додому Блог

Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року

Відпочинок мандрівників після поїздки Бескидами, 1912 рік, фот. Wędrowiec pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą, 1912. Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року #історія
Відпочинок мандрівників після поїздки Бескидами, 1912 рік, фот. Wędrowiec pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą, 1912. Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року #історія

Поляк проїхав 120 кілометрів Карпатами, зробив десятки світлин краєвидів, архітектури та людей, а також написав детальний репортаж про цю поїздку.

«Для пристрасного велосипедиста-туриста гори завжди привабливіші, ніж рівнини. Гірські серпантини, на підкорення яких деколи потрібно кілька годин, не люблять лише ті, хто хоче похвалитися великою кількістю подоланих кілометрів за короткий час. На щастя, таких небагато. Тип гонщика-велосипедиста все більше зникає в нашій країні, і велосипедист-турист бере верх. Цю здорову і корисну тенденцію можна помітити як серед школярів, так і старших людей, а особливо – у велоклубах, як от у Львові, так і в новоорганізованому в Кракові, де більше уваги звертають на велосипедні мандрівки, відсунувши перегони на другий план».

Такими словами у журналі Wędrowiec: pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą («Мандівник: ілюстрований журнал, присвячений туризму та спорту в краю та закордоном») за 1912 рік Рудольф Вацек розпочав свій «велосипедний» репортаж про поїздку Карпатами.

Початок мандрівки: злива, багнюка та розмиті дороги

Поляк Рудольф Вацек (пол. Rudolf Wacek) був мешканцем Львова початку 1900-х років, ентузіастом спорту, першим велотуристом, а невдовзі – професором львівської гімназії, спортивним організатором та письменником-публіцистом. Також Вацек відомий як багаторічний президент львівського футбольного клубу «Погонь» та керівник спортивної редакції радіостанції у Львові. Автор багатьох книг, зокрема «Do Anglji i Norwegji rowerem», «Rowerem po Europie», «W polskich kniejach» та «Wspomnienia sportowe».

Рудольф Вацек (Rudolf Wacek, 1883-1956). Портрет зроблений у 1928 році, фот. PIC_1-N-2026, NAC
Рудольф Вацек (Rudolf Wacek, 1883-1956). Портрет зроблений у 1928 році, фот. PIC_1-N-2026, NAC

Понад 110 років тому велоґуру організував велотур для студентів – членів Спортивного клубу, – про який так детально написав, що виникає бажання його повторити. Хоча б віртуально. Любителям велосипедів не заважали ні «жахливий стан наших доріг, який може відбити бажання їздити навіть у найзапеклішого велосипедиста», ні «вибоїни на вулицях Львова, які можуть набриднути навіть пішоходу». Поїздку в Карпати запланували у дні П’ятидесятниці, точкою старту обрали місто Сколе, а кінцевим пунктом призначення – Мункач (сучасне місто Мукачево у Закарпатській області України, що у ті часи входили до складу Австро-Угорської імперії).

Члени клубу велосипедистів у 1907 році. Посередині – Рудольф Вацек, фот. PIC_1-N-2736, NAC
Члени клубу велосипедистів у 1907 році. Посередині – Рудольф Вацек, фот. PIC_1-N-2736, NAC

Коли велосипедисти вже вирушали у мандрівку із залізничного вокзалу Львова, а це був вечір суботи, почався сильний дощ, і група, яка обіцяла бути чисельною, зменшилася до семи чоловік. Інші приходили на станцію і, вибачаючись, бажали мандрівникам щасливої дороги. Самого ж Вацека, як головного в команді, дуже порадувала така скромна кількість учасників, «адже багатолюдні та далекі велопрогулянки, особливо в гори, зазвичай не вдаються».

Об 11 годині вечора група прибула в Сколе. Була темна ніч, човгаючи багнюкою від вокзалу до міста, вони знайшли готель, сторгувалися з подружжям Вайнфельдів за ціну на нічліг, і, з надією на хорошу погоду зранку, пішли відпочивати. Наступного дня велосипедистів розбудив стукіт крапель дощу по ринвах – лило немов із відра. Уся Сколівська улоговина була вкрита темними хмарами, а траса перетворилася на багнюку. Вацек навіть поставив на голосування питання, чи їхати далі, чи повертатися потягом до Львова. Однак злива не злякала нікого.

«Прекрасне місце, сховане серед просторих карпатських лісів»

Вулиця у містечку Сколе, 1934 рік, фот. D. Brauner, Biblioteka Narodowa
Вулиця у містечку Сколе, 1934 рік, фот. D. Brauner, Biblioteka Narodowa

Початок мандрівки Рудольф Вацек детально описує у своєму репортажі:

Тож ми сіли на сталевих коней і виїхали зі Сколе дорогою на південь, вгору по річці Опір. Відразу за залізничним вокзалом минаємо праворуч розкішний палац панів Гредлів, власників Сколе та великих лісових масивів на Скольщині, а ліворуч фабрику та величезні склади деревини. Це Демня – багатотисячне поселення робітників. Невисокі, одноповерхові будинки, охайні, перед кожним садок, повний квітів, позаду невеликий клаптик поля, усі вони належать «панству Сколе», призначені для робітничих сімей, на протилежному березі села можна побачити залізничну колію, що веде через Славсько до Лавочного.

Палац панів Гредлів. Сколе – Демня, 1914 рік, фот. Wędrowiec pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą, 1912
Палац панів Гредлів. Сколе – Демня, 1914 рік, фот. Wędrowiec pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą, 1912

Семеро мандрівників рухалися хребтами гір, які в цій частині Карпат називаються Бескидами, й невдовзі побачили будівлі курортної колонії в Гуті Коростівській. Вацек пише:

Після короткого відпочинку ми продовжуємо нашу подорож. Дорога стає все крутішою і крутішою, оскільки ми залишили долину Опору, однак ми не відчуваємо втоми, тому що нашу увагу займають нові і все красивіші краєвиди. Це прекрасне місце, сповнене чарівності, сховане серед просторих карпатських лісів, з чудовою купальнею в гірській швидкій річці, ніби створене для літнього відпочинку.

Веломандрівники у долині річки Опір, 1912 рік, фот. Wędrowiec pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą, 1912
Веломандрівники у долині річки Опір, 1912 рік, фот. Wędrowiec pismo illustrowane poświęcone turystyce i sportowi w kraju i zagranicą, 1912

Уже перед селом Козьова мандрівникам довелося злізти з велосипедів і чотири кілометри рухатися пішки, перетинаючи першу гору на своєму шляху до Мукачева. На вершині Рудольф Вацек організував довший припочивок, а поки група діставала провізію, почало прояснятися, і із-за хмар показалося сонце. Відпочивши годину, усі жвавіше продовжили поїздку.

Рудольф Вацек так описує подальшу мандрівку:

Спуск з гір красивим серпантином винагородив нас за труднощі, які ми зазнали досі; гарним темпом минаємо село Орява і досягаємо більшого гірського села Тухолька. Тут дорога розходиться у двох напрямках: одна гілка веде прямо на південь через Климець до угорського кордону і далі до Мункача, інша повертає на Сможе, відоме своїми ярмарками худоби. Між Тухолькою праворуч і Климцем лежить величезний гірський кряж з перевалом Лізія. Це найскладніша і важка частина для туриста на шляху до Мункача.

Дорога у селі Тухолька. Фото початку ХХ століття, NAC.
Дорога у селі Тухолька. Фото початку ХХ століття, NAC.

Здолавши перевал, велосипедисти навіть не відпочивали, – дорога постійно спускалася вниз, тож їзда на велосипеді вільним ходом була своєрідним передихом. Опівдні вони вже стояли у Климці перед гостинним домом подружжя Єнджейовських, і все було готове до їхнього нічлігу.

«Обличчям до угорської сторони»

Наступного дня учасників подорожі, які підкріпились і виїжджали з Климця, супроводжувала гарна погода. Ще один складний перехід чекав на мандрівників попереду – «на угорському кордоні».

Вацек пише:

Стоячи обличчям до угорської сторони, ми бачимо праворуч виразну, могутню, куполоподібну форму вершини Пікуя, а ліворуч – похмурий і грізний, дикий і безлюдний хребет Ґорґан, що різко відсікається від Бескидських гір. Унизу сяє срібна стрічка Латориці, над якою біліють чистенькі верецькі (село Нижні Ворота у той час мало назву Верецьки) хати, зеленіють садки, серед яких то тут, то там виривається блискуча церковна башточка чи купол сільської церкви.
22-кілометровий спуск із Бескидів до Верецьок викликав справжнє захоплення у пілігримів. Дорогою їм трапилася мить, коли люди розходилися з вечірньої служби в церкві, тож велосипедисти могли досхочу роздивитися святковий одяг місцевого населення і завести з ними розмову.

Місцеве населення у Верецьках (Нижніх Воротах). Фото Рудольфа Вацека, 1912 рік.
Місцеве населення у Верецьках (Нижніх Воротах). Фото Рудольфа Вацека, 1912 рік.

Рудольф Вацек так описує ту ніч:

З Верецьок ми проїхали близько 15 кілометрів лісами, коли настала ніч. Настав час думати про відпочинок. Дорогою ми натрапили на будиночок лісника, господар якого дозволив нам спати на копиці сіна. Підкріпивши сили кислим молоком і картоплею, які приготувала послужлива господиня, ми кинулися на сіно і заснули кам’яним сном. Проте це задоволення тривало недовго: пронизливий холод гірської ночі, особливо після дощового дня, застав нас так зненацька, що ми прокинулися зі стукотом зубів. Недовго думаючи, кожен почав підкопувати під собою сіно, і незабаром із копиці сіна було видно лише сім голів. Майже стоячи, ми спали до світанку.
Наступного дня подорож продовжили. До Мукачева залишалось 50 кілометрів – вниз за течією Латориці. Рудольфові Закарпаття сподобалось:

Край казковий, і чим далі на південь, тим він красивіший; озираючись на північ, ми бачимо кілька вищих гірських хребтів, які ми залишили позаду. Скрізь вкриті різними відтінками зелені, чаруючі для ока краєвиди. Серед тутешніх пагорбів височіє мисливський замок графа Шенборна – впливового магната, якому належали цілі Карпати від кордону з Галичиною до широких родючих низовин за Мункачем. Його ліси, які дбайливо оберігають від вирубки, кишать всілякою дичиною. Корчма тут чудова, їздити як по асфальту, тим паче, що 10 кілометрів до Мункача, Карпати позаду і ми вже їдемо Угорською низовиною.

Мукачево, головна вулиця мітса. Поштівка 1915 року
Мукачево, головна вулиця мітса. Поштівка 1915 року

120 кілометрів та 60 фотографій

Невдовзі мандрівники побачили удалині самотній пагорб із замком. І вже опівдні прибули у кінцевий пункт призначення. До відправлення потяга залишалося недовго, тому, лише глянувши на фортецю і погулявши Мукачевом, «яке мало чим відрізнялося від наших провінційних містечок», велосипедисти подалася на залізничний вокзал. Попереду була дорога додому через Лавочне та Сколе, що вела їх новими куточками Карпат з віадуками та тунелями.
Троє учасників мандрівки вперше побачили гори, п’ятеро вперше відвідали тогочасне Закарпаття, і всі зійшлися на думці, що поїздка велосипедом принесла їм набагато більше задоволення, ніж подорож потягом.

Я спробував вислухати думку моїх юних товаришів про подорож, і всі одноголосно зізналися, що вперше зрозуміли, яка різниця між поїздкою залізницею та поїздкою колесом, яке задоволення вони отримали, їдучи зі Сколе до Мункача: досхочу насолоджувалися гарними краєвидами, зупинялися де заманеться, фотографували що заманеться. А повертаючись з Мункача до Сколе – потягом летіли Карпатами на запаморочливій швидкості, від тунелю до тунелю, від долини до долини, від станції до станції, втомившись від хаосу відчуттів, дискомфорту від монотонного стукоту коліс і диму від двигуна,
– підсумовував Вацек.

Залізнична станція у Мукачеві. Листівка початку ХХ століття.
Залізнична станція у Мукачеві. Листівка початку ХХ століття.

У 1912 році учасники велозаїзду зі Сколе до Мукачева проїхали 120 кілометрів велосипедами, зробили близько 60 фотографій краєвидів, людей у народному одязі по обидва боки Карпат, сільських будинків та церков… Задоволені поїздкою та гарно проведеним часом, мандрівники дісталися Львова, дорогою запланувавши нову велопоїздку у незвідані куточки Карпат.

Михайло МАРКОВИЧ

Джерело: Culture.pl

Натюрморт як дзеркало часу: У Львові триває виставка Наталії Пухінди

Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»
Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»

У виставкових залах Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (відділу Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького по вулиці Листопадового Чину, 7) триває експозиція виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди».

Виставка «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди» представляє вибрані твори в  улюбленому жанрі художниці –– натюрморті, у якому  працює впродовж тривалого часу.

Наталія Пухінда
Наталія Пухінда

До експозиції ввійшло 25 композицій  (1995–2025), котрі  насвітлюють багатогранність та стилістичну різноманітність доробку малярки у цьому мистецькому різновиді.

З упевненістю можемо ствердити, що саме майстерність Н.Пухінди,  як авторки  натюрмортів, визначила її місце у сучасному художньому процесі не тільки Львова, а й  України.

Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»
Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»

Переважно натюрморт сприймається як побутовий жанр, оскільки часто зображає предмети повсякденного життя. В уяві пересічного глядача такі композиції покликані гармонійно доповнювати інтер’єр, створювати відчуття затишку,  виконувати функції елементів декору певного простору. Наталія Пухінда у своїй творчості значно розширила межі трактування цього жанру і «соціалізувала» його в контексті актуальних подій сучасності. Осмислення далеких історичних епох чи плин часу у сьогоденні набуває в її картинах символічного означення.

Оглядаючи доробок Наталії Пухінди, можемо виокремити декілька тематичних напрямів, а саме:  етнографічний, історичний, у стилі артдеко, флористичний, алегоричний. Кожен раз художниця прискіпливо добирає предмет до предмета, дрібничку до дрібнички, вибудовуючи з артефактів минулого естетичну та гармонійну цілість. Її романтична уява компонує предмети, які колись були частиною життя людей, у переконливі малярські історії.

Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»
Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»

На експозиції представлено один із етапних творів –– «Міри ваги» (1995). Він розпочинає довгий шлях  Наталії Пухінди у пізнанні самої себе і таємниць жанру. У ньому художниця передовсім виявляє своє захоплення творчістю голландських майстрів натюрморту XVII століття, які стали авторами цього жанру мистецтва. Від них перейняла особливості композиційної побудови, колорит і технічну майстерність виконання.

Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»
Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»

Серед тем, які особливо приваблюють Наталію Пухінду, – антикваріат періоду розквіту артдеко. Вишукані предмети цього часу визначають характер та стилістику її творів із серії «Артдеко у Львові»: «Апельсини» (2004), «Фортуна нова» (2006), «Капелюшки» (2006), «На повний місяць» (2011), «Блиск на чорному» (2013). Їм притаманна простота та лаконічність композиції, чистий та світлий колорит. Одночасно художниця зосереджується на завданні реалістичного відтворення різноманітних матеріалів і фактур кожного предмета. Наталія Пухінда змальовує епоху артдеко настільки переконливо, що сама наче опиняється у вирі подій того часу. Не випадково вона органічно вводить  свій портрет у композицію твору «Капелюшки».

Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»
Робота з експозиції виставки «Плин часу. Живопис Наталії Пухінди»

Історичні й етнографічні мотиви надають яскравого національного колориту полотнам «Плин часу» (2024), «Пленер у Свіржі» (2013), «Подих Музи» (2019), «Трави Гуцульщини» (2016), «Надходить вечір…» (2022), «Смак дитинства» (2023), «Дуже гострий!» (2019).    Натюрморт є вагомою частиною картини «Дійство» (2022). Прикметно, що ці роботи акцентують увагу на важливості збереження національної ідентичності, культурної спадщини українського народу. Наталія Пухінда самобутньо та проникливо актуалізує жанр натюрморту, рефлексуючи на події війни у роботах «Донбас» (2022) і «Присвята кулеметникам» (2024).

За кожним твором Наталії Пухінди захована своя історія, часточка життя мисткині. Оперуючи символікою образів, художниця передає плин часу, зв’язок між минулим і сучасним. Заразом у її натюрмортах прочитується застереження, що гармонія та краса навколишнього світу є крихкими.

Любов КОСТЬ та Надія ЛЕНЬКО

Плакати Перемоги: Львівський музей об’єднує мистецтво та патріотизм

Плакати Перемоги: Львівський музей об'єднує мистецтво та патріотизм

У Львівському музеї історії релігії за підтримки Українського культурного фонду в межах конкурсної програми “Стипендія” реалізують виставковий проєкт “Де общеє добро в упадку – забудь отця, забудь і матку. Іди повинність ісправлять!».

Проектом буде створена виставка серії авторських плакатів, які спрямовані на виховання патріотичної свідомості, піднесення морального духу, сприяють готовності молоді до мобілізації для захисту Вітчизни.

Мета проєкту – засобами мистецтва вплинути на патріотичне виховання молоді і заохотити ставати до захисту Вітчизни, а також усіма можливими способами сприяти Силам оборони України.

Як розповіла кураторка проєкту, науковиця Львівського музею історії релігії Софія Каськун: «Актуальність проєкту випливає з того, що одинадцять років, а особливо три останні, наше особисте майбутнє і майбутнє нашої держави залежить від того, наскільки ми вкладаємося в перемогу, наскільки ми залучені до боротьби, бо війна триває на усіх фронтах. Не перемігши Україну за три дні, навіть за три роки, росія, проте, виграє війну інформаційну, впливає на свідомість людей різними способами на шкодуючи ні грошей, ні ресурсів, розхитуючи країну з середини. В суспільстві наростає напруження і втома, виникають негативні настрої.

Мистецтво і культура здатні впливати на формування громадської думки і вносити вклад в обороноздатність держави, візуальні засоби відіграють вагому роль у протистоянні ворожим впливам.

Мистецтво є зброєю, що не лише опосередковано впливає на хід історії, але й безпосередньо, людство знає про це вже від початку ХVІ століття – добу Селянської війни в Німеччині великі гравюри, названі «летючі аркуші» – передвісники плакатів, почали використовувати з метою агітації. Плакат зіграв свою роль і в українській історії, відомо, що художники-бійці УНР і ЗУНР в час національно-визвольних змагань початку ХХ століття творили листівки-плакати, вкладаючи меседжі, котрі пояснювали мету і цілі боротьби, закликали воювати за українську державу”.

Проєкт пропонує використати творчі можливості художників для створення серії авторських патріотичних плакатів. Для текстів оберуть цитати з української класичної літератури, пісенної спадщини та народної творчості.

Виставка буде демонструватися у відкритому просторі Львова, плакати також будуть надруковані для розповсюдження в молодіжному середовищі та розміщені у відкритому доступі в цифровому форматі.

Олена МАЛЮГА

Навчання у Львові та пенсія у Лондоні, або у майстерні “бородатого чаклуна”

Навчання у Львові та пенсія у Лондоні, або у майстерні “бородатого чаклуна”

У далекому і навіть близькому минулому є значно більше діячів, про яких ми взагалі нічого не знаємо у порівнянні із тими, про кого хоча б щось можемо сказати. Проте одні й інші заслуговують на увагу. Перші і другі жили, творили, боролись і вписували своє імя до Книги Історії. Інше питання, що кожен народ дивиться на минуле вибірково і акцентує увагу на біографіях окремих діячів. Забуваючи, що вони не єдині. Не помічаючи, що вони, може, не завжди були найважливішими. Може навіть були не зовсім такими, якими ми їх уявляємо. Багато діячів взагалі обділені увагою чи забуті. Теодор Данилів серед таких.

Теодор Данилів. Фото з https://esu.com.ua/
Теодор Данилів. Фото з https://esu.com.ua/

Бучач-Львів-Лондон

Навіть сьогодні ми досі вкрай мало знаємо про таких вихідців з українських територій, як Яків Гніздовський, Любомир Романків, Пилип Коновал… Список досить довгий і в ньому точно буде ще й Теодор Данилів (1909-2003). Це адвокат, журналіст і громадський діяч. Народився він на Тернопільщині, а значна частина його життя минула в Великій Британії. Данилів народився у Бучачі, що тоді входив до Королівства Галичини та Лодомерії, але є в його біографії і сторінки, пов’язані зі Львовом. Зокрема, у 1927 році він вступив на правничий факультет Львівського університету і навчався тут декілька років. Пізніше, правда, перевівся до Краківського університету і вже там здобув ступінь магістра права.

Львівський університет, 1910-1930-ті.
Львівський університет, 1910-1930-ті.

Упродовж декількох років Теодор Данилів працював адвокатом у Бучачі та Збаражі. Був тоді пов’язаний із українськими просвітницькими товариствами. Зокрема, із “Просвітою”. У 1938-1939 роках також був головою місцевої філії “Українського товариства допомоги інвалідам і охорони воєнних могил”. Був членом УНДО. У 1940 році у Бучачі його арештували працівники НКВС. Пізніше було рішення про ув’язнення на вісім років у “виправно-трудовому таборі”. Даниліва вивезли до Республіки Комі, але через рік амністували. Надалі він брав участь у Другій світовій війні і після 1945 року емігрував до Великої Британії.

Олександр Тисовський. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Олександр Тисовський. Фото з https://uk.wikipedia.org/

На “Туманному Альбіоні” Теодор Данилів був тісно пов’язаний із Союзом українців Великої Британії. Навіть був генеральним секретарем цієї організації. Також він був редактором декількох часописів і загалом відзначався активністю у різних напрямках, впродовж десятиліття працював на BBC. Теодор Данилів автор книги “Основоположник Пласту: до 80-річчя професора доктора  Олександра Тисовського (Мюнхен, 1966 р.)”. Врешті, Данилів був знаним меценатом і підтримував багато культурних проектів. Зокрема, дав кошти на книгу “Бучач і Бучаччина”. Помер Теодор Данилів у 2003 році в Лондоні.

У Львові в Новаківського

У середині 30-х років ХХ століття видатного львівського митця, який жив біля храму св. Юра, навідав невідомий нікому, але дуже здібний і допитливий молодий адвокат. Перший зі згаданих – Олекса Новаківський, а другий – Теодор Данилів. Свої враження правник виклав у невеличкій замітці під назвою “В мистця у відвідинах”. Її опублікували у літературно-мистецькому виданні “Назустріч”. Згаданий текст цікавий багатьма деталями. При цьому, Данилів був добре обізнаний із тим, що будинок митця – це колишня вілла польського художника Яна Стики. Новаківському будинок дістався за сприяння та підтримки митрополита Андрея Шептицького. Знаково, що Новаківський і Данилів не були знайомі до цієї зустрічі. Відтак другий дуже цікаво характеризував першого: “…ніби “не випадає” так ні з цього ні з того зайти до майже незнайомої вам людини. Але вам все ж таки цікаво знати, як живе той, що мов казковий дракон скарбів, береже своїх картин, з нехітю пускає їх у світ”.

Вілла Яна Стики, яку Митрополит Андрей 29 грудня 1908 року подарував Національному (тоді — Єпархіальному Церковному) музеєві. Нині меморіальний музей Олекси Новаківського
Будинок Мистецької школи Олекси Новаківського, де зараз знаходиться Художньо-меморіальний музей, на вулиці Листопадового Чину у Львові

У будинку Новаківського Даниліва одразу ж зустріла темна кімната з ліжком у куті і “мистецько” застеленою канапою. Наступна кімната Даниліву видалась цікавішою та кольоровішою. Вона практично вся була завішана картинами. Він не встиг розглянути всі роботи, коли повідомили, що художник готовий з ним зустрітися. Спілкування відбувалося в оточенні друзів, родини та учнів Новаківського. Говорили про мистецтво та тенденції його розвитку. Данилів розглядав роботи майстра і зауважив, що часто повторюється одне і те ж обличчя. Згодом він зрозумів, що це дружина митця. Розмова далі тягнулась про мистецтво, Новаківський радо слухав своїх учнів. Це все так вразило Теодора Даниліва, що дійство він описав як “…студію, що її … веде оцей бородатий ентузіяст мистецтва, отой апостол, що з глибокою вірою … своїм учням-товаришам голосить вищість думки-ідеї над матерією”.

Олекса Новаківський
Олекса Новаківський

Врешті, Данилів зауважив, що Новаківський – глибокий знавець людських лиць. Адвокат прирівнював митця до хіроманта та зауважував за ним вміння творити неможливе. Не менше замилування викликав у Даниліва і огляд майстерні Новаківського, яку він назвав “ателіє”, “святая-святих”. Як зазначив Теодор Данилів, “відділений кількома стінами від міського гамору”, Новаковський “вичаровує свої твори”: “калєйдоскоп постатей, пейзажів і квіти, квіти…”.

Діячі "Просвіти" в Бучачі. Стоїть в центрі Т. Данилів. Фото з https://uk.m.wikipedia.org/
Діячі “Просвіти” в Бучачі. Стоїть в центрі Т. Данилів. Фото з https://uk.m.wikipedia.org/

Читаючи такі влучні й майстерні описи, розумієш, наскільки талановитого письменника Україна могла би мати в особі Теодора Даниліва. Свій внесок в розвиток української культури він зробив, хоча й досі залишається малознаним для українців. Ще один фрагмент із опису відвідин Олекси Новаківського, як особливо витончений та вишуканий, наведемо повністю: “Казкове царство колірів, що укладаються в чарівну симфонію, а на її фоні бородатий чаклун, що під його рукою мертва фарба оживає…”.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Данилів Т. В мистця у відвідинах // Назустріч, 1935. – Число 18
  2. НКВД переслідував галичан і волинян, які допомагали в Голодомор // Історична правда, 2013 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.istpravda.com.ua/short/528bd6434b577/
  3. Пекарська Л. Данилів Теодор-Тадей // Енциклопедія сучасної України, 2007 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://esu.com.ua/article-23493

Львівський Фотомузей розкриє секрети Kodak: Як імперія фотографії втратила своє майбутнє

Львівський Фотомузей розкриє секрети Kodak: Як імперія фотографії втратила своє майбутнє

В четвер, 17 липня 2025 р. о 18:00, у Львівському Фотомузеї (Львівський палац мистецтв, вул. Коперника, 17) відбудеться цікавезна розповідь Романа Метельського “Світло й тіні імперії: Нерозказана історія Kodak”.

На відвідувачів чекає не просто сухий історичний огляд, а справжня подорож у часі, яка розкриє, як Kodak підкорила світ, а потім, маючи в руках ключі до майбутнього, не змогла їх використати.

Чому ця лекція для вас:

    • Розкриємо таємниці візіонера: Дізнайтеся, як Джордж Істмен, людина без формальної освіти, зміг демократизувати фотографію, перетворивши її з елітного мистецтва на доступне хобі для мільйонів! Його легендарне: “Ви натискаєте кнопку, ми робимо все інше” — це не просто слоган, а справжня філософія, що змінила світ.
    • Відкриємо таємниці легендарної Kodachrome: Пориньте у світ насичених кольорів та неперевершеної якості. Ми розкажемо, як Kodachrome стала золотим стандартом для фотографів і кінематографістів, закарбувавши найважливіші моменти світової історії та особистих архівів.
    • Розшифруємо геніальну бізнес-модель: Зрозумійте, як стратегія “бритва і леза” перетворила Kodak на фінансового гіганта і майже абсолютного монополіста, що контролював левову частку світового ринку фотоматеріалів. Це був рецепт успіху, що здавався вічним!
    • Парадокс, що коштував мільярди: Готуйтеся до приголомшливого відкриття – Kodak САМА винайшла першу цифрову камеру ще у 1975 році! Ми детально розберемо, чому ця геніальна розробка була відкладена “у шухляду”, і як страх “самоканібалізації” зруйнував імперію, яка мала всі шанси очолити цифрову революцію. Це історія про те, як внутрішні рішення можуть бути небезпечнішими за зовнішніх конкурентів.
    • Уроки для сьогодення: Історія Kodak — це хрестоматійний приклад для кожного бізнесу і кожної людини. Вона показує, як важливо вчасно адаптуватися до змін, як інновації можуть стати прокляттям, якщо їх ігнорувати, і чому бачення майбутнього важить більше, ніж минулі здобутки.

Не пропустіть унікальну можливість зануритися у світ, де колись панувала плівка, а потім настав час цифри, що назавжди змінив наше сприйняття зображень. Ця лекція — це не лише історія Kodak, а й історія еволюції візуального світу, частиною якого є кожен з нас!

Приєднуйтесь, щоб зрозуміти, чому навіть наймогутніші імперії можуть спіткнутися, і які уроки ми можемо винести з цієї грандіозної драми.

Подія організована під патронатом Львівської обласної ради та Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА і у співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею, ГО “Наші скарби” та Львівського палацу Мистецтв.

Інформаційну підтримку події забезпечують провідні регіональні та національні медіа, серед яких Українське радіо. Львів, Радіо “Львівська Хвиля”, Сайт про Захід України “Бомок”, Інформаційна агенція “Гал-інфо”, Громадський сайт Львова “Форпост”, Інтернет-видання “Діло”, Фотографії Старого Львова та Площа Галицька.

Гостинно пригощатиме гостей Кава Старого Львова, що додасть події затишку та смаку.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

YAKTAK готує особливе музичне свято у Львові — великий сольний концерт під відкритим небом вже 18 липня (відео)

YAKTAK готує особливе музичне свято у Львові — великий сольний концерт під відкритим небом вже 18 липня

18 липня у Львові відбудеться подія, яку точно не варто пропустити: великий сольний концерт YAKTAK — одного з найяскравіших виконавців нової української сцени. Місце зустрічі — літня сцена !FESTrepublic, початок о 19:30, вхід – о 18:00, зазначають організатори VINIL concert agency.

На глядачів чекає не просто виступ, а теплий літній вечір, наповнений музикою, емоціями та особливою атмосферою: концерт під відкритим небом, захід сонця, живе звучання улюблених пісень і тисячі голосів, що зливаються в один.

У програмі — найвідоміші хіти YAKTAK, які вже стали саундтреками для мільйонів слухачів: «Уночі», «Вродлива», «LaLaLa», «Букети», «Ендорфін», «Погляд», «Ми йдемо» та багато інших. Артист обіцяє оновлену програму, ще більше драйву, щирості та енергетики.

«Літо, концерт під відкритим небом, тисячі наших голосів зливаються в один, всі треки до хрипоти, захід сонця, і просто шалений взаємообмін енергією. Оновлена програма — це буде не просто концерт, а щось значно більше! Те, що буде у твоїй голові ще довго. Ти мусиш там бути!», — поділився YAKTAK.

Концерт у Львові стане частиною насиченого літнього туру виконавця, що збирає повні майданчики по всій Україні. Це шанс відчути єдність, щастя та музику на повну — у найкращих традиціях літніх концертів, які пам’ятаються назавжди.

Також організатори зазначають VINIL concert agency, що частина коштів з реалізації квитків буде передана на потреби ЗСУ.

Квитки у продажу: https://bit.ly/44GeGe4

Ольга МАКСИМ’ЯК

Львівщина збирає 100 мільйонів на транспорт для бойових підрозділів: стартував масштабний спільний проєкт ЛОДА та “Повернись живим”

Львівщина збирає 100 мільйонів на транспорт для бойових підрозділів: стартував масштабний спільний проєкт ЛОДА та "Повернись живим"

Львівська обласна державна адміністрація та благодійний фонд “Повернись живим” об’єднали зусилля для запуску масштабного збору коштів, метою якого є придбання 90 одиниць життєво необхідного транспорту для шести бойових підрозділів, що виконують завдання на найгарячіших ділянках фронту. Загальна мета збору – 100 мільйонів гривень. Про старт ініціативи повідомив очільник Львівської ОВА Максим Козицький на своїй офіційній сторінці у Facebook 13 липня 2025 року.

Який транспорт збирають та для кого?

Збір спрямований на закупівлю різноманітних транспортних засобів, критично важливих для підвищення мобільності, ефективності та безпеки українських військових. Серед них:

  • Пікапи: для оснащення мобільних груп протитанковими ракетними комплексами (ПТРК) та кулеметами, що дозволить оперативно реагувати на зміни обстановки та ефективно протидіяти ворогу.
  • Багі та квадроцикли: легкі та маневрені транспортні засоби, необхідні для розвідувальних операцій та швидкої евакуації поранених з поля бою, де доступ великої техніки обмежений.
  • Буси: багатоцільові автомобілі, які використовуються для перевезення особового складу, обладнання та забезпечення логістичних потреб підрозділів.
  • Дрони: “додаткові очі” для українських захисників, що забезпечують повітряну розвідку, коригування вогню та моніторинг ситуації.

Ці машини, як зазначається в дописі, – це “швидкість, маневреність і збережені життя наших оборонців”.

Транспорт отримають шість ключових підрозділів, які зараз перебувають на передовій:

  • 80 окрема десантно-штурмова Галицька бригада ДШВ ЗСУ
  • 24 ОМБр імені короля Данила
  • 103-тя окрема бригада територіальної оборони Збройних Сил України
  • 125 окрема бригада територіальної оборони Збройних сил України
  • 20 окремий полк безпілотних систем
  • Рарог – 427 окремий полк безпілотних систем

Вибір саме цих підрозділів обумовлений їхньою активною участю в найскладніших бойових операціях та гострою потребою в оновленні та поповненні автопарку.

Важливість співпраці та мета ініціативи

Ініціатива Львівської ОДА та фонду “Повернись живим” є прикладом ефективної взаємодії між державною адміністрацією та потужною волонтерською організацією. Цей збір є частиною системного підходу до забезпечення потреб війська, де кожен підрозділ отримає саме те, чого він дійсно потребує.

“Повернись живим” є одним з найбільших в Україні фондів компетентної допомоги армії, який з 2014 року забезпечує військових усім необхідним, від техніки до навчання. Співпраця з регіональними адміністраціями дозволяє масштабувати допомогу та охопити більшу кількість військових частин

Як долучитися до збору?

Для долучення до збору коштів було відкрито спеціальну “банку” в monobank. Зробити внесок можна за посиланням: send.monobank.ua/jar/2LVMHmA7sE

Організатори закликають усіх небайдужих українців та партнерів підтримати ініціативу, адже “зробимо це разом”.

Наталка РАДИКОВА

Село Розлуч та його околиці на ретро фото

Село Розлуч, 1920-30-ті рр.

Сьогодні пропонуємо вам здійснити невеличку мандрівку в минуле та зазирнути у життя села Розлуч на Львівщині в міжвоєнний період. Завдяки збереженим фотографіям та листівкам 1920–1930-х років ми можемо побачити, як виглядало це мальовниче гірське село майже століття тому.

Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.

На зображеннях перед нами постає село, оточене густими карпатськими лісами та горами. Вони гармонійно обрамлюють дерев’яну архітектуру – традиційні бойківські хати, невеличкі готелі та вілли, збудовані в тогочасному стилі. Розлуч у ті часи був популярним осередком відпочинку та туризму, особливо взимку. Листівки та фото демонструють облаштовані траси для катання на лижах, а також краєвиди, які приваблювали туристів з різних куточків Європи.

Мешканець села Розлуч, 1920-30-ті рр.
Мешканець села Розлуч, 1920-30-ті рр.

Цікавою є і світлина місцевого мешканця – чоловіка у традиційному вбранні, що доповнює уявлення про повсякденне життя розлучан у міжвоєнну добу..

Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.
Село Розлуч, 1920-30-ті рр.

Ці фотодокументи не лише зберігають візуальну пам’ять про минуле, а й показують, що Розлуч уже тоді був важливим туристичним центром і чарував гостей своєю природою, культурою та гостинністю. Вони є справжнім вікном у історію, яка оживає перед нашими очима.

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Джерело: NAC

У Львові відбудеться музично-поетичне дійство, присвячене поезії Ліни Костенко

музично-поетичне дійство «Очима ти сказав мені: ЛЮБЛЮ…»

11 серпня на сцені Театру імені Марії Заньковецької у Львові відбудеться унікальна подія – музично-поетичне дійство «Очима ти сказав мені: ЛЮБЛЮ…», присвячене творчості Ліни Костенко. У звʼязку з неабияким попитом та великою кількістю шанувальників творчості іменитої української письменниці, на львівську публіку очікує два покази в один день – о 16:30 та 19:30.

Організатори зазначають, що це буде вечір, у якому поєднаються слово і музика, а живе виконання віршів легендарної поетеси пролунає в інтерпретації найяскравіших акторів сучасної української сцени. У дійстві візьмуть участь Олексій Гнатковський, Євген Нищук, Остап Ступка, Раїса Недашківська, Тамара Яценко, Степан Глова, Ярослав Дерпак, Петро Мага, Кіра Касінець, Віра Морокішко та інші.

Музичний супровід створять знані віртуози: Юлія Божик (рояль) та Іванна Гетто (арфа). Ведуча вечора – Ольга Гошовська.

«Це не просто концерт, це спроба доторкнутися до глибинного. Кожен текст Ліни Костенко – як світло у темряві. Ми створимо простір, де поезія стає музикою, а музика — почуттями, які живуть у кожному з нас», — розповідають організатори події.

Цей вечір буде особливим для кожного, хто відчуває натхнення від поезії Ліни Костенко, її слова — як джерело сили, краси і любові в непрості часи.

Квитки вже у продажу:
16:30 тут: https://concert.ua/uk/booking/lina-kostenko-lviv/
19:30 тут: https://concert.ua/uk/booking/lina-kostenko-lviv-11-08/

Ольга МАКСИМ’ЯК

Велоконвой з Німеччини передав Україні 14 автомобілів швидкої медичної допомоги

Велоконвой з Німеччини передав Україні 14 автомобілів швидкої медичної допомоги

12 липня у Львові волонтери з Німеччини: організація Bamberg:UA e.V. та велосипедисти ініціативи «Велоконвой» (Chainreactiob Bike Convoy for Ukraine) передали Україні ще 14 автомобілів швидкої медичної допомоги. Вартість однієї автівки від 12 до 20 тисяч євро.

Необхідні «швидкі» закупили партнери ГО «Народна самооборона Львівщини» – організація Bamberg:UA e.V. за кошти, зібрані волонтерами ініціативи «Велоконвой» (Chainreactiob Bike Convoy for Ukraine) для підтримки медицини України і порятунку постраждалих від війни українців.

Велоконвой з Німеччини передав Україні 14 автомобілів швидкої медичної допомоги

«Автівки швидкої допомоги передаємо військовим частинам. Надзвичайно важливо, що ці автомобілі сертифіковані та обладнанні.

Дякуємо нашим німецьким партнерам за таку важливу справу. Адже, як відомо, один автомобіль швидкої допомоги щодня рятує життя п’яти постраждалих», – зазначив співзасновник ГО «Народна самооборона Львівщини» Орест Печенко.

Велоконвой з Німеччини передав Україні 14 автомобілів швидкої медичної допомоги

До слова, з лютого 2022 року Bamberg:UA вже доставила в Україну понад 30 машин швидкої допомоги, більше 40 евакуаційних автобусів і тонни медичних засобів.

«Ми – велосипедисти, тому колону машин швидкої допомоги супроводжували на шосейних велосипедах від Мюнхена до Львова.

Велоконвой з Німеччини передав Україні 14 автомобілів швидкої медичної допомоги

Ми – сильна спільнота велосипедистів, яка здатна реалізовувати масштабні проєкти. Наприклад, щоб зібрати кошти на ці 14 автівок, ми об’єднали спортсменів, велоклуби, відомих людей та інших представників велоспільнот Європи і всього світу», – підкреслили в Chainreactiob Bike Convoy for Ukraine.

До заходу долучилися також перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик, заступниця міського голови Львова Ірина Кулинич, ініціатор проєкту «Велоконвой» Себастьян Герман, голова організації Bamberg:UA e.V. Луіза Сідорова і референт Почесного консула Федеративної Республіки Німеччина у Львові Лілія Дубик.

Велоконвой з Німеччини передав Україні 14 автомобілів швидкої медичної допомоги

ГО «Народна самооборона Львівщини» з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну разом із партнерами надає гуманітарну допомогу військовим формуванням, закладам охорони здоров‘я та цивільному населенню.

Кавові оазиси періоду радянської окупації Львова: де билася вільна думка за Залізною завісою

Культова кав'ярня Львова "Вірменка" у Львові на вулиці Вірменській, 19
Культова кав'ярня Львова "Вірменка" у Львові на вулиці Вірменській, 19

Львів, що зберіг свою неповторну атмосферу навіть в обіймах радянської імперії, був своєрідним феноменом. Кав’ярні, які в Європі є невід’ємною частиною міського життя, у Радянському Союзі часто перетворювалися на типові “чайні” або “забігайлівки” з обмеженим асортиментом та суворою ідеологічною атмосферою. Однак Львів, завдяки своїй історії та глибоко вкоріненій кавовій культурі, зумів зберегти власне обличчя. Кавоманія, що охопила Львів ще за часів Австро-Угорщини, продовжувала жити й за СРСР, хоч і в дещо змінених формах [6.1]. Давайте, в товаристві Торгової Марки Кава Старого Львова, зануримося в цю недавню кавову історію.

Саме на початку 1960-х років, з певним “потеплінням” у політичному кліматі, кава поступово почала виходити з “підпілля” [1.1]. Цей період став початком відродження львівських кав’ярень, які швидко перетворилися на важливі соціальні простори. Вони були не просто місцями для споживання напоїв, а й своєрідними клубами за інтересами, де збиралася інтелігенція, митці, студенти та дисиденти.

Ось десять найпопулярніших кав’ярень, що визначали обличчя радянського Львова:

  1. Кав’ярня “Вірменка” (вул. Вірменська, 19). Відкрита у 1979 році, “Вірменка” швидко стала культовим місцем [1.2]. Її слава виходила далеко за межі Львова, приваблюючи “дітей квітів” – хіпі, неформалів, художників, акторів та рок-музикантів з усього СРСР, зокрема з Вільнюса та Таллінна [1.2]. Це була невелика кав’ярня, всього на 7 столиків, тому черги часто тягнулися на вулицю, що породило традицію пити каву просто неба, сидячи на тротуарах чи в під’їздах – абсолютно заборонену практику в радянський час, що нерідко призводила до переслідувань з боку міліції [1.2]. Бармени, зокрема пані Софія та пані Надя, часто рятували відвідувачів, виводячи їх через “чорний хід” [1.2]. Тут обмінювалися самвидавом, читали заборонених Солженіцина та Булгакова, слухали заборонений рок-н-рол [1.2]. За спогадами Аліка Олісевича, “бували дні, коли до кав’ярні набивалось до сотні людей, і надворі утворювалась неймовірна тусовка”, порівнюючи її з легендарним київським “Сайгоном” [1.2]. Інтер’єр “Вірменки” був досить простим, але мав автентичні елементи, такі як стара кладка та перекриття, що зберігали дух старовини [7.3].
Культова кав'ярня Львова "Вірменка" у Львові на вулиці Вірменській, 19
Культова кав’ярня Львова “Вірменка” у Львові на вулиці Вірменській, 19
  1. Кафе “Пінгвін” (проспект Свободи, 39). Розпочало свою роботу у 1960 році і стало відомим своїм фірмовим морозивом з поливкою та молочними коктейлями [2.1]. “Пінгвін” був улюбленим місцем для молоді та сімейного відпочинку, символізуючи певну “розморожену” атмосферу відлиги. Окрім десертів, тут можна було замовити каву, чай та канапки [2.1].
Найстаріше кафе у Львові «Пінгвін» працює з 1960 року
Найстаріше кафе у Львові «Пінгвін» працює з 1960 року
  1. “Пиріжкова” на Словацького (вул. Словацького, 4/2). Заснована у 1962 році, “Пиріжкова” розташовувалася неподалік головного корпусу Львівського університету імені Івана Франка і була надзвичайно популярною серед студентів [2.1]. Величезний вибір булочок та пиріжків з різними начинками, які залишалися незмінними десятиліттями, зробили її культовим місцем [2.1, 8.2]. Це був ідеальний варіант для швидкого та недорогого перекусу, а також місце для студентських посиденьок.

Пиріжкова у Львові на вулиці Словацького, 4/2Пиріжкова у Львові на вулиці Словацького, 4/2<

  1. Кав’ярня “Віденська” (проспект Свободи). Одна з найстаріших кав’ярень Львова, що існувала ще з XIX століття [6.3, 3.1]. Хоча за радянських часів багато старих кав’ярень змінили профіль або зникли, “Віденська” змогла зберегти своє призначення [6.1]. Вона залишалася місцем зустрічей інтелігенції, незважаючи на зміни в інтер’єрі та контингенті відвідувачів, порівняно з дорадянським періодом [7.3]. “Віденська” була символом незламності львівської кавової традиції.
Кав’ярня “Віденська” на проспекті Свободи. Фото першої пол. XX ст.
Кав’ярня “Віденська” на проспекті Свободи. Фото першої пол. XX ст.
  1. Кафе “Нектар” (вул. Саксаганського). У Львові існували два заклади з такою назвою, розташовані поруч на вулиці Саксаганського [1.3]. “Нектар” був місцем, де люди приходили “зняти денну напругу”, зустрічалися митці, зокрема Аксінін та Сагайдаковський [2.3]. Це було місце для невимушеного спілкування, випити кави та продовжити вечір у майстернях друзів, що в неформальних колах називалося “водити козу” [2.3].
Бар "Нектар" на Саксаганського
Бар “Нектар” на Саксаганського
  1. “Чебуречна” у Брюховичах (вул. Курортна, 23). Хоч і розташована за межами центру Львова, у Брюховичах, ця “Чебуречна”, заснована у 1965 році, була настільки популярною, що заради її чебуреків люди готові були вистояти в черзі щонайменше годину [2.1]. Це був свого роду гастрономічний паломницький пункт для львів’ян та гостей міста. У меню, окрім легендарних чебуреків, були також канапки, вареники, пельмені та різноманітні напої [2.1].
"Чебуречна" у Брюховичах
“Чебуречна” у Брюховичах
  1. Кафе “Інтеграл” (вул. Грушевського). Це маленьке кафе було неформальним місцем зустрічей викладачів та студентів Львівського університету – фізиків, біологів та геологів, які “тусувалися” там навстоячки [1.3]. Це свідчить про роль кав’ярень як місць для наукових дискусій та обміну думками, що відбувалися поза офіційними установами.
Напроти головного корпусу Львівської Політехніки колись існував славетний «Інтеграл»
Напроти головного корпусу Львівської Політехніки колись існував славетний «Інтеграл»
  1. Кав’ярня в готелі “Інтурист” (пр. Свободи, 13, тепер готель “Жорж”). Кав’ярні при готелях міжнародного типу, таких як “Інтурист” (який часто розташовувався у приміщеннях колишніх престижних готелів, наприклад, готелю “Жорж”), мали особливий статус [5.2]. Вони були “вікном у світ”, де можна було зустріти іноземців, насолодитися кращим сервісом та іноді навіть дістати дефіцитні продукти, включаючи якіснішу каву [5.2]. Це були місця для певної еліти та тих, хто прагнув відчути атмосферу, відмінну від загальнорадянської буденності.
Готель “Інтурист” (тепер – готель “Жорж”)
Готель “Інтурист” (тепер – готель “Жорж”)
  1. Кафе/Ресторан “Високий Замок” (гора Високий Замок). Розташований на одній з найвищих точок Львова, заклад на Високому Замку був надзвичайно популярним місцем для прогулянок та відпочинку [2.2, 5.2]. З його терас відкривався чудовий краєвид на місто, що робило його ідеальним місцем для того, щоб випити кави або перекусити, насолоджуючись панорамою Львова. Це було місце, що поєднувало історичну значущість локації з функцією рекреаційного закладу.
Кафе/Ресторан "Високий Замок"
Кафе/Ресторан “Високий Замок”
  1. Кафе “Юність” (вул. Пасічна). “Комсомольське” кафе, яке вирізнялося прозорою підлогою танцмайданчика та світломузикою [2.2]. Це був типовий для радянського часу молодіжний заклад, де поряд з кавою та легкими закусками акцент робився на розвагах та організованому дозвіллі.
Кафе "Юність"
Кафе “Юність”

Ці кав’ярні та кафе були невід’ємною частиною життя радянського Львова, формуючи його унікальний соціокультурний ландшафт. Вони стали мостом між славним кавовим минулим міста та його сучасним кавовим ренесансом, зберегли та передали наступним поколінням особливий львівський “кавовий дух”.

Цікаві факти:

  • Юрій Винничук зазначав, що “визволителі” (радянські війська) не розуміли, що таке кав’ярні, адже у них були “чайні” – брудні забігайлівки, де було багато чого, крім чаю [1.1]. Це підкреслює культурний розрив та унікальність львівської кавової традиції.
  • Кава почала виходити з “підпілля” у Львові лише на початку 1960-х років [1.1]. До цього її споживання, ймовірно, було обмеженим або відбувалося в неформальних умовах.
  • У 1980-х роках у Львові з’явився цілодобовий бар “Вежа” у старій водонапірній вежі поряд з вулицею І. Франка, де транслювали відеокліпи західних поп-зірок [1.3]. Це було дивовижним винятком для радянського часу і свідчить про певну лібералізацію, хоча й контрольовану.

Наталка СТУДНЯ

«Народжений у бою для Неба» – лейтмотив фільму про Героя України із Жидачева

Під час презентації фільму виступає мати Валентина Матвіїв, справа: авторка - Аліна Штемпель і батько Героя Тарас
Під час презентації фільму виступає мати Валентина Матвіїв, справа: авторка - Аліна Штемпель і батько Героя Тарас

10 липня у Жидачівській школі мистецтв на Львівщині відбулася прем’єра документального фільму «Живий. Тарас Матвіїв», присвяченого Герою України – випускнику факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка, волонтеру, добровольцю, громадському діячу й військовому.

Прем’єру було приурочено 5-літтю загибелі Тараса Матвіїва – під час бою, 10 липня 2020 року, на Луганщині він врятував від смерті двох побратимів. Серед учасників події були місцеві освітяни, школярі, студенти, громадські активісти краю; духівник родини Матвіївих о. Леонід Григоренко, редемпторист; деякі побратими-військові, інші військові ЗСУ. Взяла участь у презентації і група викладачів факультету журналістики, очолена деканом Мар’яном Лозинським.

Світлина Тараса Матвіїва, лейтенанта підрозділу ЗСУ, під час боїв на Луганщині. Виставлена з десятками інших світлин в холі Жидачівської мистецької школи
Світлина Тараса Матвіїва, лейтенанта підрозділу ЗСУ, під час боїв на Луганщині. Виставлена з десятками інших світлин в холі Жидачівської мистецької школи

Авторкою фільму є  випускниця бакалаврату факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка Аліна Штемпель. Провідною темою документальної стрічки є любов Героя Тараса до людей, до України, до свободи, до життя. Його життєві вчинки грунтувалися на християнських засадах, а першою і заповітною мрією Тараса було: «Перемога: Крим і Донбас. Мусимо здійснити!». Вразило те, як батьки Тараса – мама Валентина і батько Тарас – плекають пам’ять про свого сина. Вже видано двотомник його творів «Тарас Матвіїв. Мої думки». Вони й гадки не мали, що їхній син вів глибокий щоденник, писав вірші і в ньому поєдналося дуже багато талантів. Мати теж пише власну поезію і видає книжки.

Надмогильний пам’ятник Герою України Т. Матвіїву на цвинтарі в м. Жидачів
Надмогильний пам’ятник Герою України Т. Матвіїву на цвинтарі в м. Жидачів

Започатковані Героєм Т. Матвіївим патріотичні проєкти на Жидачівщині мають тут своє продовження в освітянському просторі. У своєму виступі пані Валентина висловила переконання, що її син був народжений у бою для Неба. «Будьте гідні ранкового сонця» − заклик Тараса до своїх земляків і друзів вже став широковідомим (він викарбований теж на тильному боці його надмогильного пам’ятника).

Тильний бік надмогильного пам’ятника Герою України Т. Матвіїву
Тильний бік надмогильного пам’ятника Герою України Т. Матвіїву

Слова батька Тараса, який не стримував сліз після вже п’ятирічного болю за сином, розчулили учасників презентації фільму.

Згодом відбудеться ще одна презентація у Львові фільму «Живий. Тарас Матвіїв».

Ігор СКЛЕНАР

Історія освіти оживає на Волині: у Радивилові створюють інтерактивну експозицію в етнопарку «Ладомирія»

Інтерактивна експозиція в етнопарку «Ладомирія»
Інтерактивна експозиція в етнопарку «Ладомирія»

У Радивилові триває реалізація важливого культурно-освітнього проєкту — створення експозиції «Шкільництво та книгописання на Волині у XI–XIX століттях». Локація знаходитиметься в етнопарку «Ладомирія» і стане не лише туристичною принадою, а й новим потужним ресурсом для навчання й популяризації історії рідного краю.

Ідея проєкту полягає в тому, щоб показати історію освіти на Волині «через людське життя» — побут вчителя, вигляд шкільного класу, процес створення книги. В експозиції відвідувачі зможуть побачити:

  • автентичний шкільний клас XIX століття;
  • кімнату вчителя з предметами епохи;
  • скрипторій із письмовими бюро, чорнилом, пером і пергаментом — як у середньовічних монастирях.
Інтерактивна експозиція в етнопарку «Ладомирія»
Інтерактивна експозиція в етнопарку «Ладомирія»

Це перша в Україні подібна локація, яка об’єднає локальну історію освіти з європейськими просвітницькими традиціями. Експозиція стане взірцевою освітньою платформою, на базі якої школи області зможуть проводити виїзні уроки — відповідно до затвердженого МОН курсу «Культурно-історичні традиції української повсякденності».

Інтерактивна експозиція в етнопарку «Ладомирія»
Інтерактивна експозиція в етнопарку «Ладомирія»

Реалізація проєкту дозволить:

  • покращити туристичну привабливість міста Радивилів;
  • посилити культурну роль Волинського регіону;
  • пробудити інтерес мешканців до власної історії та спадщини;
  • залучити освітянську спільноту з Волинської, Рівненської, Житомирської, Тернопільської та Хмельницької областей.
Інтерактивна експозиція в етнопарку «Ладомирія»
Інтерактивна експозиція в етнопарку «Ладомирія»

Це також практична відповідь на інформаційну війну, яку веде росія: ми розповідаємо свою правдиву історію, з повагою до коріння й майбутнього.

Проєкт реалізовується за підтримки Українського культурного фонду.

Сторінка проєкту: https://www.facebook.com/EthnicParkLadomyria

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Історії палаців Волині, які не пережили Першої світової війни

Історії палаців Волині, які не пережили Першої світової війни

Війни руйнують не лише людські долі, а й архітектурні шедеври, які є важливими маркерами історії. Перша світова війна (1914–1918) знищила на Волині кілька десятків величних палаців. Ці будівлі вражали своєю красою та величчю, відображаючи архітектурні традиції того часу.

Розповімо про п’ять палаців з цієї серії, кожен з яких має унікальну та забуту історію.Історична Волинь охоплює не лише сучасну Волинську область, а й території Рівненської, частини Житомирської, Львівської, Тернопільської та Хмельницької областей, – йдеться на сайті “Тиждень”.

Перемильський палац

Село Перемиль розташоване на території Луцького району Волинської області. Воно має давню історію. Уперше в літописах згадується в ХІ столітті, коли було столицею Перемильського князівства. Перемиль не завжди був селом, а довгий час — містом-фортецею, якому великий литовський князь Вітовт надав магдебурзьке право. У XVI cтолітті в Перемилі стояв замок князя Івана Вишневецького. До наших часів він не зберігся. Проте це зовсім інша історія.

Протягом століть маєток у Перемилі змінював власників, серед яких була навіть родина батька польського короля Станіслава І (1677–1766) — рід Лещинських. Палац у Перемилі збудований у XVIII столітті на місці давньоруського городища, що розташовувалося на високому пагорбі, оточеному водами річки Стир. Ця мальовнича місцевість стала ідеальним фоном для архітектурної перлини того часу.

Попри те що палац не зберігся до наших часів, назва пагорба Панська гора ще побутує серед місцевого населення.

На жаль, ніяких фотографій, що могли б передати вигляд первісного палацу XVIII століття та його інтер’єр, знайти поки не вдалося. Однак маємо чудову можливість зробити це завдяки двом малюнкам 1874 року відомого художника Наполеона Орди.

Перемильський палац на малюнку Наполеона Орди, 1874 рік. Джерело httpszbiory.mnk.pl
Перемильський палац на малюнку Наполеона Орди, 1874 рік. Джерело httpszbiory.mnk.pl

До палацу вів величний одноарковий мурований міст, на якому височіла сторожка, або надбрамна вежа, що підкреслювала значущість цього архітектурного комплексу. На малюнках можна побачити також маленьку капличку й двоповерховий будинок з витонченими галереями на другому поверсі, що обвивали будівлю, додаючи палацу особливого шарму.

Одними з перших власників палацу були Петрушевські, один із них — Ігнаци — був камергером польського короля Станіслава Августа. Петрушевські мешкали в палаці наприкінці ХVIII століття. Далі володіння передавались у спадок.

У ХІХ столітті палац став літньою резиденцією варшавської родини Францішека й Марії Петрушевських. У 1883 році в родині народилася донька Михайлина, яка в майбутньому стала відомою художницею. Разом із чоловіком Конрадом Кжижановським вони з 1906 року проживали в Перемильському палаці. Це було кохання викладача та студентки.

Михайлина Кжижановська з матір’ю в музичному салоні в Перемильському палаці, 1913 рік. Автор картини Конрад Кжижановський. Джерело: https://cyfrowe.mnw.art.pl
Михайлина Кжижановська з матір’ю в музичному салоні в Перемильському палаці, 1913 рік. Автор картини Конрад Кжижановський. Джерело: https://cyfrowe.mnw.art.pl

Подружжя художників Кжижановських захоплювалося атмосферою Волині та природною красою цього регіону. Вони часто організовували пленери для художників, залучаючи до творчості не тільки місцевих митців, а й гостей з-за кордону. Багато їхніх робіт відображали волинську природу, а також життя місцевих мешканців. До нашого часу збереглися малюнки палацу, його кімнат, а також портрети волинян, панорами міст і сіл, створені Кжижановськими.

У 1914 році, коли розпочалася Перша світова війна, подружжя вирішило оселитися в Перемильському палаці назовсім, шукаючи спокою та безпеки. Вони мешкали тут до 1917 року, а після цього переїхали до Києва, де прожили певний час і 1918 року переїхали до Варшави. Важким етапом у їхньому житті став 1922 рік, коли помер Конрад, що стало важкою втратою для його дружини. У роки Другої світової війни Михайлина потрапила до нацистського концтабору в Освенцимі, де пережила важкі випробування. Після війни її арештувала польська влада, і до 1956 року вона була політичною ув’язненою. Лише в післявоєнні роки Михайлина змогла повернутися до творчості.

Вона померла 1962 року, залишивши значну спадщину у вигляді картин. Останні роки життя вона малювала за столом, який привезла з Перемильського палацу і який став символом її зв’язку з рідною землею та минулим.

Відомо, що Перемильський палац зруйнували під час Першої світової війни й більше не відбудували. Цей палац став символом утраченого культурного надбання, яке не вдалося відновити після жахливих подій війни.

Ворончинський палац

Неподалік від Перемильського палацу був ще один палац, вартий уваги. Він розташовувався в селі Ворончин (зараз село в Луцькому районі Волинської області). Ворончин довго був у власності князів Воронецьких, що походили з династії литовських Гедиміновичів.

Точного року побудови палацу не знаємо, але звели його у XVIII столітті. Саме на це й наступне століття припадає пік розвитку життя в палаці.

У XVIII столітті власником палацу був Людовик Кропинський (1767–1844), польський письменник, генерал і візитатор училищ Волині. Він мешкав із дружиною, яка була родом із Блудівського маєтку на Волині (зараз територія села Мирне Луцького району). Потім палац дістався їхній доньці Софії, яка вийшла заміж за князя Калікста Четвертинського.

Фото з полювання на Волині 1895 року. На фоні палацу у Ворончині Влодзімежа Четвертинського-Святополка разом з друзями. Джерело Roman Aftanazy. Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. T.5.
Фото з полювання на Волині 1895 року. На фоні палацу у Ворончині Влодзімежа Четвертинського-Святополка разом з друзями. Джерело Roman Aftanazy. Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. T.5.

“Маєток розташований посеред боліт і лісів. У 1800 році він перетворився на сучасне помешкання, оточене чудовим парком. На місці боліт, що їх нові власники осушили, на березі прекрасного озера розташувались нові газони, дерева, гаї, фруктові сади. Парк створений у романтичному стилі. Посеред парку був круглий грецький храм, захований серед акацій і кленів”, — такі спогади про палац залишив драматург, мемуарист, громадський і політичний діяч та масон Юліан Нємцевич, який бував у палаці на Волині на початку ХІХ століття.

Юліан Нємцевич був секретарем Тадеуша Костюшка під час повстання 1794 року проти Росії та Пруссії. Через участь у повстанні його ув’язнили в Петропавлівській фортеці в Петербурзі. Однак згодом звільнили, і він емігрував до США. У період між 1802 і 1804 роками Юліан Нємцевич відвідав Ворончинський палац.

У спогадах Юліан Нємцевич описує парк біля палацу у Ворончині, автором якого був Діонісій Міклер (1762–1853), ірландський ботанік і майстер садово-паркового мистецтва. Міклер упорядкував понад 50 парків, деякі збереглися до наших днів.

Чи не найбільш відомим палац у Ворончині став за часів сина подружжя Четвертинських Влодзімежа. Він народився у Ворончинсьому палаці 1837 року. В історію увійшов як політичний і суспільний діяч, учасник Січневого повстання проти влади Російської імперії. Саме він був керівником повстанців Луцького повіту. Після придушення повстання російською владою власника палацу заарештували й відправили на каторгу в Сибір. На Волинь він зміг повернутися лише 1867 року. Потім переїхав у Варшаву, де очолював Громадський комітет земельного кредитування й Варшавське благодійне товариство.

Палац у Ворончині свого часу відвідувало багато відомих людей. Хтось приїздив на гостини до власників, хтось — на полювання на Волинь, адже навколо маєтку були чудові ліси, повні різної дичини. У Ворончині бували Тадеуш Чацький (польський освітянин, економіст, історик, нумізмат), Адам Чарторийський (польсько-литовський князь, освітній і політичний діяч)

Палац у Ворончині був справжньою архітектурною перлиною, і його інтер’єри вражали розкішшю та витонченістю. Меблі для палацу привезли спеціально зі Швейцарії та Італії, що надавало резиденції особливого європейського шарму. Стіни палацу прикрашали родинні портрети, що відображали історію та традиції роду, а також картини з пейзажами й натюрмортами, які додавали елегантності та гармонії.

Одна з кімнат палацу була оформлена в зеленому кольорі, що створювало атмосферу спокою та природної краси. Оббивка стін і меблів, а також штори були виконані із зеленого текстилю, що надавало інтер’єру вишуканості та єдності з природою.

В’їзд до палацу був особливою архітектурною композицією — вражав колонами й клумбами, що створювали величний вхід до резиденції. Перед палацом розташовувалася каплиця, де можна було помолитися, а також мальовниче озеро, яке додавало спокійної краси цьому місцю.

Справжнім скарбом палацу була бібліотека, що містила приблизно сім тисяч томів рідкісних видань і рукописів. Окрім книжок, у бібліотеці зберігалася колекція геральдичних книг, що була незвичайною цінністю. Проте доля цієї бібліотеки невідома.

Палац у Ворончині проіснував до Першої світової війни, але під час бойових дій його зруйнували, розібрали й більше не відбудовували, тож він залишив після себе лише спогади про минулу велич.

Палац у Несвічі

Одна з утрачених архітектурних перлин Волині, про яку, імовірно, мало хто чув. Це палац, що колись стояв у селі Несвіч, всього за 18 кілометрів від Луцька. Від цієї будівлі залишилось зовсім мало слідів і ще менше зображень, тому історія палацу залишається загадкою для багатьох і потребує пошуків. Імовірно, сучасні місцеві мешканці села й не чули про палац.

Перші згадки про село Несвіч датуються початком XVI століття. Свого часу цей населений пункт був родовим осередком князів Несвизьких, і ще до побудови палацу тут стояв князівський замок. На жаль, не збереглося жодного малюнка або плану цього замку, але на початку ХХ століття можна було побачити залишки його валів, ровів та оборонних споруд, які оточували твердиню.

У середині XVII століття маєток у Несвічі перейшов у власність родини Стемпковських, потім Маєвських, Потоцьких, а в середині XIX століття — Омецинських.

Палац у селі Несвіч, початок ХХ століття. Джерело Roman Aftanazy. Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. T.5.
Палац у селі Несвіч, початок ХХ століття. Джерело Roman Aftanazy. Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. T.5.

Точна дата побудови Несвіцького палацу невідома, але за однією з версій це середина XIX століття. Палац стояв у надзвичайно мальовничому місці — на високому березі ставка, звідки відкривався чудовий краєвид на навколишні простори. Це був одноповерховий мурований палац із чотирисхилим дахом. Вхід до будівлі був оздоблений величними колонами та скульптурами, що підкреслювали його елегантність і значущість.

Архітектурний стиль палацу поєднував елементи класицизму й ренесансу, що робило його оригінальним і незвичним для того часу. Оточений стильним парком, палац у Несвічі був справжньою окрасою цієї місцевості. У парку росли екзотичні дерева, які додавали йому особливої атмосфери.

Палац у Несвічі проіснував до Першої світової війни, коли його знищила пожежа. Останній власник палацу Вінцентій Омецинський не мав коштів на відбудову й тому змушений був переїхати до старого господарського приміщення. Серед речей, які вдалося врятувати, були розкішні меблі, порцеляна та срібні вироби.

Після пожежі палац не відбудовували, і лише спогади про його велич залишилися в історії цього куточка Волині.

Палац у Велицьку

Село Велицьк, що нині входить до складу Ковельського району Волинської області, у XVIII столітті було резиденцією відомого роду Сапігів (Сапєгів). Протягом XVI–XVIII століть представники цього роду обіймали високі державні та військові посади у Великому князівстві Литовському й Речі Посполитій, володіли величезними земельними маєтками. Сапіги посідали друге місце за багатством і впливовістю після Радзивілів серед аристократії Литви.

Мисливський палац у Велицьку. Автор М. Вишніцький, 1911 рік.
Мисливський палац у Велицьку. Автор М. Вишніцький, 1911 рік.

У третій чверті XVIII століття Юзеф Сапіга, видатний державний і військовий діяч Великого князівства Литовського, ініціював будівництво мисливської резиденції у Велицьку. Місце для будівництва вибрали не випадково: вона розташовувалася серед розлогих лісів, що робило її ідеальним місцем для полювання.

Юзеф Сапіга в дитинстві, портрет 1744 року з колекції Велицького палацу. Джерело www.wilanow-palac.pl
Юзеф Сапіга в дитинстві, портрет 1744 року з колекції Велицького палацу. Джерело www.wilanow-palac.pl

Юзеф Сапіга володів Велицьком разом з дружиною Терезою Яблоновською з XVIII століття. Наступники власником був їхній син Станіслав, одружений з Марією Тележинською.

Палац у Велицьку був дерев’яною одноповерховою будівлею з мансардним дахом. Усередині палацу центральне місце займав просторий вестибюль, навколо якого розташовувались інші приміщення, зокрема величезний салон, де часто проводили пишні бали.

Будівля мала чотири спальні, у двох з яких був кольоровий інтер’єр — блакитний і жовтий, інші кімнати мали статус гостьових. Також були окремі приміщення для господарських потреб, зокрема столова та зброярня.

Особливою гордістю резиденції була кімната в китайському стилі, які стали популярні в Європі наприкінці XVII століття завдяки захопленню китайським мистецтвом. Шовкові ширми, віяла й вази прикрашали цей кімнатний інтер’єр, а полотна з видами на Волинь доповнювали атмосферу. Окрасою кімнати була люстра в артистичному стилі та різьблений дерев’яний камін. Фасад був прикрашений величними колонами, що надавали будівлі вигляду палацика, як його тоді називали.

Палац у Велицьку на фото австрійських військових, 1916 рік. Джерело Австрійський державний архів.
Палац у Велицьку на фото австрійських військових, 1916 рік. Джерело Австрійський державний архів.

Ґанок палацу підтримували чотири величезні колони з давньої деревини, кожна з яких була приблизно 48 сантиметрів у діаметрі. До моменту руйнування будівлі 1916 року фасад зберігав первісний вигляд, хоча інтер’єр вже зазнав значних пошкоджень.

Бальну залу прикрашали розкішні гобелени, а під стінами стояли крісла із цінного чорного дерева. Від бальної зали вели сходи на терасу, яка виходила до парку, що оточував резиденцію.

Окреме приміщення було виділене для гри в більярд, а двері й вікна будівлі відповідали стилю Людовика XVI.

Особливо популярною була кімната, яка виконувала функції театральної та концертної зали. У ній виставляли полотна відомих митців, як-от Міріс Сильвестр і Жан-Батіст Пільман.

У зброярні палацу була велика колекція зброї князів Сапігів, зокрема луки, пістолети, мисливська зброя з усього світу, а також упряж на чотирьох коней з родовими гербами.

Палац у Велицьку на фото австрійських військових, початок ХХ століття. Джерело Австрійський державний архів
Палац у Велицьку на фото австрійських військових, початок ХХ століття. Джерело Австрійський державний архів

Парк, що оточував палац, був розпланований на геометричні частини, з’єднані стежками. Основними деревами в ньому були клени, граби, ялини та в’язи.

Резиденція проіснувала до 1916 року, коли її знищила руйнівна пожежа. Будівля вже ніколи не відновила первісного вигляду, а в радянські часи на її місці побудували школу.

Палац у Конюхах

У Володимирському районі Волинської області, в селі Конюхи, до кінця Першої світової війни стояв величний палац, який зруйнували 1918 року. Після цього його більше не відбудовували.

Наприкінці XVIII століття власник маєтку Антоній Рудзінський збудував тут класичний палац-двір на місці старого замку. Його фасад прикрашали елегантні тосканські колони, що надавали будівлі ще більшої величі.

Особливою гордістю палацу був великий салон, а для господарів і їхніх гостей була просторова їдальня. З її вікон відкривався захопливий вид на вали й рови, що оточували палац. Інтер’єр їдальні був оформлений у гданському стилі, популярному того часу в Польщі. Дубові меблі, серед яких були шафи, буфети, розсувний стіл і різьблені крісла, доповнювали атмосферу аристократичної розкоші. Стіни прикрашали портрети польських королів у дубових рамах, що гармонійно поєднувалися з меблями.

Палац у Конюхах, початок ХХ століття. Джерело Австрійський державний архів
Палац у Конюхах, початок ХХ століття. Джерело Австрійський державний архів

Палац також славився неймовірною колекцією порцелянового посуду. Особливо цінним був сервіз у китайському стилі на шістдесят персон, а також антикварний сервіз у старовіденському стилі. Крім того, у колекції були роботи місцевого виробника — корецької порцеляни. Однією із цікавих деталей інтер’єру була стара колиска, що нагадувала величезне яйце.

У палаці були численні кабінети, спальні й гостьові кімнати, кожну з яких задекорували та оформили стильними меблями, придбаними в престижних європейських салонах. Усі кімнати були комфортними в будь-яку пору року завдяки класичним камінам.

Палац оточував великий парк, розділений на дві частини, з численними декоративними деревами, квітами та алеями. Там росли граби, ялини, тополі та липи.

Маєток у Конюхах повністю знищила пожежа 1918 року, і його більше не відновлювали. Однією з найцікавіших споруд на території маєтку була старовинна брама, що залишилася від попереднього замку. Її висота сягала 10 метрів, і вона зберігала первісний вигляд до 1939 року. На брамі була мармурова таблиця з латинським написом, який свідчив, що цю будівлю зведено в 1770-х роках.

Старовинна брама біля палацу в Конюхах, єдине фото, зроблене до 1939 року. Джерело Roman Aftanazy. Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. T.5
Старовинна брама біля палацу в Конюхах, єдине фото, зроблене до 1939 року. Джерело Roman Aftanazy. Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. T.5

На сторінці Австрійського державного архіву вдалося знайти фотографії палацу часів Першої світової війни, що дають змогу відновити уявлення про його колишню велич.

Зруйновані волинські палаци — невіддільна частина історії регіону, що зберігає пам’ять про велич і красу минулих часів. Сьогодні ці палаци — більше ніж просто руїни. Вони мовчазні свідки історії, яка так і не дійшла до нас у всіх своїх барвах.

Попри те що багато палаців Волині були знищені або сильно пошкоджені під час Першої світової війни, їхня історія і велич усе одно залишаються частиною нашої культурної спадщини. Кожен із цих архітектурних шедеврів був свідком важливих подій, відображаючи не лише естетику свого часу, а й впливи різних культур та історичних процесів. Відновлення пам’яті про ці палаци, навіть якщо їхні руїни залишаються тільки тінями минулого, допомагає нам краще зрозуміти історію і цінність цих земель.

Далі ми розповімо про інші палаци Волині, втрачені сто років тому, їхніх мешканців, архітектуру й історію. Адже кожен з них заслуговує на те, щоб його історію почули й зрозуміли, щоб залишити нащадкам знання про багатство й велич.

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Львівський Фотомузей запрошує на презентацію нового випуску часопису “Наша спадщина”

Львівський Фотомузей запрошує на презентацію нового випуску часопису "Наша спадщина"

У вівторок, 15 липня 2025 року, о 18:00, Львівський фотомузей, що розташований у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17), стане майданчиком для урочистої презентації 42-го числа часопису “Наша спадщина”. Видання, присвячене багатій історії та культурі українських земель, обіцяє занурити читачів у світ унікальних традицій та героїчних сторінок минулого.

Центральною темою нового випуску є чарівне Опілля – історико-етнографічний регіон на заході України, відомий своїми горбистими ландшафтами, лісами та унікальною культурою. Читачі дізнаються про його історію, традиції та особливості.

Особлива увага приділена Бойківщині – етнографічному регіону Українських Карпат, який є батьківщиною однієї з найсамобутніших етнічних груп українців – бойків. Часопис розкриє таємниці їхнього традиційного одягу та унікальних писанок, що є витворами народного мистецтва.

Видання також запросить у подорож до Сколівських Бескидів – мальовничого гірського масиву в Українських Карпатах, що є частиною Національного природного парку “Сколівські Бескиди”, відомого своєю флорою та фауною, а також численними природними пам’ятками.

Не оминуть увагою і героїчну Маківку – гору в Карпатах, що стала ареною запеклих боїв Українських січових стрільців під час Першої світової війни, символізуючи їхню незламність. Згадано також стрийських “соколів”, що, ймовірно, відсилає до спортивно-патріотичного руху “Сокіл”, який відігравав важливу роль у національному відродженні.

Часопис розкриє загадкову Тустань – середньовічну наскельну фортецю-град і митницю IV–XVI століть, залишки якої розташовані поблизу села Урич на Львівщині, що є унікальною пам’яткою оборонної архітектури та історії.

Серед персоналій, яким присвячені матеріали, – Василь Нагірний (1848–1921), видатний український галицький архітектор та громадський діяч, автор численних церков та громадських споруд, а також Артур Ґроттґер (1837–1867), відомий польський живописець, представник романтизму, чия творчість тісно пов’язана з історією та культурою регіону.

Презентація відбудеться за участі авторів статей, що дасть можливість відвідувачам безпосередньо поспілкуватися з дослідниками та дізнатися більше про представлені теми.

Подія організована під патронатом Львівської обласної ради та Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА і у співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею, ГО “Наші скарби” та Львівського палацу Мистецтв.

Інформаційну підтримку події забезпечують провідні регіональні та національні медіа, серед яких Українське радіо. Львів, Радіо “Львівська Хвиля”, Сайт про Захід України “Бомок”, Інформаційна агенція “Гал-інфо”, Громадський сайт Львова “Форпост”, Інтернет-видання “Діло”, Фотографії Старого Львова та Площа Галицька.

Гостинно пригощатиме гостей Кава Старого Львова, що додасть події затишку та смаку.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

На фестивалі у Львові представлять книгу, частина якої присвячена пограбуванню Херсонського художнього музею

На фестивалі у Львові представлять книгу, частина якої присвячена пограбуванню Херсонського художнього музею
На фестивалі у Львові представлять книгу, частина якої присвячена пограбуванню Херсонського художнього музею

Під час благодійного фестивалю «Faine Misto 2025: На Зламі Епох!» у Львові 2 серпня буде представлена книга «Контурні карти памʼяті», частина якої присвячена пограбуванню росіянами Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка.

Про це повідомили на сторінці музею у фейсбуці.

Ідея книги «Контурні карти памʼяті» належить письменниці та правозахисниці Вікторії Амеліній, яка наприкінці грудня 2022 року відвідала Херсон, поспілкувалась з працівниками пограбованого музею та записала на диктофон їх свідчення.

“Окрім украдених із музею картин, тут ви побачите цвинтар, який свідчить написами на плитах, вітраж у магазині, який виявився не казковим замком, а червоним лігвом звіра, двохсотрічну школу, яка творила своїх вихованців великими”, – йдеться у дописі.

Зазначається, що «Контурні карти памʼяті» – це 8 есеїв письменників і письменниць: Олени Стяжкіної, Євгенії Подобної, Марічки Паплаускайте, Владислава Івченка, Ольги Карі, Наталі Михальченко, Олени Рибки та Софії Челяк, яка презентуватиме книгу на сцені Амфітеатру.

За словами Софії Челяк, книга лише частково є документуванням воєнних злочинів, а більше – “документуванням краси, яка завдяки авторам залишиться з нами назавжди”.

Наталка СТУДНЯ

Романтичний район Львова – Богданівка, частина друга

Романтичний район Львова – Богданівка

На мапі Львова 1841 року від самого початку Богданівки, тобто від сучасної вулиці Тобілевича, і далі уздовж Городоцької бачимо поодинокі невеличкі будиночки посеред суцільних садів і городів. В районі теперішньої вулиці Кузневича вочевидь був розташований фільварок власників цієї околиці вірмен Богдановичів. У 1871-1933 роках частина вулиці Городоцької від нинішньої вулиці Боберського до межі міста мала назву Богданівка, а сама Богданівка сягала далеко за нинішній Левандівський міст і залізничну колію до вулиці Яворницького, займаючи велику частину теперішньої Левандівки і Сигнівки, про що досить точно свідчать австрійські і польські мапи Львова від 1880 до 1931 року.

Затишна Сигнівка
Затишна Сигнівка

Іван Керницький так описує цю дільницю у міжвоєнні часи: «Богданівка – околиця, де невеличкі одноповерхові кам’янички та партерові будиночки заховалися в затишку серед зелених садків і мініатюрних городів… На нашій Богданівці характер міста дивно поєднувався з вечірніми настроями села: з вікон летіла музика з радіоприймачів, а над дахами бриніли хрущі. На Рогачці подзвонювали трамваї, а зараз їм у відповідь відзивалося бевкання жаб у саджавках на полі Болгарів». Орендовані болгарами картопляні поля з невеликими ставками розташовувалися між вулицями Пільною (Героїв УПА) і Кульпарківською. Тут стояла цегельня, яка згоріла під час українсько-польської війни 1918-1919 років.

У довоєнні часи на Богданівці народився і виріс Казімєж Ґурський (1921-2006) – футболіст і тренер світової слави. Його сміливо можна назвати найвідомішим у світі львів’янином, бо про жодного з усіх славетних львів’ян за всю історію міста так багато не писала світова преса, як про Ґурського. Хлопчаком він мешкав у двоповерховому, тепер не існуючому будинку, приблизно на місці нинішньої «Скрині» навпроти Приміського вокзалу. Цікаво, що поляк Ґурський у своїх мемуарах пояснює назву рідного району таким чином: «Назва Богданівка походить від імені козацького гетьмана Хмельницького, який тут зі своїм військом таборувався під час облоги Львова».

Казімєж Ґурський
Казімєж Ґурський

Видатний тренер у спогадах про дитинство згадує маленькі фабрики, майстерні, бровар і горілчане підприємство. Ґурський розповідає про великий став, де хлопчаки полюбляли купатися влітку і каталися на ковзанах узимку. Мемуарист Олександр Надрага згадує цей став під назвою Батярівки, існував він ще до початку 1960-х років за залізничною колією в районі вулиці Садової, а точніше в західній частині вулиць Вечірньої і Пустомитівської, і був доволі великим: близько ста метрів завдовжки і п’ятдесят метрів завширшки.

Молоді хлопці цієї робітничої околиці ставали членами Робітничого клубу спортивного (РКС), який мав свою футбольну команду у класі «С». На початку тридцятих років команда виборола місце в окружній лізі, і громада Богданівки вирішила збудувати для своїх улюбленців стадіон, який від радянських часів відомий як «Сільмаш». Старі мешканці згадували, що на площі Робітничого Спортового Клубу часто у вихідні під музику катеринки крутилися каруселі.

Шкарпи, або насипи вздовж залізничної колії Львів-Станіславів – найромантичніша околиця Богданівки. Тягнулися вони від Чернівецького мосту на Городоцькій, званого ще мостом Меркурія (від хлібного підприємства з цією назвою) аж до Персенківки. Іван Керницький писав про Шкарпи: «Обабіч колії п’ялися вгору, ніби стіни зеленого тунелю, два спадисті береги, порослі травою та всякими чарівними квітами, серед яких переважали маки, волошки, ромашки і батіжки. Коли шкільний ходорівський поїзд затримувався під сигналом, школярі вискакували з вагона, рвали ці квіточки і подавали через вікно панянкам, поки машиніст не страшив їх свистом, що поїзд рушав.

Львівські Шкарпи. Зупинка електрички Городоцька
Львівські Шкарпи. Зупинка електрички Городоцька

А вгорі росли кущі тернини, черемхи, дикої рожі, що на весну обливались молочним і рожевим цвітом, восени ж рябіли і синіли ягодами. Повно там було утоптаних стежечок і доріжок і не менше галявинок з витоптаною травою. Знати, не одна закохана пара знаходила тут свій солодкий прихисток на лоні природи, і не одне передміщанське тіло заживало сонячних купелів… Тут було багато сонця, багато зелені, а взимку – непорочно білих снігів…

Над Чернівецьким мостом висів якийсь фатум. Його також називали мостом самогубців, з тої причини, що з нього любили скакати просто під колеса потягів нещасливо закохані і «зрізані» при випускних іспитах семінаристки. При такій оказії вони вбиралися у все чорне, навіть у жалобну білизну. Але не кращу славу мав і інший міст, так званий Червоний, бо він провадив простісінько на Кульпарків, тобто до дому божевільних».

Демографічна картина повоєнної Богданівки кардинально змінилася. Оскільки левову частку населення цього району складали залізничники, а це були здебільшого поляки, які з приходом радянської влади добровільно чи примусово вимушені були залишити рідні домівки, то цей людський вакуум заповнили росіяни і російськомовні українці зі Сходу. Місцевим українцям зі сіл було практично неможливо прописатися власне тут, на Богданівці, бо це було місто. Навіть переселенців із Холмщини, Лемківщини і Надсяння селили на Нових Збоїщах, які тоді ще не входили до складу Львова.

Значна частина вулиць Богданівки аж до 1970-х років ще не мала каналізації, а брудні помиї зливалися у стічні канавки, через які перекидалися невеличкі дерев’яні місточки. Більшість мешканців району у повоєнних часах вже не були залізничниками, а працювали на заводі Львівсільмаш, який виробляв оприскувачі для колгоспних полів. У цьому районі все оберталося навколо Сільмашу, і дорога для більшості молоді була єдиною – на Сільмаш. Тут і агітувати нікого не треба було, але все ж агітатори з заводу приходили до шкіл, розповідали на виховних годинах про «почесні робітничі професії» і просили дітей показати руки. Агітатор ходив між рядами, прискіпливо розглядав дитячі руки, покладені на парти і за якимись таємничими, відомими лише йому одному ознаками визначав, з кого вийде справжній робітник, а з кого – ні. Чоловіче населення Богданівки від радянських часів деградувало стрімкими темпами, бо круговерть життя тут була незмінною: завод, горілка і бійки.

Завод Львівсільмаш. Фото К. Бузиніна
Завод Львівсільмаш. Фото К. Бузиніна

Навпроти клубу заводу Сільмаш, збудованого 1954 року, через дорогу був скверик і після танців серед п’яних хлопців існувала традиція битися, власне тут часто-густо в хід пускали фінські ножі, виготовлені на тому ж Сільмаші. Великою атракцією були бійки місцевих хлопців із Левандівкою, Привокзальною, Терешковою (Виговського), район на район.

Тильний бік палацу культури заводу Львівсільмаш. В. Селіна
Тильний бік палацу культури заводу Львівсільмаш. В. Селіна

У радянські часи Богданівка славилася чи не найвпливовішими хуліганськими районами міста. Це були Рокс (Палац культури залізничників), який давніше називався Дубки, тому що там колись росли дерева, туди належав і район Привокзальної. Далі був Гроб – район вулиці Тургенєва (Героїв УПА) до заводу телеграфної апаратури, потім район Окружної і Сільмашу. Разом із ними завжди була Штахета (район заводу кінескопів).

Рокс постійно воював із Центром, бо хлопці з танців у Клубі міліції на теперішній вулиці Січових Стрільців ходили на танці в Рокс, а роксівці полюбляли ходити до Клубу міліції і між ними завжди виникали сутички. Якщо когось кривдили, цілий район ішов «розбиратись». У ті часи на великі розбірки рідко брали ножі, здебільшого використовували так звані свинчатки для додаткової ваги під час бійки і кастети. Часом бувало, що коли збиралися на розбірки два угруповання, то вперед виходили їхні лідери і билися між собою, а потім, незалежно від того, хто вигравав, усі йшли пити кріплене вино, його брали декілька ящиків.

Палац культури залізничників Рокс. Фото Центрального державного кінофотофоноархіву Пшеничного
Палац культури залізничників Рокс. Фото Центрального державного кінофотофоноархіву Пшеничного

Одна з найбільших у Львові хлопчачих баталій відбулася 1976 року на кінцевій зупинці тролейбусного маршруту № 2 поблизу вулиці Окружної і під клубом заводу Львівсільмаш. Тоді на Окружну пішли райони ДОКу і кінотеатру Чкалова (Сигнівка). Бійка кількох сотень молодих хлопців була жорстокою.

За радянських часів Шкарпи залишалися загадковим і романтичним місцем прогулянок, сюди полюбляли сачкувати зі шкільних уроків нечемні учні, тут грали на гроші в карти і цок, курили цигарки і пили дешеве вино. Хлопчаки ловили рибу у невеличких ставочках внизу біля самої колії. Ставки утворювалися з потічків, які прямували від озер у районі вулиць Стрийської і Артема (Володимира Великого). До 1960-х років ще купалися за колією у великому ставі колишньої Батярівки, який за радянських часів називали Совхозівський. Школа-інтернат на вулиці Караджича мала у 1950-1960-х роках великий яблуневий сад, у який хлопці з Богданівки часто навідувалися за яблуками.

У 1950-і роки на Богданівку, замість трамвая, пустили тролейбус: тролейбусний маршрут № 2 завдовжки у 3,3 кілометра відкрився 5 листопада 1953 року. Нова лінія проходила від площі Кропивницького вулицею Городоцькою до рогу вулиці Окружної (Богданівка), а у листопаді 1966 року було відкрито рух тролейбусів маршрутом № 9 – від центру до вулиці Окружної вулицями Невського (Митрополита Андрея), Тургенєва (Героїв УПА) і Любінською (у зворотному напрямку – Волгоградською (Антоновича). Нині Сигнівку і Левандівку з центром міста сполучають тролейбусні маршрути № 7 і № 12.

Ілько ЛЕМКО

Джерело: ZAXID.NET

МУР розкрили тему нової вистави  “РЕБЕЛІЯ [1991]” — і вже мають перший sold out у Львові! Оголошено додатковий концерт

МУР розкрили тему нової вистави  "РЕБЕЛІЯ [1991]" — і вже мають перший sold out у Львові! Оголошено додатковий концерт

Творче обʼєднання МУР оголосило про премʼєру нового мюзиклу та анонсувало всеукраїнський тур. Ще до премʼєри “РЕБЕЛІЯ [1991]” отримала шалений глядацький інтерес: на концерт 30 серпня о 18:30 у Львові всі квитки вже розпродано! Через високий попит та на прохання шанувальників оголошено додаткову виставу цього ж дня — о 14:30, у Львівській національній опері, про це повідомили організатори VINIL concert agency.

Мюзикл “РЕБЕЛІЯ [1991]” — це історія про здобуття української незалежності. Про той день, якого ми прагнули поколіннями. Всупереч усьому.

На сцені оживуть постаті, які стали голосом, совістю і хребтом українського спротиву. Серед них: Іван Світличний, Вʼячеслав Чорновіл, Віктор Кукса, Василь Стус, Алла Горська, Іван Дзюба, Леонід Кравчук та інші.

Кастинг акторів вже завершено, усі ролі розподілено. Режисер постановки — Олександр Хоменко, режисерка хореографії — Інна Матюшина, художниця по костюмах — Леся Патока, сценографка — Софія Zbroya Пляцко.

Не менш важливо — у мережі шириться флешмоб #РЕБЕЛІЯ, в межах якого українці, серед них і лідери суспільної думки, діляться власним баченням того, що для них означає Ребелія.

Квитки на львівську подію – додатковий показ: https://concert.ua/uk/booking/mur-rebelija-lviv-30-08/

Всеукраїнський тур із новим мюзиклом охопить наступні міста:

  • 21/08 — Київ
  • 22/08 — Київ додатковий показ
  • 28/08 — Рівне
  • 29/08 — Луцьк
  • 30/08 — Львів (два покази)
  • 01/09 — Івано-Франківськ
  • 02/09 — Чернівці
  • 03/09 — Тернопіль
  • 04/09 — Хмельницький
  • 05/09 — Вінниця
  • 06/09 — Житомир
  • 08/09 — Чернігів
  • 10/09 — Запоріжжя
  • 04/10 — Кривий Ріг
  • 06/10 — Одеса
  • 15/10 — Полтава
  • 16/10 — Дніпро
  • 19/10 — Черкаси
  • 20/10 — Кременчук

Квитки на усі покази тут: https://concert.ua/uk/events/rebelija-vid-mur-tur

Коментар від режисера – Олександра Хоменко:

«Це історія… про головну нашу перемогу.

Мазепа – програв, Шевченка – посадили, Відродження – розстріяли, так тривало майже всі століття.

Але, як мінімум тоді – нам вдалося розірвати це коло.

Це історія нашого успіху.

Вона проходить через Клуб Творчої Молод у Києві та Шістдесятників, через редакцію газети у Черкасах, де працює В. Симоненко, через ліси Биківні, через збори Народного Руху, де засідають Драч та Чорновіл, через Чорнобильську АЕС, через мітинги у Львові і приїзд Американського президента в Україну, через падіння ГКЧП і внос Жовто-Блакитного прапора у верхновну раду.

Це – історія отримання нашої незалежності.

Це – РЕБЕЛІЯ. [1991]»

Коментар від сценографки — Софії Zbroya Пляцко: 

«Роботу над Ребелією [1991] найточніше можна описати словом «відповідальність». Це стосується і самого процесу, і суті вистави. Ребелія [1991] — не про вибір, це про громадянський обовʼязок.

У порівнянні з Ти [Романтика], ця вистава складніша, масштабніша, зовсім інша за структурою. Вона охоплює значно більший проміжок часу, подає події анахронічно, часом нелінійно — і це кардинально змінює підхід до сценографії.

Як знайти візуальний символ, який обʼєднає десятки життів? Як осучаснити цю історію, зберігаючи її суть? Як показати цих молодих людей — сміливих, проривних, які в своїй епосі були рок-зірками, — на тлі однієї з найзатхліших і найзастійніших епох радянського часу?

Це історія спротиву, яку хочеться розказати не як хроніку, а як енергію — гучну, динамічну, естетично сильну.»

Ольга МАКСИМ’ЯК

Популярні статті: