Там, де знаходиться існуюча сьогодні церква, раніше було стародавнє городище, південний вал якого ще сьогодні стрімко обривається до притоки Західного Бугу.
Церква св. Онуфрія у місті Буську Львівської області була зведена у 1642 р. у стилі народної архітектури галицької школи і розташована на високому пагорбі над річкою Ракітною, у передмісті Воляни, що у північно-західній частині міста, на території стародавнього городища. Церква знаходиться у протилежному кінці міста від іншої перлини дерев’яної архітектури – церкви св.Параскеви П’ятниці. З дороги сакральну будівлю не видно, однак за орієнтир може слугувати унікальна капличка при дорозі, розміщена у пеньку тисячолітнього дуба, всередині цієї каплиці знаходиться образ св. Онуфрія. Сама ж церква ховається за високими оборонними валами, у густому лісі з високих дерев.
Дерев’яна церква Онуфрія – тридільна, одноверха будівля, у центрі якої квадратний у плані неф, вкритий шоломоподібною банею з ліхтарем і маківкою. На фронтоні головного входу розміщений образ св. Онуфрія, прикрашений вишитим рушником. Зі східної сторони до нефа прилягає прямокутний у плані вівтар, до північної стіни якого прибудовано ризницю. Із західної сторони до нефа прибудовано присінок, над входом до якого розміщений двосхилий дах, що опирається на дерев’яні стовпи. Неф з вівтарем оточені піддашшям.
У інтер’єрі сакральної споруди відзначається дерев’яний п’ятиярусний іконостас з різьбою, виконаний у першій половині XVІІІ ст. у стилі бароко, а також – орнаментальний настінний живопис 1906 р.
У 1905 р. храм відремонтували. У 1970 р. під керівництвом відомого архітектора Івана Могитича тут відбулися відновлювально-реставраційні роботи. Упродовж 2009 р. – 2010 р. у храмі проводили ремонтні роботи, після яких змінили колір дахів. На заході від храму, там, де був вхід до давнього міста, розташована дерев’яна, квадратна у плані, двох’ярусна дзвіниця. Ця дзвіниця відзначається монументальними пропорціями, її висота становить приблизно 13м.
Нині дерев’яна церква св. Онуфрія у Буську є діючим храмом, вражає своєю вишуканою простотою і належить до пам’яток архітектури національного значення. Щоб потрапити до храму з центру міста, потрібно іти з центральної площі Ринок, мимо костелу св.Станіслава вулицею Київською, далі звернути наліво, і довгою вулицею Б.Хмельницького дійти моста і пройти під трасою Львів-Київ. Далі вже починається передмістя Воляни, церква буде за 5 хв з лівого боку вулиці. Продовживши рух цією ж вулицею далі (це вже очевидно краще робити велосипедом або автомобілем), потрапимо у села Ракобовти і Побужани, де теж є старі дерев’яні храми Успіння Богородиці та Воскресіння Господнього.
Наталка СТУДНЯ
Джерела: