Листопадовий чин 1918 року у Львові … За три роки, цій відчайдушній спробі українців здобути незалежну державу виповниться 100 років.
Протистояння українців з поляками на теренах міста тривало лише три тижні, проте цей конфлікт увійшов до анналів як один з найменш кривавих, “джентльменських”, гідних двобоїв світової історії … Наведу лише декілька фактів з історії того буремного місяця :
Чотири українські партії, напередодні повстання, заради незалежної держави, припинили одвічну ворожнечу, консолідувалися, скерували рівну кількість представників до новостворених органів влади, незалежно від того, яку вагу мала та чи інша партія у суспільстві.
Через лінію фронту пересилалися листи, часто, на прохання преси, українці і поляки ставали до спільної знимки, діяв Червоний хрест, українці відвідували польські табори, а поляки – українські …
Деякі поляки відмовлялися працювати під керівництвом української влади і не отримували зарплати. Відомий науковець Кирило Студинський ініціював надходження коштів для них із Кракова, щоб поляки мали хоча б мінімальні гроші на прожиття.
Коли спалахнула головна пошта, на прохання магістрату українська і польська сторони припинили бойові дії. Загасили пожежу – знову стрілянина …
Євреїв тоді ховали на Новому ( Янівському ) цвинтарі. Але він був у районі бойових дій. Люди помирали не лише від куль. Українська влада дозволила тимчасово ховати євреїв на Личакові.
У той неспокійний час не було випадків пограбування банків. Австро-Угорський банк захопили українці, але його не грабували. Українська Національна Рада оформила тут кредит на свої потреби …
У Львові діяв так званий Харчовий уряд. Жінки-українки готували для свох вояків гарячі страви. Містом їздили 20 возів, які розвозили харчі прямо на бойові позиції. Селяни безоплатно привозили у Львів городину, м’ясо… Військова влада, як правило, платила селянам або видавала квитанції…
У час бойових дій у місті працювали ресторани, кав’ярні, власниками яких були переважно поляки і євреї. Керівники ЗУНР були надзвичайно толерантними до потреб національних меншин, зокрема у шкільництві …
Використані джерела :
http://uk.wikipedia.org/ , http://archive.wz.lviv.ua/ , http://polona.pl/ , Ретро Львов , http://audiovis.nac.gov.pl/