135 років тому в США вийшла газета українською мовою

385
135 років тому в США вийшла газета українською мовою

Газета українською мовою “Америка” почала виходити в США 5 серпня 1886-го.

У місті Шенандоа, штат Пенсільванія 1884-го виникло перше організоване поселення українців. Греко-католицький священика Іван Волянський (1857–1926) прибув до Шенандоа за дорученням львівського митрополита Сембратовича.

Митрополит Галицький, Архієпископ Львівський, Єпископ Кам'янецький Сильвестр Сембратович (1836–1898). Шкіц опубліковано у «Tygodnik Ilustrowany» (Серія IV. — Т. V. — № 120 від 28 березня 1885 р. — С. 201)
Митрополит Галицький, Архієпископ Львівський, Єпископ Кам’янецький Сильвестр Сембратович (1836–1898). Шкіц опубліковано у «Tygodnik Ilustrowany» (Серія IV. — Т. V. — № 120 від 28 березня 1885 р. — С. 201)

Волянський доклав зусиль до заснування українських крамниць на кооперативних засадах, допоміг фонду для українських робітників, контролював будівництво церкви св. Михаїла. З його ініціативи створено український хор, читальню, театральну трупу та оркестр. Отець почав видавати газету “Америка”. Священик хотів через газету допомогти українцям зберегти релігійну й національну ідентичність. Волянський був змушений самостійно вчитися друкувати.

Отець Іван Волянський
Отець Іван Волянський

Газету верстали на чотири шпальти. Зразок кирилиці для шрифту видання було взято з друкарні Ставропігійського інституту у Львові. За змістом газета “Америка” — християнсько-католицьке видання. Чимало публікацій були фактично парафіяльними відомостями, характерними для тогочасної Галичини.

Газета українською мовою "Америка"
Газета українською мовою “Америка”

Основний масив інформації у газеті становили місцеві новини, огляди. Перший номер починався з привітання і пастирського слова отця Волянського. Далі подано новини української громади Шенандоа та про події у світі. Більшість публікацій у газеті подавалися анонімно.

Церква Святого Михаїла в Шенандоа (США)
Церква Святого Михаїла в Шенандоа (США)

Газету спочатку видавали раз на місяць, згодом – щотижня. Письменник Іван Франко в “Нарисі історії українсько–руської літератури до 1890 року” назвав цю газету “скромним, але дуже інтересним початком русько–американської преси”.

Із від’їздом Волянського видання української газети “Америка” припинили. Останній номер вийшов 22 лютого 1890-го.

Ольга ВАСЬКІВ

Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.