Перший літній кінотеатр у Львові, або незрозуміле майбутнє

2688
Перший літній кінотеатр у Львові, або незрозуміле майбутнє
Перший літній кінотеатр у Львові, або незрозуміле майбутнє

Ситуація із кінотеатрами у місті Лева, передусім з їх кількістю та доступністю, продовжує залишатися критичною протягом всього періоду незалежності нашої країни… Важко повірити, але у місті в складі Польщі, станом на передвоєнний 1939 рік, діяв 31 кінотеатр!

Будівля кінотеатру "Дзвін". Фото 2015 року
Будівля кінотеатру “Дзвін”. Фото 2015 року

Загалом сприятливою у цій галузі ситуація залишалась й у Радянській Україні. На кінець 1970-х років у Львові налічувалось 27 кінотеатрів. Радянська кіноіндустрія того періоду випускала близько 200 стрічок на рік, переважно всі з них демонструвались й у Львові також… Сьогодні це минуле, що можна було перетворити на цінний спадок, зникає або ж  залишається у вигляді сумних, похмурих будівель із незрозумілим майбутнім…

У повоєнні роки, за нинішньою адресою вул. Шептицьких, 45, побудовано кінотеатр “Літній-1”. Поруч було облаштовано фонтан з скульптурною групою, стенди та конструкції з політичною агітацією…

Споруда кінотеатру "Маяк" на фото 1960-1970 рр.
Споруда кінотеатру “Маяк” на фото 1960-1970 рр.

Цікаво те, що новий літній кінотеатр виявився своєрідним насліддям передвоєнного Львова… Його облаштували неподалік базару Грьодлів, до комплексу якого, зокрема, входив павільйон “Гражини”- одного з кращих кінотеатрів у місті напередодні війни… Пасаж братів Грьодль був зруйнований під час бомбардування міста 22 червня 1941 року.

Окремою спорудою літній кінотеатр стає у 1955 році, зал мав чималу площу у понад 690 м.кв., сезон показів тоді тривав щонайменше від травня до серпня, відомо, що в кінотеатрі була земляна підлога…

Стенди під кіноафіші кінотеатру "Дзвін". Фото 2015 року
Стенди під кіноафіші кінотеатру “Дзвін”. Фото 2015 року

Згодом кінотеатр перейменовано на “Маяк”, зрештою облаштовано дах й більш-менш пристосовано до зимових показів, таким чином “Маяк” на початку 1960-х років перетворився на закритий кінотеатр. Відомо, що у пізніші роки він спеціалізувався на показі індійських стрічок.

Після 1991 року кінотеатр дістає нову назву – “Дзвін”. Починається тривалий період стагнації… Застаріла матеріально-технічна база змусила значно скоротити кількість показів, у зимовий період їх скасували взагалі. Зал почали здавати у суборенду для проведення концертів, зібрань тощо… Навіть сили природи були неприхильними до приміщення, 2005 року впале дерево сильно пошкодило дах…

Ще до до 2009 р. в кінотеатрі з місткістю глядацького залу близько 300 місць, було заплановано щоденно три кіносеанси.

Вигляд на кінотеатр "Дзвін" від вул. Ангеловича. Фото 2015 року
Вигляд на кінотеатр “Дзвін” від вул. Ангеловича. Фото 2015 року

Від 2007 року довкола приміщення кінотеатру ведуться справжні баталії між міськими чиновниками, партійцями, працівниками культури… Того року споруду було передано в оренду з метою створення культурно-мистецького центру ім. С. Бандери. 2013 року міський голова виступив проти розгляду долі приміщення сесією міської ради, маючи побоювання, що воно вийде з комунальної власності і припинить приносити кошти місту. В управлінні культури прозвучала заява про недоцільність глорифікації С.Бандери, оскільки це шлях країн третього світу… Проте депутати 2014 року таки віддали приміщення у оренду ТОВ “Дзвін і К”. Чим закінчиться ця історія наразі невідомо…

Використані джерела :

http://lvov-foto.blogspot.com/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://pohlyad.com/

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.