50 відтінків Львова, або живописець і графік Мартин Кітц

1040
50 відтінків Львова, або живописець і графік Мартин Кітц

У мозаїці минулого міста Львова ще досить багато маловідомих й недосліджених імен та явищ. І твердження дане можна трактувати по-різному. З одного боку, за цим стоїть певна перспектива — адже є нагода відкривати нові сторінки історії рідного міста, глибше осмислити відомі моменти чи просто по-новому подивитись на те, що віддавна вважалося і уявлялося усталеним, загальновідомим. З іншого боку, багато персонажів та подій, які до сьогодні залишаються поза увагою громадськості, на неї дійсно заслуговують. Й, видається, Мартин Кітц — один із них. Через життя цього діяча червоною ниткою проходять події, які сьогодні не залишають байдужим нікого. Однак, фігура самого Мартина Кітца все одно залишається маловідомою.

Мартин Кітц. Автопортрет. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Мартин Кітц. Автопортрет. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Дитинство та юність

Мартин Омелянович Кітц (Marcin Kitz, 1891 — 1943) народився у 1891 році, у місті Львові, яке на той час мало досить високий статус — столиця коронного краю. На момент його народження рідне місто й регіон загалом сповна відчули особливості та позитив приходу на ці терени австрійської влади та роботу австрійської адміністрації. Місто досить змінилось, а навіть пережило переродження і відродження. У таких умовах й виростав та навчався Мартин Кітц. Він народився у “довгому” ХІХ столітті, столітті модернізації та бурхливого розвитку, яке, щоправда, вже виходило на фінішну пряму. Таким чином, “його” ХХ століття, трагічне та напружене, готувалося заступити на пост. Щоправда, Мартин Кітц про це не здогадувався й спокійно навчався у Львівській політехніці, а паралельно — ще й вдосконалював свої навички у майстернях Станіслава Рейхана та Станіслава Качора-Батовського.

Мартин Кітц. Дороги під дощем. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Мартин Кітц. Дороги під дощем. Фото з https://uk.wikipedia.org/

1914 рік в історії Європи — це, наче, певний вододіл, коли все розділилося на “до” і “після”. Щоправда, Мартина Кітца це стосувалося опосередковано — він переживав найкращий етап свого життя: навчання, розвитку, становлення особистості. Після львівського періоду було навчання у Кракові, де впродовж 1919 — 1920 рр. він був серед студентів Краківської академії мистецтв й мав нагоду спілкуватися та переймати досвід у таких світил як Юзеф Мегоффер, Ігнацій Пеньковський тощо. А далі було ще краще — Мартін Кітц відвідував Італію, Іспанію, Францію та Нідерланди, бував у Берліні, Мюнхені та Відні.

Львів, рідний Львів

Серед робіт Мартина Кітца олійні, пастельні та акварельні пейзажі, побутові сцени, різноманітні натюрморти і портрети, також графіка. Головним героєм його творів можна вважати Львів, до вулиць якого й видів на який художник часто звертався. У кожному з перерахованих вище випадків домінантною була стилістика імпресіонізму. Серед робіт Кітца можна назвати “Натюрморт з яблуками” (1931), “Площа Ринок” (1923), “Ринок у Львові” (1932), “Гетьманські вали” (1923), “Повний місяць” (1923), “Персенківка” (1936), “Базар на площі Ринок у Львові” (1937), “Синагога” (1930), “Площа Ринок узимку” (1931), “Краєвид із костелом” (1941), “Клени у парку “Залізна вода” (1940), “Вересень” (1938).

Мартин Кітц. Містечко. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Мартин Кітц. Містечко. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Мартин Кітц був активним учасником різноманітних мистецьких виставок. Зокрема тих, які тривали у Львові в 20-х роках ХХ століття. Персональні виставки художника досить часто відбувалися у 20-х й 30-х роках. При цьому, мали місце останні не тільки у Львові, але й у Кракові (1934, 1937), Варшаві (1935, 1938), Одесі (1940) та Харкові (1940). У наші дні роботи Мартина Кітца можна бачити в різних галереях. У тому числі – у Львівській галереї мистецтв.

20-ті і 40-ві

До Львова Мартин Кітц повернувся одразу ж після турне європейськими країнами. При цьому, 20-ті роки видалися для нього досить плідними. У Львові він тоді працював, був учасником персональних виставок. Впродовж 1939 – 1941 рр. був одним із засновників та творців Львівської організації Спілки художників України.

Мартин Кітц. Жінка перед хатою. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Мартин Кітц. Жінка перед хатою. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Щоправда, 40-ві рр. для Мартина Кітца тривали не так довго. У роки Другої світової війни він переховував групу євреїв і був на цьому викритий. Відтак Кітца було заарештовано. У 1943 році він загинув у Янівському концтаборі.

Євген ГУЛЮК

Більше інформації можна отримати з наступних джерел:

  1. Кітц Марцин // Літопис [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.litopys.lviv.ua/content/kitc-marcyn
  2. Мартин Кітц // ArtLviv [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://art.lviv-online.com/marcin-kitz/
  3. Marcin Kitz // Agraart [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://sztuka.agraart.pl/autor/licytacje/1224/marcin-kitz

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.