Цинк називають диво-мінералом, що має різнопланову користь для здоров’я. Наукові дослідження показали, що він настільки важливий для людини, що навіть невеликий дефіцит може стати «катастрофою».
Користь мінералу
Елемент міститься в усіх частинах тіла: в органах, тканинах, кістках, рідинах — та є необхідним клітинним компонентом. Якщо приймати цинк у вигляді харчових продуктів або дієтичних добавок, це дасть змогу:
- Збільшити витривалість і працездатність. Мінерал відіграє життєво важливу роль у виробленні тестостерону та гормону росту. Вони допомагають збільшити силу та здатність працювати з максимальною ефективністю, а також скоротити час відновлення після напружених тренувань.
- Підвищити рівень фертильності. Цинк бере участь у регуляції гормонів — статевих і тих, що контролюють вироблення інсуліну. Його дефіцит може призвести до зниження лібідо в чоловіків і вплинути на чоловічу фертильність. Жінкам мінерал необхідний для розвитку яйцеклітин і процесу овуляції, оскільки впливає на вироблення естрогену та прогестерону. Крім того, він здатен полегшити менструальні проблеми та передменструальний синдром.
- Зміцнити імунну систему. За міцний імунітет відповідають Т-клітини, відомі як клітини-захисники. Вони розпізнають інфекцію та швидко розмножуються, щоб боротися з нею, а також запам’ятовують її на майбутнє, формуючи імунітет. Однак дефіцит цинку швидко призведе до послаблення Т-клітин, які не зможуть ефективно виконувати свою роботу, внаслідок чого організм стає схильним до вірусів і неприємних симптомів застуди. До того ж нестача мінералу потенційно пов’язана з розвитком різних видів раку.
- Поліпшити роботу мозку. Цинк у поєднанні з вітаміном B6 забезпечує правильну роботу нейротрансмітерів. Також у великих кількостях міститься в гіпокампі, який контролює навчання та пам’ять.
- Повернути зовнішню привабливість, здоров’я та молодість. Це потужний антиоксидант, який знищує вільні радикали, що завдають шкоди шкірі. Він здатен боротися з висипаннями та іншими шкірними захворюваннями, які спричиняють запалення та почервоніння.
- Прискорити відновлення тканин. Цинк бере участь у синтезі ДНК та реплікації клітин, що робить його важливим для загального росту та розвитку. Прискорює загоєння ран після порізів, опіків та інших травм.
- Зберегти чіткість зору. Мінерал допомагає уповільнити прогресування вікової макулярної дегенерації (ВМД), коли вражається важлива частина сітківки ока — макула, що призводить до втрати центрального зору.
Рекомендована дієтична норма (RDA) для осіб віком від 19 років становить 11 мг на день для чоловіків та 8 мг для жінок. Під час вагітності доза збільшується до 11 мг, а в період лактації — до 12 мг.
Ольга ДОВГАНИК