15 фактів з історії будівлі Львівського міського управління поліції

2205
Львівське міське управління поліції, 2018 р.

На розі колишньої вулиці Леона Сапєги та Коперника, за сучасною адресою Бандери, 1, стоїть будинок, що у пам’яті мешканців міста Львова закарбувався, як місце, що без перебільшення можна назвати конвеєром смерті. Хоча на початку свого існування будівля не мала такого призначення, а зводилася як касарня австрійської жандармерії.

Казарми жандармерії на перетині вулиць Коперніка та Леона Сапєги,1915
Казарми жандармерії на перетині вулиць Коперніка та Леона Сапєги,1915
  1. Будівля австро-угорської жандармерії була зведена у 1889-1890 рр. за проектом Юзефа-Каєтана Яновського в стилі неоренесансу.
  2. Корпус будівлі має розміри 72 х 42 м. та утворює майже замкнуту композицію з великим внутрішнім двором.
  3. Цікавим є те, що такий великий будинок мав лише один головний вхід з вул. Сапіги та один проїзд у внутрішній двір.
Новий будинок Жандармерії
Казарми жандармерії на перетині вулиць Коперніка та Леона Сапєги
  1. Опорядження фасадів дуже просте, з використанням деяких елементів архітектури ренесансу. Єдиний пластичний акцент – високий шпилястий дах на куті будівлі.
  2. На кожному поверсі будівлі було передбачено 80 робочих приміщень різних розмірів, а з численних сходових кліток для внутрішнього користування запроектовано вісім виходів у внутрішній двір, біля яких групувалися санвузли та підсобні приміщення.
  1. Коридори не були передбачені, оскільки цього не дозволяли умови освітлення, а робочі кімнати розташовані анфіладно.
  2. На першому поверсі були заплановані приміщення для стаєнь, що мали виходи у внутрішній двір та на вулицю.
Львівське міське управління поліції, 2018 р.
Львівське міське управління поліції, 2018 р.
  1. За часів ІІ Речі Посполитої тут було головне управління польської поліції Львівського воєводства. У 1918—1920 роках зведено будівлю в’язниці, яка спеціалізувалася на політичних в’язнях. Львів’яни називали цей будинок «тюрмою на Лонцького».
  2. У 1935 році в споруду було переведено слідчий відділ поліції, а в’язниця стала використовуватися в якості слідчого ізолятора.
  3. Під час Львівського процесу 1936 року в тюрмі утримувалися Степан Бандера, Ярослав Стецько, Микола Лебідь та інші підсудні.
Львівське міське управління поліції, 2018 р.
Львівське міське управління поліції, 2018 р.
  1. Більшовицька влада, що прийшла в Галичину у вересні 1939 р., зробила тут велику в’язницю – Львівську тюрму НКВС № 1. У 1941-1944 р. Гітлерівська таємна поліція влаштувала на Лонцького свою катівню. У 1944 р. , з приходом радянських військ, в’язниця знову запрацювала. Потім тут було міське управління міліції з камерами попереднього ув’язнення та слідчий ізолятор КДБ.
  2. Зараз тут знаходиться Львівське міське управління поліції (колишні казарми жандармерії), до якого примикає колишня політична в’язниця.
Львівське міське управління поліції, 2018 р.
Львівське міське управління поліції, 2018 р.
  1. Для вшанування пам’яті закатованих у тюрмі, на будівлі було встановлено меморіальну дошку “Пам’яті жертв НКВД, ГЕСТАПО, МГБ 1939-1953 років”, яку відкрили 22 червня 1992 р.
  2. 23 вересня 2008 року будівлю внесено до переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації. Будівля є Пам’яткою архітектури місцевого значення № 2157.
Підвали тюрми на Лонцького. Фото Роман Метельський
Підвали тюрми на Лонцького. Фото Роман Метельський
  1. У червні 2009 р. в частині приміщень колишньої тюрми почав працювати Музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», у жовтні того ж року йому було надано статус національного.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

    1. Архітектура Львова: Час і стилі: ХІІІ-ХХІ ст./ Упорядник і науковий редактор Ю.О. Бірюльов. – Львів: Центр Європи, 2008;
    2. Мельник І. Львівський Новий Світ ат південні околиці Королівського столичного міста Галичини від Святого Юра до Наварії. – Львів: Центр Європи, 2014
    3. http://www.lonckoho.lviv.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.