Першого травня ми святкуємо «Міжнародний день солідарності трудівників» (чесно кажучи, дуже «ріже» вухо ця українська назва, оскільки закарбувалося у свідомості інше її звучання ‑ «Международный день солидарности трудящихся»). І не кожен знає, що походить це свято від страйку робітників міста Чікаго в 1886 р., а не від приписів ЦК КПРС.
Згадуючи як в СРСР декларували «робітничий клас» як провідний рушій прогресу, пригадаймо й те, що в СРСР булла узаконена й примусова праця. Тоді коли увесь цивілізований світ відмовився від будь-яких форм примусової праці (1927 р. у Женеві на засіданні Ліги Націй – попередник ООН ‑ було скасовано рабство як явище, а 28 червня 1930 р. підписано конвенцію про ліквідацію примусової праці в усіх формах), то в СРСР у той же час формували систему примусової рабської праці – ҐУЛАҐ.
Вашій увазі пропонуємо добірку світлин про табірні будні з архіву Володимира-Ігоря Порендовського – учасника Українського визвольного руху, в’язня «Тюрми на Лонцького» та радянських таборів.
Володимир-Ігор Порендовський. Львів, осінь 1943 року
Фото з архівної кримінальної справи (Тюрма на Лонцького, Львів, 2 квітня 1949 р.)
Лаґпункт інвалідів в Магадані (в народі Колима), 1955. Сидять зліва: 2-й В.-І. Порендовський, 3-й – Михайло Сорока (один з організаторів Кенґірського повстання 1954 р.).
В.-І. Порендовський: «Лаґпункт інвалідів. На тлі кукурудзи та бараку по правий бік автор цих рядків, а по лівий один із кращих моїх приятелів – галичанин (прізвище не можу пригадати). Мій лаґерний «мундир» такий вим’ятий тому, що я довго тримав його під головою яко «святочний».»
Колима, 1955 р.: в другому ряді знизу, посередині в кашкеті – Михайло Сорока; крайній праворуч в другому ряді – В.-І. Порендовський.
В.-І. Порендовський: «Знимка шістьох членів бригади електромонтерів меблевого цеху з серпня 1958 року. В долішньому ряді від лівого боку сидять: волиняк (прізвище не пам’ятаю), Івченко (російськомовний українець із Харківщини) та автор цих спогадів. У горішньому ряді від лівого боку: бригадир Тель; галичанин Бакун; інженер-електрик, кореєць (прізвище не пам’ятаю, був він найменш обізнаний з нашою працею, виправдовувався тим, що на волі тільки проектував електричні інсталяції житлових будинків)»
В.-І. Порендовський з Озерлаґу: «Спільна знимка з Петром Дужим [один з керівників Головного осередку пропаганди ОУН – І. Д.] з 1958 року. Від лівого боку: автор цих рядків, Петро Дужий, Юліян Бунь, галичанин, що 1958 р. виходив на волю, та росіянин (прізвища не пам’ятаю), теж фельдшер із лаґерної амбулаторії»
В.-І. Порендовський: «Знимка з 1957 року з Чуни [один з лаґпунктів Озерлаґу – І. Д.], з якогось фахового курсу, на якій є кілька іноземців. У горішньому ряді від лівого боку: чеченець, автор цих рядків, китаєць, китаєць. Сидять від лівого боку: українець із Польщі, росіянин, росіянин, українець-викладач, росіянин. Сидять на землі від лівого боку: китаєць, росіянин, росіянин»
В.-І. Порендовський: «Знимка виконана в квітні 1959 р. адміністрацією тюрми для «репатріяційної карти». В «карті» вписано, що її видано на підставі посвідки воєводської прокуратури в Бидґощі. З таким «вовчим квитком» входив я у вільний світ.»
В.-І. Порендовський (Ополє, Польща, 1960 р.)
В.-І. Порендовський з дружиною та дітьми у Вроцлавському клубі Українського Суспільно-Культурного Товариства 1973 року
В.-І. Порендовський з дочкою на Хрещатику в Києві. Початок серпня 1991 року
Пан Порендовський народився в 1921 на Тернопільщині, потім його батьки переїхали до Станіславова (тепер Івано-Франківськ). Працював вчителем на Волині, де став членом ОУН.
В 1943 переїжджає до Львова і до 1944 навчався у Львівській Політехніці на факультеті будови доріг та мостів (там само де й Роман Шухевич), одночасно був шефом зв’язку Крайового військового штабу групи УПА «Захід». Наступних два роки (1945-46) працював в Головному осередку пропаганди ОУН під псевдо «Семенюк»., а згодом виїхав на землі Закерзоння.
Вдруге Володимир Порендовський побачив Львів 2 квітня 1949 р. … з вікна Тюрми на Лонцького… присудили йому 25 років ув’язнення у спец таборах: Кенґір (Степлаґ), Магадан (Берлаґ) та Озерлаґ. Звільнений в 1959 р. та стараннями батьків, котрим вдалося виїхати до Польщі через співзвучність прізвища з польським та колишнє польське громадянство, виїхав до Вроцлава де й до тепер проживає.
Старший науковий співробітник Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького»
Ігор ДЕРЕВ’ЯНИЙ
Відомий український письменник Юрій Винничук на сторінках видання ZBRUC.eu пише про те як лазні та готелі міста Львова приваблювали любителів оргій та повій.
Коли цукерник і...
Не зрозуміло, чи у п. Дерев’яного, чи у автора проблеми з українською та російською мовами, адже трудящих (укр.), трудящихся (рос.).