Знайшли місце падіння радянського літака та безіменну могилу поряд (відео)

4836
Літак І-153 «Чайка»
Літак І-153 «Чайка»

Місце падіння радянського літака на Франківщині. Поряд безіменна могила. Чи має відношення поховання до літака?

Почнемо с початку історії. Наш колега з Івано-Франківська – Сергій Кірій через одного колегу дізнався координати де було знайдено уламки літака неподалік села Ганнусівка. Два рази виїжджав з командою однодумців на це місце щоб ідентифікувати літак та дізнатись подробиці.

Під час цих виїздів було знайдено досить уламків щоб зрозуміти що літак радянський, але модель ще визначити не змогли. Тому було вирішено здійснити третій виїзд на цю локацію.

Наша команда на місці пошуку
Наша команда на місці пошуку

Львів, Івано-Франківськ, Долина – наші учасники зібралися саме з цих місць. Були і досвідчені пошуковці, і початківці. Але мета у всіх спільна.

Цікавий факт – поряд з місцем падіння є могила-пам’ятник з заліза в радянському стилі. Дуже нагадує таку, які колись ставили невідомим воїнам. Тоді і виникло припущення, що цей монумент має відношення до пілота літака.

Місцеві розповіли таку історію, що ніби літак кружляв біля села і стріляв по німцях, поклавши дуже багато з них, десь під 200 людей. Але зрештою його збили і він впав.

Все. Більше ніхто і нічого не знає. Тому ми і вирушили на пошуки щоб з’ясувати факти і можливо знайти між ними зв’язок.

Зразу на горбочку поряд із селом починається ліс. На початку лісу якраз і є ця могила, а метрів через 30 починаються уламки від літака. Почали шукати деталі в цьому районі лісу. Великих звісно що немає, бо поруч село.

Ліс неподалік нашої локації
Ліс неподалік нашої локації

Назбиравши достатньо почали шукати траєкторію падіння літака слідуючи по сигналам. Як такого шлейфу не було, але знаходили деталі і на відстані 300 метрів від нашого місця.

Зрештою визначили де найбільша концентрація уламків і зробили там правильний шурф. Глибина лише 20-30 см, видно шар горілого ґрунту разом з оплавленими деталями та шматками обшивки.

Багато гільз калібру 7.62 . Пізніше з’ясували що всі 1939 року випуску. Також знайшли частини обшивки пофарбованих зеленою фарбою, частини від акумуляторів, від поршневої системи двигуна, уламки текстоліту, обгорілої дельта-деревини, скла від кабіни та інше.

Гільзи калібру 7.62
Гільзи калібру 7.62

Зустрілись немало уламків з клеймами. Наші колеги допомогли із визначенням – клейма 1-го заводу, який випускав лише літаки Міг3, І-15 біс та І-153. Отже, наш літак повинен бути одним з них.

Частина бомботримача літака І-153 
Частина бомботримача літака І-153

Пізніше з’ясували що один з уламків, який навіть не відносили до літака, належить до тримачів бомб.

Ще одна особливість – траплялось достатньо уламків:  ребра охолодження двигуна помальованих чорною фарбою.

Отже висновки були таки :

Літак збитий в 1941 році. Двигун мав повітряного охолодження. Мав на озброєнні кулемет калібру 7.62 та бомби. Зелена фарба місцями має два шари – значить літак підфарбовували.

Тому висновки – це мав би бути літак І-153. І можливо, але менш ймовірно І-15 Біс. Висновки були зроблені групою пошуківців після тривалого обговорення. Звісно, що всі уламки відмили та передивилися уважно на наявність клейма та написів.

Всі уламки після того, як їх помили
Всі уламки після того, як їх помили

Також шукали інформацію на рахунок могили біля місця падіння. І нарешті щось вдалося знайти.

В книжці Василя Остаповича “Мальовниче село під горою” є згадка що біля капличку на горі під час війни впав радянський літак. Пілот скерував літак в ліс щоб не впасти на хати людям. Літак горів, потім вибухнув, пілот загинув на місці. Тут він і був похований як невідомий. Згодом на могилі поставили пам’ятник.

Також про пам’ятник є згадки в довіднику по пам’ятках археології в цьому регіоні. Наразі нам відомо тільки дату падіння 23.06.1941 року. І модель літака І-153 (або І-15 біс).

Сподіваємось що ім’я пілота також вдасться встановити. Тобто з 1941 року ім’я пілота так і не знає ніхто. Пошук в архівах триває.

З книжки Василя Остаповича "Мальовниче село під горою"
З книжки Василя Остаповича “Мальовниче село під горою”
З переліку пам’яток архітектури у Франківський області.
З переліку пам’яток архітектури у Франківський області.
І-153 «Чайка» - так колись виглядав літак що ми знайшли
І-153 «Чайка» – так колись виглядав літак що ми знайшли
Можливо це один з цих пілотів
Можливо це один з цих пілотів

Через тиждень, коли в музеї авіації в Києві передивлялися уламки, виявили цікавий фрагмент. Після детальної чистки від корозії знайшовся новий номер.

Це якраз і є номер літака. В  цій моделі літака складно знаходяться номер двигуна, а тим більше самого літака.

Надіслали запити в архіви – можливо вдасться встановити прізвище пілота та обставини того бою.

Андрій  КІР’ЯНОВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.