З кладовища знову на кладовище або львівські леви-блукачі

2468

Історія Львова знає чимало історій про блукаючі пам’ятники, котрі ніяк не могли встояти на одно місці та часто змінювали свої локації. До таких, зокрема, можна віднести скульптуру архангела Михаїла та пам’ятник гетьману Яблоновському. Однак, справжніми кочівниками є два леви з Цвинтаря Орлят, котрі за свою коротку історію встигли обійти практично увесь Львів.

Кам'яні леви на Цвинтарі Орлят. Фото 1930-х рр.
Кам’яні леви на Цвинтарі Орлят. Фото 1930-х рр.

Історія львівських левів-мандрівників починається в 1934 році. Саме в тому році вони стали ще одним доповненням до скульптурного ансамблю Цвинтаря Орлят. Проект оформлення цього кладовища було розроблено ще в 1921 році студентом Львівського політехнічного інституту Рудольфом Індрухом. Цей проект носив назву «Білі троянди», і одним із його елементів були дві кам’яні фігури левів. Як бачимо реалізація цього проекту надовго затягнулась в часі. Сам автор проекту не застав навіть встановлення на цвинтарі левів, оскільки помер ще в 1927 році. Загалом, спорудження усього комплексу Цвинтаря Орлят тривало аж 1939 року, і було перерване початком Другої світової війни.

Лев з Цвинтаря Орлят на трасі Львів-Винники. Фото 2010-х рр.
Лев з Цвинтаря Орлят на трасі Львів-Винники. Фото 2010-х рр.

Кам’яні леви знайшли своє місце на Цвинтарі Орлят по обидва боки від Арки Слави. Лев, що розташовувався ліворуч тримав щит з гербом Львова та написом «Завжди вірний» польською мовою. Натомість, на щиті правого лева був польський орел та напис «Тобі, Польще». До 1967 року леви стояли непорушно на своєму місці, однак негативне ставлення радянської влади до цього кладовища передвіщало неспокійну долю і для левів.

Лев з Цвинтаря Орлят навпроти парку Культури на вул. Дзержинського (Вітовського). Фото 1976 р.
Лев з Цвинтаря Орлят навпроти парку Культури на вул. Дзержинського (Вітовського). Фото 1976 р.

Цвинтар Орлят встояв під час подій війни, одна явно не влаштовував радянську владу по її закінченню. Річ у тім, що на цьому цвинтарі були поховані не тільки учасники війни із ЗУНР 1918 року, але й польські солдати Російсько-Польської війни 1920 року. Фактично, доля цього кладовища була вирішена. Однак, скульптури левів в деякій мірі можна назвати «щасливчиками». Оскільки лев завжди був традиційним символом Львова, не залежно від влади, що контролювала місто, то і нищити двох левів з кладовища не було сенсу.

Первісний вигляд так званої "Гільйотини". Фото 1979 року
Первісний вигляд так званої “Гільйотини”. Фото 1979 року

Тож в 1967 році, в 50-ту річницю Жовтневої революції, для левів знайшли нове призначення. Правого лева помістили на виїзді з Львова на трасі Львів-Винники. Натомість, лівий лев знайшов своє пристанище навпроти входу до парку Культури на вул. Дзержинського (Вітовського). Перед встановленням, що правда, довелося дещо підправити щити обох левів. Замість польського герба Львова та герба Польщі, на обидвох щитах помістили радянський герб Львова з традиційними для того часу серпом і молотом.

Лев з Цвинтаря Орлят біля так званої "Гільйотини" на виїзді зі Львова. Фото 1982 року
Лев з Цвинтаря Орлят біля так званої “Гільйотини” на виїзді зі Львова. Фото 1982 року

Але якщо правому левові вдалося простояти на новопризначеному місці майже пів століття, то лівий лев був «непосидючий». Ще в 1979 році, до так званої 40-ї річниці «Золотого Вересня», на виїзді зі Львова в сторону Малехова, було збудовано пам’ятник Возз’єднанню народів Західної України з УРСР. В народі він отримав більш промовисту назву – «Гільйотина». Первинно, цей монумент був оздоблений числом «1939», під який розміщувався герб у вигляді серпа і молота. Однак, досить швидко вигляд «Гільйотини» вирішили зробити більш «львівським». Для цього число «1939» було замінено на напис «Львів», а замість серпа і молота з’явився герб міста Львова. Більше того, в 1981 році поруч «Гільйотини» встановили лева з Цвинтаря Орлят, перенісши його сюди з вул. Вітовського.  Однак, народна назва від цього монументу так і не відклеїлась. Більше того композицію, що утворював монумент в поєднанні з левом, прозвали «Стратою лева».

Лев з Цвинтаря Орлят біля Геотехнічного інституту на вул. Перфецького. Фото 2010-х рр.
Лев з Цвинтаря Орлят біля Геотехнічного інституту на вул. Перфецького. Фото 2010-х рр.

Погана слава на попередньому місті спонукала міську владу підібрати нове місце розташування для «непосидючого» лева. На цей раз його примістили на вул. Б.Хмельницького на майданчику перед об’єднанням “Прикарпатпромарматура”. На жаль, знайти хоча б одну світлину з зображенням лева в цьому місці нам не вдалось. Але це і не дивно, адже і тут лев не затримався на довго.

Кам'яні леви на меморіалі львівським орлятам. Сучасне фото
Кам’яні леви на меморіалі львівським орлятам. Сучасне фото

За часів уже незалежної України для лева підібрали нове місце – подвір’я Геотехнічного інституту по вул. Перфецького. Перед цим над скульптурою провели «декомунізацію» – забрали серп і молот зі щита. Ось так, дещо схований від більшості львів’ян, лев-кочівник стояв там донедавна.

На правому леві ще можна розгледіти залишки серпа і молота. Сучасне фото
На правому леві ще можна розгледіти залишки серпа і молота. Сучасне фото

Однак, у грудні 2015 року обидва лева синхронно зникли з своїх розташувань несподівано з’явившись на своєму новому старому місці – меморіалі львівських орлят. Зазначимо що старий первинний Цвинтар Орлят був знищений радянською владою ще в 1971 році за допомогою танків. Відновлення меморіалу відбулося уже за незалежної України. Очевидно, повернувшись знову на кладовище леви-кочівники нарешті припинять свої міграції по Львову.

Володимир ПРОКОПІВ

Джерела:

Мельник І. Леви вернулися на цвинтар // http://zbruc.eu/node/45475

Леви розбрату // http://www.gazeta.lviv.ua/life/2015/12/23/51840

Цвинтарний детектив Міста Лева // http://zaxid.net/news/showNews.do?tsvintarniy_detektiv_mista_leva&objectId=1378004

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.