“Не ходи у воду за птицею, а в ліс за рибою” – говорить народна мудрість. Кожен знає, що різні тварини мають свій унікальний «дім», пристосувавшись до життя в певному середовищі. Всі особливості тварин і їхньої поведінки насправді зовсім не випадкові і мають важливе значення для життя у природі. Завдяки спеціальним пристосуванням, що формувалися впродовж тривалого часу, тварини розвинули дивовижне мистецтво виживання. Ідеї природи ж виявилися настільки досконалими, що впродовж віків людина намагалася розгадати таємниці пристосувань тварин і використати їх для свого повсякденного життя.
Так анонсує виставку “Мистецтво виживання” Державний природознавчий музей НАН України у Львові. Впевнені, наші читачі вже встигли її відвідати, а тим, хто цього ще не зробив, – наполегливо радимо.
Музейні працівники час від часу оновлюють експозицію (“Фотографії старого Львова” мали нагоду спостерігати за зміною експонатів), тому навіть для тих, хто виставку вже бачив, вона може бути цікавою за якийсь час.
Для колективу музею “Мистецтво виживання” – експериментальна лабораторія перед основною експозицією, яка має з’явитися на початку 2016 року. “Ми експериментуємо з дизайном і подачею інформації та бачимо, що працює, а що ні”, – каже кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, керівник проекту “Динамічний музей” Наталія Дзюбенко.
За її словами, виставка присвячена мистецтву виживання тварин і частково рослин у середовищі. “Основне завдання – показати, чому так небезпечно, коли людина втручається у середовище і змінює його. Адже не всі тварини встигають пристосуватися до змін. Набір пристосувань, які вони отримували під час еволюції, формувався протягом мільйонів років. А зміни, які робить людина у середовищі, можуть відбуватися протягом 50 років”, – каже пані Дзюбенко.
Особливо цікавими відвідини експозиції будуть для учнів. Музей планує до кінця року запустити програму “Експедиційна валіза” для вчителів і школярів. Це спеціальний набір завдань до “Мистецтва виживання”. Вчитель на їх основі може проводити заняття у залах музею.