Костел Матері Божої Остробрамської, або як у Львові з’явилась кампаніла

3119
Костел Матері Божої Остробрамської, або як у Львові з'явилась кампаніла

Якщо уявити нинішню церкву Покрови Пресвятої Богородиці, колись – костел Матері Божої Остробрамської на вул. Личаківська, 175, без оригінальної дзвіниці, отримаємо модерновий будинок, мода на які охопила Львів 20 – 30-х рр. минулого століття, щоправда, чималих розмірів …

Саме дзвіниця, висотою близько 60 м., виконана у формі італійських середньовічних веж-кампаніл, робить храм оригінальним. Дивлячись на неї, подумки переносишся десь у Середземномор’я …

Освяченя новозведеного костелу Матері Божої Остробрамської, 1938 рік
Освяченя новозведеного костелу Матері Божої Остробрамської, 1938 рік

Ще влітку 1914 року громада парафіян-католиків Личакова утворила комітет будівництва нового храму на Верхньому Личакові. Звісно ж, первісним планам завадила війна … Тільки 1927 року місто виділило земельну ділянку під будівництво.

Церква Покрова Богородиці на Личакові. Фото 2015 року.
Церква Покрова Богородиці на Личакові. Фото 2015 року.

Конкурс на проект храму супроводжував справжній ажіотаж, викликаний патріотичною промовою-побажанням львівського римо-католицького архієпископа Болеслава Твардовського, створити та освятити костел, як подяку Богородиці за порятунок Львова від більшовицького наступу у серпні 1920 р.

Вид на храм з вул. Личаківська, 1939 рік
Вид на храм з вул. Личаківська, 1939 рік

У конкурсі взяла участь вся Друга Посполита – архітектори Варшави, Кракова, Львова … 1930 року, після кількох засідань, журі конкурсу одноголосно відкинуло усі проекти, однак доручило Тадеушу Обмінському ( керував будівництвом до своєї смерті у 1932 р. ) виконати детальний план, що базувався на найвдалішому проекті Адольфа Шишко-Богуша.

Будувався храм у 1931 – 1934 рр., як костел для мешканців Личакова. Присвятили його Остробрамській іконі Божої Матері, що донині зберігається у Вільно ( нині Вільнюс ) й шанується як католиками, так і православними.

На території храму, вид на дзвіницю. Фото 2015 року
На території храму, вид на дзвіницю. Фото 2015 року

Після 1932 року роботи продовжував архітектор Вавжинець Дайчак, котрий розробив детальний проект, а також частину внутрішнього убранства. Основні будівельні роботи виконала фірма Дайчака, котра також постачала камінь, цеглу, вапно і цемент.

Ціла плеяда талановитих митців взяла участь у оздоблені костелу – скульптори Яніна Райхер-Тот,  І. Попович, художникТ. Пєчонка та інші.

Вхідний портал до костелу Матері Божої Остробрамської. Фото 2015 року
Вхідний портал до костелу Матері Божої Остробрамської. Фото 2015 року

Дзвіниця настільки привертає увагу, що мимоволі починаєш придивлятись до всього комплексу. Це ж треба, така конструктивістська краса, а популярної інформації обмаль! Та й туристичного значення їй не надають. Дивно…

Вражає зокрема інформація про дзвони, виготовлені для костелу фірмою Карла Швабе в місті Бяла, їх було відлито два. Перший, названий ” Матір Божа Неустанної Помочі “, вагою 1900 кг. і другий — ” Болеслав ” 3100 кг. Загальна вага 5000 кг.! Нажаль, після війни їх вивезли до Польщі …

Вигляд на костел з вул. Личаківської, 1941 рік
Вигляд на костел з вул. Личаківської, 1941 рік

Завершено спорудження храму лише 1938 року. За чотири роки до того, у 1934 році, храм було освячено й передано під опіку отців ордену св. Франциска Салезького. Цікаво, що східна ( греко – католицька ) гілка цього ордену з’явилася лише у 1930 році. Активну участь у функціонуванні товариства приймав Андрей Шептицький – відомий греко-католицький митрополит.

У 1938 році почалося будівництво салезіанами монастирського будинку, із бурсою та ремісничою школою для безхатьків та проблемних дітей. Але завершити його не дав початок другої Світової війни …

Біля церкви Покрови на Личакові. Фото 2015 року
Біля церкви Покрови на Личакові. Фото 2015 року

У 1939 та 1941 рр. вежа дзвіниці та храм були пошкоджені артилерійськими та авіаційними снарядами, сліди від яких було видно до 1990-х.

У 1946 р. костел був закритий і перетворений на книжковий склад. У 1992 р. храм був знову відкритий і освячений як церква Покрови Пресвятої Богородиці. Зараз його використовує згромадження Салезіан східного обряду.

Використані джерела :

http://www.castles.com.ua/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://ukrainaincognita.com/ , http://uk.wikipedia.org/

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.