“4-5-0”: бої за 31-ий блокпост 2014 року

3771
Оборонці 31-го блокпосту. Листопад 2014 року

Упродовж російсько-української війни, яка триває й досі, чимало уваги в ЗМІ приділялося нашим поразкам. Безумовно, ми повинні про них пам’ятати, вшановувати героїв, які загинули, однак виховувати теперішнє молоде покоління на наших перемогах. Так чи інакше вони були.

31-ий блокпост. Бахмутська траса. Кінець жовтня 2014 року. Один із взводів 2-го батальйону 24-ої бригади з Трьохізбенки (селище міського типу Новоайдарського району Луганської області) відправляють у відпустку. Однак, замість цього спрямовують хлопців в Кримське (село Новоайдарського району Луганської області), а звідти на 31-ий блокпост. Ротація за схемою – з однієї гарячої точки в ще гарячішу!

Ситуація на сході України станом на 12:00 1 листопада 2014 року за даними РНБО України (https://www.slovoidilo.ua/articles/5544/2014-11-01/karta-ato-po-sostoyaniyu-na-1-noyabrya-v-dinamike.html).
Ситуація на сході України станом на 12:00 1 листопада 2014 року за даними РНБО України (www.slovoidilo.ua ).

Терористи в цей час готують наступ на 31-ий блокпост. В інтернеті з’являється відео де бандугруповання веде обстріл по 31-му блокпості. 27 жовтня 2014 р. зв’язуюся з нашими вояками. Хлопці на 31-му блокпості. У Сергія як завжди одна і та ж відповідь: у нас все добре, переїхали на інше місце, відпочиваємо по гарячих путівках АТО… Після перегляду сєпарського відео, я намагаюся зв’язатися з хлопцями. Однак всі спроби марні.

31-ий блокпост. Листопад 2014 р.
31-ий блокпост. Листопад 2014 р.

Пізніше дізнаюся. У ці гарячі дні Національна гвардія “відступила” зі своїх позицій на 31-му блокпості. Залишилося три десятка військових з 4-го батальйону 24-ої бригади. Хлопці не розгубилися. Знаючи про поразку на 32-му блокпості, якомога глибше закопалися в землю і мужньо відбивали упродовж декількох днів атаки окупантів, які мали переваги в озброєнні та живій силі. У результаті боїв наші вояки всі живі здорові, блокпост втримано, зведено деякі укріплення за допомогою лопат!?

31-ий блокпост. Листопад 2014 р.
31-ий блокпост. Листопад 2014 р.

Після кількаденних боїв за 31 блокпост, вояків згаданого взводу відправляють у відпустку. Дорога на Лисичанськ теж не з легких. Хлопців знову обстрілюють. Хвала Богу всі здорові і неушкоджені повертаються додому. Сьогодні більшість зі згаданого взводу демобілізовано.

31-ий блокпост. Листопад 2014 р.
31-ий блокпост. Листопад 2014 р.

Про ці буремні дні кінця жовтня – початку листопада 2014 року вдалося поспілкуватися з бійцем 2-го батальйону 24-ої бригади Сергієм. Інтерв’ю було записано в листопаді 2014 р. Пропонуємо ознайомитися з витягом з інтервю.

Коли і за яких обставин Ви потрапили на 31 блокпост?

  • Наприкінці жовтня 2014 року 6-ту роту 2-го батальйону 24-ї бригади перекинули в район 31-го блокпоста. Рота не повна, один взвод, зайняв оборону перед Лисичанськом (місто Луганської області), тобто два взводи їде на 31-ий. Ми виїхали на позицію уже ввечері. Картина не дуже. Свіжі воронки, запах нещодавнього обстрілу, але настрій у всіх нормальний. Не обійшлось без сюрпризів. Ситуація швидко виправилась і в повній темноті ми заїхали на “позицію”. Чому пишу в лапках, бо це була просто посадка за 1,5–2 км від 31-го блокпоста, тобто між 31-им та Кримським.
Уламки від ворожих снарядів. 31-ий блокпост. Листопад 2014 р.
Уламки від ворожих снарядів. 31-ий блокпост. Листопад 2014 р.

Ночі вже були досить холодні (добре, що ми мали по два спальники – волонтерський і армійський літній варіант). Ми спали між деревами. На ранок нам довели до відома, що ми на підкріпленні бійців 4-го батальйона 24-ї бригади. Почали облаштовувати побут. Виявилося, що з постачанням дуже кепсько, бо бахмутська траса вся прострілювалася і кожен виїзд за продовольством був ризикованим. До обіду ми викопали індивідуальні нори-окопи щоб можна було відносно безпечно спати. Розпланували де буде бліндаж на наше відділення. Копали виключно вручну три дні. А технікою це можна було зробити за 2–3 години, при чому на всю роту.

Тимчасові індивідуальні нори-окопи. Неподалік 31-го блокпосту. Жовтень 2014 р.
Тимчасові індивідуальні нори-окопи. Неподалік 31-го блокпосту. Жовтень 2014 р.

– Яка ситуація була на 31-му блокпості?

  • На 31-му була гірша ситуація, ніж на попередній нашій позиції у Трьохізбенці. На блокпост посилали техніку, але ворог не давав працювати постійними обстрілами з мінометів. Бійці 4-го батальйону копали на 31-му вночі за допомогою лопат, але земля була дуже тверда і це було довго та малоефективно.
Спорудження бліндажу. Неподалік 31-го блокпосту. Жовтень 2014 р.
Спорудження бліндажу. Неподалік 31-го блокпосту. Жовтень 2014 р.

Коли наш бліндаж було майже завершено нам поступила команда вийти на 31-ий блокпост в зв’язку з “відходом” Нацгвардії. На 31-му залишилося лише 20 вояків з 4-го батальйону. Вночі на 31-ий блокпост заступили закарпатці з нашої 6-ї роти, а на ранок бійці 3-го взводу їх поміняли.

Малюнки – невід’ємні атрибути на передовій. 31-ий блокпост. Листопад 2014 р.
Малюнки – невід’ємні атрибути на передовій. 31-ий блокпост. Листопад 2014 р.

На 31-му блокпості були бліндажі, харчування, вода, брикети для буржуйок, тобто в загальному непогано (і виходи з бліндажу в бік противника (Фрунзе (з 2016 р. Сентянівка – селище міського типу Слов’яносербського району Луганської області))!!!). Але ситуація перші дні була не дуже, бо противник весь світловий день вів обстріл з мінометів з невеликими перекурами, випускаючи подекуди 5–6 мін в хвилину. Вести побут в таких умовах було вкрай важко, але 3–4 дні і ми почали звикати та освоюватись на 31-му.

Бойові побратими на передовій. 31-ий блокпост. Листопад 2014 р.
Бойові побратими на передовій. 31-ий блокпост. Листопад 2014 р.

Було приємно, що частина нашого взводу, яка забезпечувала оборону нашого тилу, в посадці за нами, приходили в гості і приносили речі, яких нам не вистачало і готові були будь-якої хвилини виїхати на БМП і підтримати вогнем. Особливо відзначився наш командир – молодий лейтенант, який не зважаючи ні на які обстріли, робив свою роботу. Завдяки злагодженій роботі, нашого взводу, бійців 4-го бату та артилерії через кілька днів на 31-му стало спокійніше, а обстріли не такими інтенсивними.

“Комфортне місце для відпочинку” на передовій. Неподалік 31-го блокпосту. Жовтень 2014 р.
“Комфортне місце для відпочинку” на передовій. Неподалік 31-го блокпосту. Жовтень 2014 р.

– У чому полягала Ваша служба на 31-му блокпості?

  • На 31-му ми несли звичну нам службу. Вдень спостереження, вночі чергування – кожен на своїх позиціях. Так ми пробули (скільки не пам’ятаю, до 10 днів). Нас поміняли бійці 5-го батальйону і ми на уралі з прицепом вирушили до Лисичанська.
Аерофотозйомка 31-го блокпосту.
Аерофотозйомка 31-го блокпосту.

Ось таким було знайомство з 31-им блокпостом. Але на жаль, коли в лютому 2015 р. ми міняли бійців 5-го батальйону, 31-ий блокпост був вже не наш. Хоча це лише перехрестя доріг і голе поле. Але шкода, що стільки хороших людей віддали своє здоров’я, а подекуди і життя за цей шматок Нашої Землі. На щастя всі мої бойові товариші вийшли з цієї історії живі та здорові. І це найголовніше.

Дякую за розмову. Слава Героям!!!

Фіксуйте наші перемоги!!!

Розмовляв Андрій ДАВНІЙ

У публікації використано фотографії, зібрані від вояків 2-го батальйону 24-ої бригади, які зберігаються в електронному архіві Андрія Давнього.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.