А що у сусідів: Як досліджують старі фото в Польщі, або розмова із Яцеком Кляйна

535
Фото дослідника Яцека Кляйна

Тема старих світлин може об’єднувати дослідників із різних країн. Адже навіть, коли вони вивчають різні міста, в них можуть бути спільні теми для обговорення, а це видавці, архіви, джерела пошуку, аукціони. Завжди цікаво дізнатись про досвід колег та перейняти кращі приклади, або навіть надихнутись вдалим досвідом.

Сьогодні хочемо розповісти нашим читачам про те, як досліджують старі фото в Польщі, як збирають та видають альбоми світлин. «Фотографії старого Львова» вивчають досвід колег по вивченню та дослідженню старих фото.

В публікації хочемо розповісти про досвід дослідника із міста Хойніце Поморського воєводства в місті Польща, на ім’я Яцек Кляйна. Вже багато років він збирає фотографії рідного міста, малює старі образи вулиць та будівель,  видає щотижневик «Хойнічанин» та видає альбоми старих фото. В майбутньому він планує завітати до міста Львова, для того, щоб відшукати стару пресу рідного міста в архівах. Адже існує інформація, що саме у львівських архівах збереглись усі номера видань, що видавались в місті Хойніце.

Знайомство з історією міст завжди цікаво розпочинати через ретро світлини. Не є виключенням і минувшина міста Хойніце, що є центром повіту та розташоване в Поморському воєводству.

Фото дослідника Яцека Кляйна
Фото дослідника Яцека Кляйна

Кілька років тому були опубліковані потужні колекції старих фото м. Хойніце. Автором видань є Яцек Кляйна, відомий дослідник історії м. Хойніце, головний редактор соціально-історичного щомісячника «Хойнічанин.пл», художник. Спеціально, для читачів з України нам вдалось поспілкуватись із дослідником та розпитати його про історію.

– Вітаю, розкажіть відколи Ви зацікавилися історією міста Хойніце?

– Мені здається, дату визначити досить важко. У старшій школі у мене був чудовий учитель історії, який зробив історію одним із моїх улюблених предметів. Його можна було слухати годинами. Можна сказати, що я більше зацікавився історією Хойніце після виходу на пенсію. Я завжди трохи малював. По закінченні служби в армії, я отримав у подарунок альбом зі старими листівками. Це мене настільки зацікавило, що я почав малювати на їх основі стару архітектуру міста і публікувати ці малюнки в місцевій газеті. Тоді мій друг попросив мене додати описи до малюнків. І ось я почав свої пошуки в історії міста.

– Коли виникла ідея видати альбоми фото та листівок із зображеннями Хойніце?

Для гарних малюнків мені потрібні були якісні світлини. Я почав збирати листівки з видами міста та зустрічатися з такими ж ентузіастами. Переглядаючи їх колекції, я виявив, що кожна з них відрізняється, і кожен колекціонер має листівки, яких буквально ні в кого немає. Часто це були єдині, унікальні зображення, які ніколи не публікувалися. Тому я вирішив зібрати ці фотографії та листівки в один альбом, щоб захистити ці фотографії від «темряви часу». У першому томі я зібрав 12 колекцій, а в другому — фотографії з 24 різних джерел.

– Цікаво, які зображення міста Хойніце є найдавнішими?

– Найдавніші фотографії міста, тобто вулиць і будівель, походять з останнього десятиліття ХІХ століття. Фотографії мешканців, зроблені у фотоательє, є давніші. Це важко точно визначити, тому що на звороті фотографії зазвичай немає дати, але можна припустити, що перші походять із 1870-х років.

Яка пам’ятка в місті Хойніце є найстарішою? Чим вона відома?

– Найціннішою пам’яткою Хойніце є базиліка. Спорудження костелу розпочалося в 1340 році. Будівництво в стилі поморської готики тривало 20 років і було завершено в 1360 році. Раніше місто було оточене 7-метровою стіною, із 24 вежами і 3 величезними воротами. Сьогодні в збереженому стані лише одна брама та кілька веж. До слова, укріплення міста Хойніце були настільки потужними, що воно жодного разу не було захоплене в результаті прямого нападу.

Базиліка в місті Хойніце, Польща
Базиліка в місті Хойніце, Польща

– Які пам’ятки в Хойніце варто відвідати туристам?

– Звичайно, Базиліка, Члухівські ворота, вежі місцевого музею, де представлені колекції та гімназійний костел. Цікавими є також модерністська ратуша чи еклектична будівля повітового староства. Є також кілька житлових будинків, збудованих після найтрагічнішої пожежі в історії міста 15 квітня 1742 року. Тієї ночі все місто повністю згоріло, а з 250 будівель у міських стінах залишилося 19. Місто підіймалося з руїн близько 30 років.

– Які цікаві особистості зв’язані із містом Хойніце?

Було багато видатних і в давнину, і трохи пізніше. Важко обрати за їх заслуги, оскільки вони працювали на багатьох рівнях, також важко сказати, хто більш відомий: художник, астроном чи, наприклад, ректор університетів у Лейпцигу чи Віттенберзі. Безумовно, однією з таких людей є Йохан Даніель Тіціус. Народився 2 січня 1729 року в Хойніцах. Він був сином купця і міського радника Якоба Тіца і дочки лютеранського пастора Марії Доротеї фон Ханов. Він відомий головним чином як співавтор правила Тіція-Боде щодо середньої відстані планет у Сонячній системі.

–  Над якими історичними дослідженнями ви зараз працюєте?

– Зараз збираю матеріали для «Каталогу хойніцьких листівок». У прусській період, до 1920 року, не було державної монополії на випуск листівок. Кожен бажаючий міг сфотографувати свій дім, чи вулицю та надіслати їх у вигляді листівок. Тому достеменно невідомо, скільки було видавців листівок і скільки зразків цих листівок було випущено у світ. З кожним роком ми знаємо про це все більше, але насправді це тема, яка ніколи не закінчиться.

Обкладинка книги Яцека Кляйна «Хойніце на старих фотографіях».
Обкладинка книги Яцека Кляйна «Хойніце на старих фотографіях».

– Ви колись були у Львові, чи плануєте відвідати?

– Ні, я ніколи не був у Львові. Ба – я навіть не був в Україні. Але як тільки українці переможуть у цій війні, у що я щиро вірю, я обов’язково поїду подивитися це прекрасне місто.

– Чи є в архівах України джерела, які б ви хотіли дослідити?

– Напевно, так. Спеціально буду шукати довоєнну пресу з міста Хойніце. Відомо, що довоєнну пресу з Хойніце розсилали до найвідоміших наукових центрів, зокрема до Львова. Сподіваюся, що після перемоги зможу пошукати її в українських архіви.

Записала розмову: Тетяна Яцечко-Блаженко

Фото: з архіву Яцека Кляйна

P.S. В наступних публікаціях продовжимо знайомити наших читачів із дослідниками із сусідніх країн, зокрема, Польщі, які також займаються дослідженнями старих фотографій та історією міст.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.