15 фактів про Монумент Слави у Львові

3067
Монумент бойової слави радянських збройних сил, 1970-ті. Фото: ПРО ЛЬВІВ
Монумент бойової слави радянських збройних сил, 1970-ті. Фото: ПРО ЛЬВІВ

Поряд з Академією сухопутних військ, на перетині вулиць  Стрийської та Героїв Майдану майже півстоліття височів Монумент бойової слави радянських збройних сил. Багато років тривали обговорення питання щодо неможливості його існування у Львові і, нарешті, у 2018 році  було прийнято рішення про його демонтаж. На місці пам’ятника планують збудувати Меморіал українським героям, а ми нагадаємо 15 фактів з його історії.

Монумент бойової слави радянських збройних сил
Монумент бойової слави радянських збройних сил (фото: Вікіпедія)
 1. Монумент бойової слави радянських збройних сил розташований на верхній терасі парку на місці колишнього Стрийського кладовища.
 2. Під час Першої світової війни тут ховали російських солдат, а у 1941-1944 роках – солдатів та офіцерів німецької армії і для їх вшанування влаштовували щорічний «День полеглих».
Німецький День полеглих у 1942 р.
Німецький День полеглих у 1942 р.
 1. Рішення про зведення меморіалу було прийнято Львівським обкомом КПУ у квітні 1968 року.
 2. Будували монумент на громадські кошти та фінанси Військової ради Прикарпатського військового округу.
 3. Спорудили пам’ятник у 1969 року, а урочисте відкриття відбулося 9 травня 1970 року.
 4. Монумент виготовили з бронзи, граніту та кованої міді. Автори пам’ятника скульптори Дмитро Крвавич, Еммануїл Мисько, Ярослав Мотика, Олександр Пирожков та архітектори Мирон Вендзилович, Аполлон Огранович.
м. Львів, Монумент Слави
Монумент Слави
 1. Просторова композиція пам’ятника складається з трьох основних елементів: обицьованого червоним гранітом  високого пілону,  в який вмонтовано 5 горельєфів (піхотинець, танкіст, артилерист, льотчик, матрос), по обидва боки якого виконано по три горельєфи, що відображають історію розвитку радянських збройних сил («Народження Червоної  армії», «Громадянська війна», Звільнення Західної України», «Рік 1941-й», «Велика Вітчизняна Війна», «Перемога»). Композиційний центр ансамблю – фігура Батьківщини-матері, яка благословляє воїна з мечем на захист Вітчизни.
 2. 9 березня 1972 року автори монументу були удостоєні Державної премії УРСР ім. Тараса Шевченка, у 1974 р. – золотої медалі ім. М.Грекова Художньої академії СРСР.
Монумент слави. Фото: Mapio.net
Монумент слави. Фото: Mapio.net
 1. У 1992 р. пам’ятник перейменували на «Монумент переможцям над фашизмом».
 2. 11 травня 2007 р. Львівська міська рада створила комісію, яка розглядала можливість знесення меморіалу або його окремих елементів як «імперсько-більшовицьких символів».
 3. 2007 року напис “Слава советской армии” замінили на “Переможцям над нацизмом”.
Демонтаж Монумента Слави. Фото: УНІАН
Демонтаж Монумента Слави. Фото: УНІАН
 1. Неодноразово мешканці міста розмальовували монумент, висловлюючи таким чином  незгоду з його існуванням.
 2. У 2018 році було проведено обстеження Монумента Слави, під час якого виявлено, що найвища 30 метрова стела знаходиться в аварійному стані. У лютому  2018 року виконавчий комітет затвердив рішення «Про вжиття заходів з усунення аварійності Монумента бойової слави радянських збройних сил на вул. Стрийській».
Демонтовані горельєфи Монументу слави. Фото: Музей "Територія терору"
Демонтовані горельєфи Монументу слави. Фото: Музей “Територія терору”
 1. 17 грудня 2018 року розпочався демонтаж монументу. 2 лютого 2019 р. було знято горельєфи, а 3 березня демонтовано 30-метрову аварійну стелу.
 2. 5 демонтованих горельєфів було передано в музей «Територія терору», де буде проведено дослідження цих елементів і визначено, як надалі їх експонувати.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

 1. Мельник І., Масик Р. Пам’ятники та меморіальні таблиці міста Львова. – Львів: Апріорі, 2012
 2. Архітектура Львова: Час і стилі: ХІІІ-ХХІ ст./ Упорядник і науковий редактор Ю.О. Бірюльов. – Львів: Центр Європи, 2008
 3. https://lia.lvivcenter.org/
 4. http://territoryterror.org.ua/
 5. https://city-adm.lviv.ua/
 6. https://ukranews.com/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.