20 цікавих фактів про Підгорецький замок

35942
20 цікавих фактів про Підгорецький замок

Підгорецький замок належить не тільки до найвизначніших архітектурних об’єктів Львівської області, а й усієї України. І хоча про нього написано уже чимало та сьогодні пропонуємо нагадати 20 цікавих, на нашу думку, фактів про цю перлину “Золотої підкови Львівщини”.

Наполеон Орда. Підгірці.
Наполеон Орда. Підгірці.

1. В ансамбль Підгорецького замку входять оточений складною оборонною системою триповерховий палац, заїжджий двір, костел і парк.

2. Замок споруджено протягом 1635-1640 рр. на місці давнішого укріплення, яке згадується ще під 1530 роком.

Підгорецкий замок Фото Л.Кульчицького, 1893 р.
Підгорецький замок. Фото Л.Кульчицького, 1893 р. (взято з http://zamki-kreposti.com.ua/)

3. Будувалася твердиня під керівництвом відомих архітекторів Андре дель Акви і Гійома Левассера де Боплана (автора першої карти України та “Опису України” (1650)).

4. При вході, на мармуровій таблиці був напис про призначення замку: “Вінець ратних трудів — перемога, перемога — тріумф, тріумф — відпочинок”. Тобто, замок було призначено для відпочинку коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського.

Підгорецький замок, 1914 р.
Підгорецький замок, 1914 р. (з приватної колекції Софії Легін)

5. Пігорецький замок — один з найкращих в Європі зразків поєднання імпозантного палацу з бастіонними укріпленнями. Замок збудовано з цегли і каменю у формі квадрата, сторона якого дорівнює 100 м. На його рогах розташовані пятикутні бастіони.

Золота Зала Підгорецького замку. Листівка 1901 року
Золота Зала Підгорецького замку. Листівка 1901 року

6. Палац займає північну частину Підгорецького замку. У ХVІІ ст. Він мав дещо інший вигляд — був двоповерхоий із трьома двоповерховими ризалітами, увінчаними вежами Під час реконструкції у ХVІІ ст надбудували ще один поверх. Тоді палац набув того вигляду який ми бачимо тепер.

Столова Зала Підгорецького замку. Фото 1909 року
Столова Зала Підгорецького замку. Фото 1909 року

7. Основні приміщення палацу знаходять у його партері. У ХVІІ ст. це були великі палацові зали: Столовий, Кармазиновий, Золотий, Дзеркальний, Жовтий, Зелений, два кабінети: Китайський і Мозаїчний та замкова каплиця. Назви залів повязані з їхнім призначенням, кольором оздоблення, стилем в якому вони виконані.

Дзеркальна Зала Підгорецького замку. Фото 1910 року
Дзеркальна Зала Підгорецького замку. Фото 1910 року

8. Заїжджий двір (його ще називали гетьманський заїзд) побудований у ХVІІІ ст. в стилі бароко. Він відігравав роль постоялого двору, де зупинялася прислуга панів та подорожні. Тут стояли корчми.

Кармазинова зала, поч. ХХ ст. (з приватної колекції Софії Легін)
Кармазинова зала Пігорецького замку, поч. ХХ ст. (з приватної колекції Софії Легін)

9. На південному фасаді заїжджого двору замку знаходиться сонячний годинник, який показує середньоєвропейський час. Припускають, що його виготовив відомий майстер-годинникар Павло Добростанський, який у ХVІІІ ст. жив у Підгірцях.

Підгірці. Заїжджий двір. (до 1915 р.)
Підгірці. Заїжджий двір. Фото до 1915 р. (взято з http://zamki-kreposti.com.ua/)

10. Костел Воздвиження Чесного Хреста був споруджений у 1788 році за проектом Романуса на кошти тодішнього власника Підгірців Вацлава Жевуського. Розташований храм на осі головної алеї парку на відстані 300 м. від вїздної брами.

К. Ауер. Каплиця в Підгірцях, 1837
К. Ауер. Каплиця в Підгірцях, 1837 (взято з https://upload.wikimedia.org/)

11. Костел виконано у стилі бароко. Він являє собою ротонду з внутрішнім діаметром 12 метрів, перекриту куполом з сигнатуркою. Портик увінчує аттик, який несе вісім скульптурних фігур святих — портретів родини Жевуських, які виконані С. Фессингером і Лебласом. Деревяні різблені частини внутрішнього оздоблення виконані скульптором М.Твардовським.

Вид на костел з боку замкового парку, 1880 р.
Вид на костел з боку замкового парку, 1880 р (взято з http://zamki-kreposti.com.ua/)

12. Підгорецький парк належить до памяток садово-паркового мистецтва державного значення. Побудований на рівні найкращих зразків так званих “італійських” парків, він є найгарнішим і чи не єдиним в Україні парком такого типу.

Вигляд замку та парку у XVII ст.
Вигляд замку та парку у XVII ст. (взято з https://uk.wikipedia.org/)

13. Закладався парк одночасно з будівництвом замку у середині ХVІІ ст. Імя митця, котрий його створив історія до нас не донесла, відомо лише, що він був вихідцем з Італії.

14. У 1648, 1651, 1655 рр. замок неодноразово руйнували під час бойових дій періоду національно-визвольної боротьби українського народу під проводом Богдана Хмельницького.

Кайзер Вільгельм ІІ і генерал-полковник Е. Бем-Єрмоллі на подвір'ї замку
Кайзер Вільгельм ІІ і генерал-полковник Е. Бем-Єрмоллі на подвір’ї замку (взято з http://zamki-kreposti.com.ua/)

15. В 1914-1920 рр. у замку перебували: армія царської Росії – 1 рік 7 місяців; армія Автро-Угорщини – 1 рік 7 місяців (у цей час у замку зупинялися цісар Автро-Угорщини Франц Йосип І та кайзер Німеччини Вільгельм); армія Української Народної Республіки — 7 місяців; більшовики — 6 тижнів.

Підгорецький замок, фото до 1939 р.
Підгорецький замок, фото до 1939 р. (взято з http://zamki-kreposti.com.ua/)

16. До 1939 року в Підгорецькому замку діяв музей, до речі, один з найбільших закладів такого типу в Європі, а також перший у Східній Європі доступний для широкого загалу. Тут концентрується значна мистецька збірка творів малярства, колекція зброї, військової атрибуції і клейнодів, цінна бібліотека. Діяла театральна група з численними акторами та музикантами, фізико-хімічний музей та алхімічна лабораторія, друкарня.

Офіцери вермахту на подвір'ї Підгорецького замку, 1943 р.
Офіцери вермахту на подвір’ї Підгорецького замку, 1943 р.

17. У 1939 році замок було передано Львівській картинній галереї, у 1940 — Львівському історичному музею.

18. В часі Другої світової війни у замку розташовувався шпиталь спочатку для німців, а потім для воїнів УПА. Померлих ховали на території парку.

Підгорецький замок після пожежі у 1956 р. (1957 р.)
Підгорецький замок після пожежі у 1956 р. (1957 р.)(взято з http://zamki-kreposti.com.ua/lvovskaya-oblast/podgoreckij-zamok-podgorcy)

19. Після ліквідації музею тут створили санаторій для хворих на туберкульоз. У 1956 в санаторії виникла пожежа. Протягом трьох днів вигоріли всі розкішні інтерєри. Два роки стояв замок без дахів. Ремонтні роботи завершилися щойно в 1960-му, після чого замок знову використовувався для лікування хворих.

Підгорецький замок. Фото з https://uk.wikipedia.org
Підгорецький замок. Фото з https://uk.wikipedia.org

20. У 1997 році памятку вдруге передано Львівській національній галереї мистецтв.

Софія ЛЕГІН

Джерело:

  1. Дмитро Чобіт. Ансамбль Підгорецького замку // Пам‘ятки України.- лютий 2017 р. – № 2
  2. Підгірці і Підгорецький замок. Короткий літопис: ХІІ-ХХІ ст.// Пам‘ятки України.- лютий 2017 р. – № 2

1 коментар

  1. Пройшли 50км хребтом Вороняки до замку. На вході нічого не пише, потім кричить дурак вхід платний, за що… кущі і не викошена трава. Дві доріжки. Молода пара (весілля), А воно(інакше не назвеш), кричить гроші платіть. Люди радійте прикрасному самі дадуть, а не п’яне одоробло на вході
    .

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.