75 років тому відновили незалежність України

980
75 років тому відновили незалежність України

30 червня 1941 року в окупованому нацистами Львові на зборах, скликаних членами ОУН(б), було проголошено створення Української держави.

Був сформований уряд – Українське державне правління, який очолив Ярослав Стецько. Українська держава проіснувала трохи більше 2-х місяців і була ліквідована рішенням рейсхміністра Альфреда Розенберга після арешту Степана Бандери і Ярослава Стецька, які відмовились відкликати “Акт проголошення Української держави”. Повідомляє “Цей день в історії”.

Ярослав Стецько
Ярослав Стецько

3 лютого 1929 року у Відні було створено Організацію українських націоналістів (ОУН) на чолі з полковником Євгеном Коновальцем. Головною метою організації був захист українського етнічного населення від репресій та переслідування з боку влади Польщі та СРСР. Після вбивства Коновальця у 1938 році ОУН очолив Андрій Мельник. Втім, йому не вдалось зберегти єдність організації, а в квітні 1941 року частина найрадикальніше налаштованих націоналістів на чолі зі Степаном Бандерою створили “Революційний провід ОУН”. Пізніше він отримав назву ОУН(б).

Альфред Розенберг
Альфред Розенберг

16 червня 1941 року в Кракові ОУН(б) підготувала і передала німецькій владі власне бачення “україно-німецького союзу, основою якого має стати Українська держава”. Рішення базувалося на меморандумі Альфреда Розенберга “Загальні інструкції всім представникам рейху на окупованих східних територіях”, де йшлося, що “Україна повинна стати незалежною державою в альянсі з Німеччиною”. Саме на основі цього меморандуму 22 червня спеціальним маніфестом було проголошено “Незалежну українську державу”.

Степан Бандера
Степан Бандера.

З початком німецько-радянської війни Бандера і Ярослав Стецько з групою прихильників прибули до України. Однак 29 червня 1941 року при спробі потрапити до Львова Бандера був затриманий німцями і висланий до Кракова. 30 червня у Львів увійшли підрозділи українського батальйону “Нахтігаль” на чолі із Романом Шухевичем і того ж дня провели збори. На зборах проголосили створення “Нової української держави” і уряду на чолі зі Стецьком.

Роман Шухевич
Роман Шухевич

Пізніше “Акт проголошення Української держави” відредагували: “проголошення” було замінене на “відновлення”. З тексту також вилучили згадку про намір боротися проти московської окупації спільно з союзною німецькою армією. Даний документ розповсюдили активісти ОУН, що спеціальними групами були відправлені до Центральної та Східної України для формування націоналістичного підпілля.

Митрополит Андрей Шептицький
Митрополит Андрей Шептицький

“Акт проголошення Української держави” підтримали митрополити УГКЦ Андрей Шептицький і УАПЦ Полікарп Сікорський. Однак документ засудив Андрій Мельник, отаман Української повстанської армії Бульби Боровця. Він вважав його юридично нікчемним , оскільки проголосив державу-сателіт під німецькою окупацією. Німецька влада домагалась від Бандери і Стецька відкликати “Акт”. 15 вересня Стецько і Бандера були заарештовані, також були репресовані й інші члени уряду. У зв’язку з відсутністю керівництва Українська держава припинила своє існування.

Ористарх БАНДРУК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.