову Берлін, Сцена. Вистави німецькою та на ідиш. Гра у німому кіно,кар’єра йде в гору і у !931Режисерська робота у Сполучених Штатах.
Повернення до Німеччини,але велика політика знову втручається у долю цієї людини. Через прихід до влади нацистів,Гранаху доводиться виїхати до Польщі , потім провести якийсь час у Радянському Союзі, де він знявся у двох кінострічках та виступав у Київському театрі. Арешт. Тепер уже радянська система впливає на життя Великого актора. На щастя Гранаха відпускають і він вирушає до Швейцарії, де на нього чекає його кохана Лота Лівен.І знову робота у театрі-тепер у Цюріху.
1938 Гранах покидає Європу, емігруючи до Сполучених Штатів.Тут йому довелось долати мовний бар’єр, вивчаючи англійську,адже мова-головний інструмент актора . Набутий досвід перебування у Німеччині та Радянському союзі стає у нагоді кіноактору Гранаху, що виконує то ролі агента НКВС, то наглядача німецького концтабору.
Своє життя Гранах блискуче описав у автобіографічному романі, що вийшов вже по його смерті і у 2012був перекладений українською мовою.
У четвер 26 лютого кав’ярня-галерея «Штука» і Клуб шанувальників Галичини запрошують на зустріч, присвячену Александрові Ґранаху – акторові з галицьким корінням і світовою славою. Розповідатиме Ольга Лідовська, керівник програми «Музей» при ВЄБФ «Хесед-Ар’є». Початок о 19:00, вхід вільний.