Вчора, 3 вересня 2020 року, у виставковій залі Львівського історичного музею (пл. Ринок, 6 (Кам’яниця Корнякта) ІІІ поверх) відбулося відкриття виставки «Зброя двох Америк». Автори виставки: Тарас Рак, Лілія Бреннер та Андрій Прокіп.
«Ця виставка – ідея працівників відділу «Арсенал» . Ми володіємо дуже цікавою, великою збіркою зброї. Дуже багато спричинився до її вивчення та популяризації наш метр Борис Мельник, але він залишив хорошого учня, який постійно прогресує, дуже багато знає про зброю і дуже часто виступає ініціатором цікавих виставок. Але без команди фахівців з музею «Арсенал», звичайно, що виставка, присвячена зброї не відбувається. Ця виставка особлива, тому що такі пам’ятки ми не виставляли, вони лише незначними вкрапленнями доповнювали інші виставки», – сказала заступниця директора Львівського історичного музею Олена Роман відкриваючи виставку.
Потрібно зазначити що у Львівському Історичному Музеї зберігається значна кількість зброї і військового спорядження ХІХ―ХХ століть з Північної та Південної Америк.
“Цей виставковий проект став черговою сходинкою щоб в непростій ситуації, як в нашій країні, так і у всьому світі, якомога більше залучати людей до відвідування музею. Львівський історичний музей один із провідних музеїв України, понад 370 тис. музейних предметів зберігається в його фондах і це говорить про те, що музей має надзвичайну велику перспективу для того, щоб презентувати виставкові проекти і в подальшому як для широкого загалу, так і для фахівців. Я вдячний організаторам виставки, які в цей непростий час намагаються відкривати музей новими проєктами, експозиціями для того, щоб люди більше пізнавали історію не лише нашої держави”, – зазначив начальник відділу мистецтв та розвитку культури ЛОДА Василь Гладкий.
На огляд відвідувачів пропонується зброя корінних американських народів: лук племені пауні (Північна Америка), індіанські кам’яні сокири з Південної Америки, вогнепальна зброя колонізаторів ― рушниці, гвинтівки, пістолети, револьвери різних систем (Шарпса, Вінчестера, Сміта-Вессона та ін.), холодна зброя ― мачете, багнети. З небойових зразків викликає інтерес церемоніальний меч товариства Лицарів Колумба та сувенірний ніж, виготовлений з уламків американського літака.
“В нас велика колекція зброї. Багато представлено в «Арсеналі», дещо в інших проектах. Але в якийсь момент виникло питання – в принципі, два континенти, а це пів світу які в нас в експозиції майже не представлені. Ми вирішили це віконечко трішки призакрити, почали досліджувати фонди, не тільки зброю, а й супутні речі, і в результаті вийшла невеличка, але репрезентативна вибірка зброї обох континентів, обох Америк. Ми не ділили на Північну та Південну, тому що досить часто воно було спільним, при чому , що досить цікаво багато європейської зброї, яка йшла на експорт до Америки і ми також її вважаємо причетною до Америки. І навпаки багато американської зброї виготовлялося по патентах на європейських підприємствах”, – розповів співавтор виставки Тарас Рак.
Експонується зброя, розроблена або запатентована в США, зокрема револьвери системи Кольта, які за ліцензіями виготовляли в багатьох країнах, наприклад, Великій Британії, Австрії, а також зброя, яку виготовляли в Європі на експорт для держав Південної Америки (Аргентини, Чилі).
“Одного разу наше тріо: я, Тарас Рак та Андрій Пронь зібралися і розговорилися, що у нашому «Арсеналі» представлена зброя більше як з тридцяти країн світу. Втому числі була представлена і Америка, але так , я б сказала, скупенько. І ми, дивлячись на вітрину з Кольтами та Сміт-Вессонами вирішили щось у ній розширити, показати більше. А для цього пішли у фонди подивитися, що ми там маємо, а там Клондайк і ми зрозуміли, що на одну вітрину у нашому «Арсеналі» цього забагато. Так виникла ідея створити виставку”, – прокоментувала співавторка виставки Лілія Бреннер.
Окремим комплексом на виставці представлено пам’ятки, які свідчать про «американський слід» в історії Львова. Вони мають меморіальну цінність і пов’язані з видатними постатями — української оперної співачки Соломії Крушельницької, польського письменника Генрика Сенкевича та ін. Більшість запропонованих для огляду пам’яток Музей експонує вперше.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ