Цього тижня Львівському електричному трамваю виповнюється 130 років! 31 травня 1894 року у Львові розпочав регулярний рух трамвай з Залізничного Вокзалу до “Виставки Крайової” у Стрийського парку.
Пройшло 130 років, а трамваї й надалі продовжують курсувати вулицями міста. Давайте разом з www.RDZS.org поглянемо, де і як починається та закінчується їх щоденний маршрут.
Трамвайне депо на вул. Промисловій хоч і має номер “2”, проте є на двадцять років старше за депо №1 що на вул. Городоцькій. Сьогодні саме звідси щодня на маршрути виїжджає близько 80 трамваїв!
Як колись, так і тепер кожен трамвай перед виїздом потрібно перевірити, а раз на 2000 км. провести регламентні роботи. Пробіг, який звичайні автомобілі долають за рік, трамвай накатує за один місяць.
У це важко повірити, але більшість Львівських трамваїв накатали вулицями міста поза мільйон кілометрів. І щоб наші “дідусі” гарно себе почували, їх регулярно відправляють у спеціальний “Трамвайний Профілакторій“. Саме так робітники називають своє місце праці.
Всім ми стикалися з тим, як трамваї ламаються прямо на маршруті, блокуючи рух та збиваючи графік. Це відома проблема і з нею тут боряться. Якщо раніше таких випадків було вісімсот на рік, то зараз лише двісті.
Звісно що найважливішою “деталлю” в трамваї є його водій. В штаті Депо їх числиться більше двохсот. Середня зарплата 19 тис. грн. Також тут є власна травмо-школа і скоріше виходять на пенсію. Адже робота у водія важка, відповідальна та пов’язана зі стресом.
Є в депо і спеціально навчені люди, які, в разі ДТП, оперативно виїжджають на місце пригоди. Нам жартома розповіли, що головна їх задача це зробити винним іншу сторону. Тому краще трамваю завжди давати дорогу 🙂
А вже потім, в депо, водій отримує свого прочухана та штрафні санкції.
Трамвайне депо №2 виникло ще за часів Австро-Угорщини. Тоді воно суттєво розвантажувало головне депо на перехресті вул. Сахарова-Вітовського.
Від часу останнього в Депо ремонту було пройшло аж 50 років! Ось фото, яким вбитим воно було до 2021 року, коли нарешті почалася реставрація. З виділених трьох мільйонів євро вони використали лише 2.4 мільйона, чим неабияк усіх здивували 🙂
Після інструктажу по техніці безпеки нас, нарешті, пустили всередину профілакторію. Ми із захопленням бігали поміж вагончиками, фотографуючи їх з усіх ракурсів. Ремонт всередині справді крутий, обладнання та умови праці тут стали як на європейському заводі.
А щоб тут і надалі залишалося чисто, на в’їзді у профілакторій стоїть автоматична мийка. Вона залишає місту його благородну пилюку, пропускаючи всередину лише чистенькі трамвайчики. Цікаво, а приватні автомобілі тут теж миють? 😉
Ось відео як миються Львівські трамваї:
Я б тут працювати не зміг, адже потрібно прокидатися аж у четвертій ранку! Водіїв сюди довозять автобусами, а трамваї, тим часом, сортують в порядку їх виїзду на маршрути.
Після медогляду водій отримує нумеровані квитки та сідає, згідно графіку, в свій трамвай. Останній вагон повертається «додому» аж після одинадцятої вечора.
Відвідування трамвайного депо принесло нам масу позитиву та щирої, дитячої радості. Було б прикольно зробити сюди регулярні екскурсії, щоб кожен зміг понатискати кнопки та відчути себе водієм . Трамвайне депо №2, направду, дуже перспективне туристичне місце!
Сподобалася екскурсія? Тоді підписуйтеся на наш Телеграм канал щоб відвідати більше таких місць.
Андрій РИШТУН
Джерело www.RDZS.org
А чому так стидлиао оминули СЬОГОДНІШНЮ руйнацію історичного місця для міста : розбирання-першого депо-майстерень для перетворення в комерційних простір та ПЕРШОЇ стаціонарної електростанції Львова, яка живила не тільки трамваї , а й театр Опери та будинки в центрі.
Оминули і відсутність справжньої реставрації тої техніки , яка ще не знищена варварами і непатріотами міста???
Де репортаж з вулиці Сахарова,
де від ПЕРШОГО депо в місті залишать єдиний псевдовагончик вагончик з кавою.
І це культурна столиця України ?! ЖАХ