“Знаки Львова” Ігоря Малієвського на стінах Музею етнографії та художнього промислу (відео)

1891

В четвер, 8 вересня 2016 року, в приміщенні  Музею етнографії та художнього промислу НАН України (пр.Свободи, 15) відбулося відкриття виставки  світлин Ігоря Малієвського (Чехія). Над фотографічною серією поет і фотограф Ігор Малієвський працював протягом останніх двох років під час неодноразових перебувань в українському місті Львів.

Ця подія викликала справжній ажіотаж не тільки серед львів’ян, вона зібрала велику кількість відвідувачів з різних міст України і Чехії. Гості відкриття почали збиратися задовго до четвертої години по полудню. Перед початком урочистостей можна було подивитися на чудові світлини та послухати акустичну музику у виконанні музичного гурту “Hlinomazův Apetit” з Чехії.

 

Ігор Малієвський у супроводі музичного бенду з Чехії
Ігор Малієвський у супроводі музичного бенду з Чехії

Розпочав урочисте відкриття заступник директора з музейної роботи Музею етнографії та художнього промислу у Львові, Андрій Клімашевський.

“Чесько-українські взаємини, в культурно-мистецькій сфері, в своїй історичній ретроспективі завжди відрізнялися особливою теплотою, особливою продуктивністю. Досить згадати надуспішну діяльність Українського Вільного Університету в Празі завдяки чеській стороні, особливо стараннями тодішнього президента Масарика. Зрештою, можна згадати переписку Масарика з Михайлом Грушевським, яка тривала багато років і була дуже успішною.

Заступник директора з музейної роботи музею етнографії та художнього промислу у Львові, Андрій Клімашевський
Заступник директора з музейної роботи Музею етнографії та художнього промислу у Львові, Андрій Клімашевський

Чеська сторона завжди сприяла українським культурним ініціативам.  Досить згадати відродження нашого Закарпаття у 20-х-30-х рр.

В контексті сьогоднішньої фотовиставки можна провести певну паралель з діяльністю Флоріана Заплетала, знаного чеського фотографа, дослідника, вченого, творчість якого теж повертається в українській і чеській стороні.

Альбом світлин Ігоря Малієвського "Знаки Львова", який можна було придбати на відкритті виставки
Альбом світлин Ігоря Малієвського “Знаки Львова”, який можна було придбати на відкритті виставки

Тому сьогоднішня акція ніби продовжує тяглість цих взаємин, в значній мірі в історичній ретроспективі, але уже в іншому ракурсі, з уваги на сьогодення. Ми можемо побачити як п.ІгорМалієвський захоплений нашим Львовом, як він відчув дух давнини кожного камінчика, кожного закутку нашого міста.  Як він цікаво, динамічно активізує нашу архітектруну спадщину вставляючи людські фігури.  І це додає цікавої креативності його роботам.

Ігор Малієвський
Ігор Малієвський

Це не перша виставка Ігоря Малієвського, перед цим була колективна виставка, декілька років тому в стінах нашого музею. А це перша персональна виставка. Знаю, що попередня виставка викликала значний резонанс у Львові серед культурно-мистецького загалу. Думаю, що ця виставка викличе ще більший,” –  зазначив Андрій Клімашевський.

Завітав на відкриття і новий керівник генерального консульства Чехії у Львові Павел Пешек, котрий звернув увагу на те, що на роботах чеського фотографа Ігоря Малієвського представлений Львів у всіх його несподіваних проявах.

Керівник генерального консульства Чехії у Львові Павел Пешек
Керівник генерального консульства Чехії у Львові Павел Пешек

“Я на посаді щойно кілька годин і тому дуже добре почати свою роботу з такого бальзаму для душі як є ця виставка. Цікавим на виставці є те, що чеський фотограф показує нам не чеські реалії, а львівські реалії. Я радий, що я Львів, як найсхідніше місто Центральної Європи, побачу власними очима і на цих фотографіях.  Хочу висловити сподівання і тішуся  того, що ми ще будемо зустрічатися на наступних таких подіях,” – Павел Пешек.

На відкритті виставки, зліва направо: Андрій Клімашевський, Степан Павлюк, Ігор Малієвський, Луціє Ржегоржікова і Павел Пешек
На відкритті виставки, зліва направо: Андрій Клімашевський, Степан Павлюк, Ігор Малієвський, Луціє Ржегоржікова і Павел Пешек

Директор Інституту народознавства НАН України Степан Павлюк звернув увагу на те, в який складний і важливий момент відбувається виставка чеського митця, закоханого у Львів,  і наскільки ця подія важлива для обох народів.

“Ми відчували і відчуваємо до сьогодні оцей великий історичний контакт, який проявлявся в різних сферах. І в сфері культури, і в сфері політики, і в інших. І ми можемо, на сьогоднішній день, справді зробити перелік отих великих контактів, де ми розуміли один одного. І особливо, хочу підкреслити, у цей час, коли ми як держава склалися, коли як держава працюємо, коли як державу знає світ.  Чеські взаємини з нами надзвичайно цікаві, надзвичайно плідні.

Директор Інституту народознавства НАН України Степан Павлюк. Фото: Роман Метельський
Директор Інституту народознавства НАН України Степан Павлюк. Фото: Роман Метельський

На світлинах виставки ми бачимо не тільки саме відображення пам’яток, а і душу автора, бачимо ставлення до нас.  А це означає, що він таким чином прихиляє ближче Чехію до України і Україну до Чехії. І, насправді, культурні акції, одні з найефективніших, які найбільше зближують людей, які демонструють, що ми на цій планеті повинні шанувати один одного”, – наголосив Степан Павлюк.

На відкриття виставки спеціально завітала директор Чеського центру в Києві Луціє Ржегоржікова.

Директор Чеського центру в Києві Луціє Ржегоржікова
Директор Чеського центру в Києві Луціє Ржегоржікова

“Ця виставка є частиною події «Чеський подих», яка буде продовжуватися концертом і авторським читанням. Запрошень на відкриття різних подій є багато, але якби я не приїхала сюди з Києва, то сварила би сама себе. Я дуже люблю Львів і щаслива, що Чеський центр, разом з Генеральним консульством, зміг трохи допомогти виникненню виставки Ігоря Малієвського, яку ми тут з вами сьогодні відкриваємо”, – поділилася враженнями пані Луціє.

Довідково: Ігор Малієвський – чеський поет та фотограф з українським корінням. Як фотограф співпрацює з низкою видавництв, які займаються мистецтвом і художньою літературою. Пише вірші та оповідання, регулярно співпрацює з чеським радіо і празьким театром Арха. Представляв свої роботи в багатьох фотогалереях США, Європи та Азії. Фотографує на плівку та вручну збільшує фотографії в малих періодичних виданнях.

Народився 1970 року в Празі. Вивчав теоретичну фізику в Карловому університеті, там же не закінчив вивчення філософії. Мав різні праці. З 1995 року займається художньою фотографією (двічі перемагав у конкурсі Czech Press Photo), пише поезії та прозу, разом із Ярославом Рудішем готує літературне кабаре EKG. Дебютував у 2003 році збіркою віршів «Бєломорка», пізніше вийшли книги «Дружба» (2005), «День, який настав після кінця світу» (2013) і «Місяць над річкою Тейо» (2014).

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.