Підгорецький замок належить не тільки до найвизначніших архітектурних об’єктів Львівської області, а й усієї України. І хоча про нього написано уже чимало та сьогодні пропонуємо нагадати 20 цікавих, на нашу думку, фактів про цю перлину “Золотої підкови Львівщини”.
1. В ансамбль Підгорецького замку входять оточений складною оборонною системою триповерховий палац, заїжджий двір, костел і парк.
2. Замок споруджено протягом 1635-1640 рр. на місці давнішого укріплення, яке згадується ще під 1530 роком.
3. Будувалася твердиня під керівництвом відомих архітекторів Андре дель Акви і Гійома Левассера де Боплана (автора першої карти України та “Опису України” (1650)).
4. При вході, на мармуровій таблиці був напис про призначення замку: “Вінець ратних трудів — перемога, перемога — тріумф, тріумф — відпочинок”. Тобто, замок було призначено для відпочинку коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського.
5. Пігорецький замок — один з найкращих в Європі зразків поєднання імпозантного палацу з бастіонними укріпленнями. Замок збудовано з цегли і каменю у формі квадрата, сторона якого дорівнює 100 м. На його рогах розташовані п‘ятикутні бастіони.
6. Палац займає північну частину Підгорецького замку. У ХVІІ ст. Він мав дещо інший вигляд — був двоповерхоий із трьома двоповерховими ризалітами, увінчаними вежами Під час реконструкції у ХVІІ ст надбудували ще один поверх. Тоді палац набув того вигляду який ми бачимо тепер.
7. Основні приміщення палацу знаходять у його партері. У ХVІІ ст. це були великі палацові зали: Столовий, Кармазиновий, Золотий, Дзеркальний, Жовтий, Зелений, два кабінети: Китайський і Мозаїчний та замкова каплиця. Назви залів пов‘язані з їхнім призначенням, кольором оздоблення, стилем в якому вони виконані.
8. Заїжджий двір (його ще називали гетьманський заїзд) побудований у ХVІІІ ст. в стилі бароко. Він відігравав роль постоялого двору, де зупинялася прислуга панів та подорожні. Тут стояли корчми.
9. На південному фасаді заїжджого двору замку знаходиться сонячний годинник, який показує середньоєвропейський час. Припускають, що його виготовив відомий майстер-годинникар Павло Добростанський, який у ХVІІІ ст. жив у Підгірцях.
10. Костел Воздвиження Чесного Хреста був споруджений у 1788 році за проектом Романуса на кошти тодішнього власника Підгірців Вацлава Жевуського. Розташований храм на осі головної алеї парку на відстані 300 м. від в‘їздної брами.
11. Костел виконано у стилі бароко. Він являє собою ротонду з внутрішнім діаметром 12 метрів, перекриту куполом з сигнатуркою. Портик увінчує аттик, який несе вісім скульптурних фігур святих — портретів родини Жевуських, які виконані С. Фессингером і Лебласом. Дерев‘яні різблені частини внутрішнього оздоблення виконані скульптором М.Твардовським.
12. Підгорецький парк належить до пам‘яток садово-паркового мистецтва державного значення. Побудований на рівні найкращих зразків так званих “італійських” парків, він є найгарнішим і чи не єдиним в Україні парком такого типу.
13. Закладався парк одночасно з будівництвом замку у середині ХVІІ ст. Ім‘я митця, котрий його створив історія до нас не донесла, відомо лише, що він був вихідцем з Італії.
14. У 1648, 1651, 1655 рр. замок неодноразово руйнували під час бойових дій періоду національно-визвольної боротьби українського народу під проводом Богдана Хмельницького.
15. В 1914-1920 рр. у замку перебували: армія царської Росії – 1 рік 7 місяців; армія Автро-Угорщини – 1 рік 7 місяців (у цей час у замку зупинялися цісар Автро-Угорщини Франц Йосип І та кайзер Німеччини Вільгельм); армія Української Народної Республіки — 7 місяців; більшовики — 6 тижнів.
16. До 1939 року в Підгорецькому замку діяв музей, до речі, один з найбільших закладів такого типу в Європі, а також перший у Східній Європі доступний для широкого загалу. Тут концентрується значна мистецька збірка творів малярства, колекція зброї, військової атрибуції і клейнодів, цінна бібліотека. Діяла театральна група з численними акторами та музикантами, фізико-хімічний музей та алхімічна лабораторія, друкарня.
17. У 1939 році замок було передано Львівській картинній галереї, у 1940 — Львівському історичному музею.
18. В часі Другої світової війни у замку розташовувався шпиталь спочатку для німців, а потім для воїнів УПА. Померлих ховали на території парку.
19. Після ліквідації музею тут створили санаторій для хворих на туберкульоз. У 1956 в санаторії виникла пожежа. Протягом трьох днів вигоріли всі розкішні інтер‘єри. Два роки стояв замок без дахів. Ремонтні роботи завершилися щойно в 1960-му, після чого замок знову використовувався для лікування хворих.
20. У 1997 році пам‘ятку вдруге передано Львівській національній галереї мистецтв.
Софія ЛЕГІН
Джерело:
- Дмитро Чобіт. Ансамбль Підгорецького замку // Пам‘ятки України.- лютий 2017 р. – № 2
- Підгірці і Підгорецький замок. Короткий літопис: ХІІ-ХХІ ст.// Пам‘ятки України.- лютий 2017 р. – № 2
Пройшли 50км хребтом Вороняки до замку. На вході нічого не пише, потім кричить дурак вхід платний, за що… кущі і не викошена трава. Дві доріжки. Молода пара (весілля), А воно(інакше не назвеш), кричить гроші платіть. Люди радійте прикрасному самі дадуть, а не п’яне одоробло на вході
.