Музейні архіви – це не лише офіційні документи, серйозні матеріали… Це – саме життя у його розмаїтті почуттів і настроїв. У Меморіальному музеї Станіслава Людкевича зберігається велика архівна збірка композитора, що налічує більше, як 10 000 музейних предметів. Серед них є декілька сотень програмок концертів та театральних вистав, які віддзеркалюють тогочасне мистецьке й суспільне життя.
У театральних програмах, окрім традиційних відомостей про ту чи іншу виставу, значне місце займають численні рекламні оголошення магазинів та ательє модного одягу, крамниць парфумерії і перукарень, фотосалонів, ресторанів і кав’ярень… А ще – фейлетони на тему театру і акторів, які можна було почитати під час антрактів…
Пропонуємо шановним Читачам мистецького ресурсу «Фотографії старого Львова» жартівливі заповіді для дружин митців (авторства Макса Гаєка), що були опубліковані в брошурі «Scena Lwowska. Sezon 1932/1933, zeszyt II».
Макс Гаєк. Дванадцять заповідей для дружин митців
- Пам’ятай захоплюватись своїм мужем, вірити у його велике майбутнє, навіть коли він переступив шістдесятку.
- Будь єдиною, хто його розуміє.
- Будь ніким і ніколи не нагадуй йому, що він одружений.
- Кожної години і кожної секунди, в кожній частині світу, на воді і на суші, будь готовою і охочою вислухати або оглянути найновіших плодів твого мужа у слові, звуці, барві або камені і визнай їх найкращими з усього, що до цього часу створив.
- Якщо мусиш критикувати, роби це з поважних причин і добре подумавши, – нехай твої часті похвали будуть щирими і правдивими.
- Супереч рідко! Коли ж це робиш, пам’ятай, що твій муж природою перевищує тебе духовно та інтелектуально. Тому сперечайся мало і взагалі говори якомога менше.
- Все, що робиш для свого мужа, – роби мовчки. Шкарпетки церуй лише за його відсутності.
- Ніколи не тривожся, коли каса пустіє. Твій муж одразу ж звинуватить тебе за страхи, назве тебе боягузкою, хоча боїться сам.
- Нехай святинею буде для тебе кабінет праці твого мужа. Ніколи не заходь туди без виклику.
- Якщо муж твій працює над третьою частиною “Фауста”, не питайся, чи хоче склянку води або нове перо.
- Точно здогадуйся, коли маєш бути витканою з повітря, а коли – жінкою з крові й плоті.
- Не переймайся, коли назве тебе тягарем, бо в глибині душі він визнає, що саме тобі завдячує всім.
З польської переклала Мар’яна Зубеляк, старший науковий співробітник Меморіального музею Станіслава Людкевича. Проілюстрував Ігор Данилиха, заступник директора Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.