Уже традиційно, з початком нового року хочемо розповісти про події, що суттєво повпливали на хід історіі Львова, його вигляд, архітектуру та мешканців та які у 2019 році “святкують свій ювілей”. Звісно, це не всі історичні факти, що мали місце в історії нашого міста, лише 30 на нашу думку найцікавіших.
- 1259 р. – на Львів напало ординське військо татаро-монголів на чолі з ханом Бурундаєм. Під тиском нападників князь Данило був змушений розібрати уже існуючі міські укріплення.
- 1359 р.- найдавніша згадка про існування львівської міської ради.
- 1369 р. – найдавніше відоме зображення герба Львова на печатці міських лавників(суддів).
- 1569 р. – перша згадка про вулицю Гарбарську (сучасний проспект Т.Шевченка) та про Сикстову Дорогу (від 1688 р. – вул. Сикстуська, а сучасна назва – Дорошенка).
- 1589 р. – архітектор Павло Римлянин перебував у стилі італійського ренесансу первісну готичну кам’яницю на площі Ринок, 14. У ХVІІ ст. будинок належав консулу Антоніо де Массарі, тому портал оздоблює крилатий лев з розгорнутою книгою – символ міста-республіки Венеції.
- 1609 р. – у західній частині міського оборонного муру прорубано Єзуїтську хвіртку (колишнє розташування – приблизно біля пам’ятника Т.Шевченку на проспекті Свободи).
- 1609 р. – коштом львівської родини Боїмів Андреас Бемер розпочав зведення каплиці Боїмів. Будівництво тривало до 1615 р. Сьогодні – це найвідоміша та найефектніша з-посеред каплиць старого кафедрального кладовища.
- 1629 р. – купець Роберто Бандінеллі удосконалив поштову справу у Львові та отримав королівський привілей на провадження пошти через Жешів, Тарнів, Краків до Італії та інших європейських міст, уклав з міською радою план організації пошти. Поштове відділення функціонувало у кам’яниці Бандінеллі на пл.Ринок, 2.
- 1639 р. – за проектом видатного інженера-фортифікатора, генерала артилерії Павла Гродзицького розпочато побудову складу зброї та амуніції – Королівського арсеналу. Будівництво тривало до 1645 р. Сьогодні тут розташовано Державний архів Львівської області (вул. Підвальна, 13).
- 1679 р. – започатковано провадження щорічних ярмарків на пл. Св. Юра перед собором Св. Юра.
- 1779 р. – у Винниках почала працювати тютюнова фабрика.
- 1789 р. – австрійський уряд затвердив герб Львова, виконаний у стилі австрійського рококо.
- 1829 р. – за проектом Матео Брезані, для купця Карла Гартмана було споруджено так званий «будинок з чотирма фасадами» (на сучасному пр. Свободи, 14), де було розташовано «Віденську кав’ярню».
- 1849 р. – на засіданні магістрату було прийнято рішення про створення постійної професійної пожежної охорони; корпус пожежної сторожі розташовувався в ратуші.
- 1869 р. – розпочалося функціонування вокзалу Підзамче, звідки рушали поїзди у бродівському напрямку.
- 1879 р. – міська рада надала концесію на спорудження ліній кінного трамвая строком на 50 років товариству Societa Triestina Tramway (м. Трієст). Того ж року почалися пробні поїздки конкою.
- 1879 р. – розбудовано міську каналізацію, довжина каналів склала1600 м.
- 1889 р. – з ініціативи професора університету, сеньйора Ставропігійського братства, історика Ізидора Шараневича та о.Антона Петрушевича, каноніка Львівської греко-католицької капітули засновано Ставропігійський музей. Музейна збірка розташовувалася у будинку Ставропігійського інституту на вул. Бляхарській, 9 (сучасна – І.Федорова)
- 1889 р. – завершено побудову Головної пошти (вул.. Словацького,1) – за вдосконаленим архітектором С.Гавришкевичем проектом віденського архітектора Франца Зетца.
- 1899 р. – з ініціативи інженера, архітектора та громадського діяча Василя Нагірного створено товариство з обмеженою відповідальністю «Народна гостиниця», яке упродовж багатьох років було центром українського громадського життя.
- 1909 р. – постав Міський заклад чищення, який регулярно вивозив сміття, сніг, поливав вулиці.
- 1919 р. – 9 травня на вулиці Львова вперше після Першої світової війни виїхав трамвай; відновлено роботу електростанції, газового заводу, водогонів.
- 1929 р. – збудовано газопровід, яким з Дашави до Львова постачали природний газ, призначений для опалення будівель.
- 1939 р. – 1 вересня розпочалася Друга світова війна.
- 1949 р. – 9 червня біля підніжжя Святоюрської гори споруджено тимчасовий збірний цирк-шапіто на 1700 місць – Державний цирк.
- 1979 р. – розпочалася будова першої черги Сихівського мікрорайону.
- 1989 р. – відновлення діяльності УГКЦ, анульовано рішення про примусовий розпуск УГКЦ 1946 р.
- 1989 р. – з нагоди 120-річчя від дня народження художника Івана Труша відкрито меморіальний музей його імені.
- 1999 р. – 14-15 травня у Львові відбувся Самміт дев’яти президентів держав Центральної та Східної Європи; робочі засідання відбувалися в Палаці культури залізничників.
- 1999 р. – влітку розпочато екскурсії на вежу львівської ратуші.
Софія ЛЕГІН
Джерело: Котлабулатова І.П. Дати і події в історії Львова. – Львів: Аверс, 2009