З історії львівських Бриґідок

5360
1860-1870

Більшу частину парної сторони Казимирівської вулиці (сучасна Городоцька) займали правоохоронні органи. У будинку колишнього монастиря Бриґідок (1614-1784) австрійська влада розмістила в’язницю, яка функціонує донині як слідчий ізолятор. Взагалі, монастирі Бриґідок дуже любили перетворювати на тюрми – відомі такі “бригідки”, крім Львова, у Дрогобичі та Луцьку.

Костел Святого Апостола Петра ордену Бригідок. Фото 1913 року
Костел Святого Апостола Петра ордену Бригідок. Фото 1913 року

На планах ХVІІІ ст. бачимо мурований костел Св. Бриґіди з прибудованим до нього зі заходу корпусом монастиря. З півночі прилягав монастирський сад. Австрійська влада влаштувала у закритому монастирі чоловічу в’язницю – карний дім. В 1840-х будівлю перебудували у “касарняному” стилі бідермаєрівського класицизму. Колишній костел опинився на закритому подвір’ї і став екуменічною каплицею для в’язнів.

В’язниця «Бригідки» у Львові, 1934 р. (зі сайту http://photo-lviv.in.ua/bryhidky-najstarisha-chynna-vyaznytsya-lvova)
В’язниця «Бригідки» у Львові, 1934 р.

У львівських Бриґідках відбували покарання кримінальні та політичні в’язні. В 1889 р. тут перебував Іван Франко, якого заарештували за підозрою у сприянні “шпигунам” з Росії – Сергію Дегену та Богданові Кистяківському, які приїхали з Києва відвідати Галичину та Карпати. Під враження цього кількамісячного арешту І. Франко написав поетичний цикл “Тюремні сонети”.

Головна брама Бриґідок.
Головна брама Бриґідок.

16 червня 1939 р. з тюрми вдалося втекти трьом членам ОУН. На згадку про цю щасливу втечу на фасаді будівлі відкрили в 2008 р. скульптурну композицію – троє соколів прориваються через тюремні грати. Поруч встановлено пам’ятну плиту з написом: “Воля ціни не має! В пам’ять про пластунів – членів ОУН, політв’язнів Ярослава Гайваса, Петра Башука, Петра Канюки, які здійснили 16.06.1939 р. відчайдушну втечу з польської в’язниці “Бриґідки”.

Дим від пожежі в Бриґідках на вулиці Казимирівській
Дим від пожежі в Бриґідках на вулиці Казимирівській

У тюрмі здійснювалися також страти. 23 грудня 1932 р. в Бриґідках повісили боївкарів ОУН Василя Біласа та Дмитра Данилишина. Їх засудили до страти за напад на пошту в Городку та вбивство керівника східного департаменту польського міністерства закордонних справ, ідеолога польсько-українського зближення Тадеуша Голувка (1889-1931), якого оунівці звинувачували у “духовному обеззброюванні українського суспільства”. Під час їх страти відбувалися Богослужіння у львівських церквах, яке супроводжувалося безперервним биттям у дзвони.

Розстрільний список тюрми № 4. Вирок виніс помічник начальника УНКВД Ілля Ступницький, санкціонував обласний прокурор Леонід Харитонов.
Розстрільний список тюрми № 4. Вирок виніс помічник начальника УНКВД Ілля Ступницький, санкціонував обласний прокурор Леонід Харитонов.

Справжня бійня відбулася у Бриґідках, які в 1939 р. стали тюрмою №4 НКВС, в останній тиждень червня 1941 р. Після початку німецько-радянської війни проводилося “розвантаження тюрем Львівської області від контрреволюційного, кримінально-політичного елементу”. Частину в’язнів евакуювали на схід, частину кримінальних злочинців випустили, а більшість ув’язнених було вбито. Загинуло також багато людей,яких енкаведисти заарештували у перші дні війни. За даними Музею жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” у Бриґідках тобі було вбито 739 осіб (в тюрмі №1 на Лонцького – 1681, в Замарстинівській тюрмі №2 – 971 людину).

Впізнання загиблих. Фото 3 липня 1941 р.
Впізнання загиблих. Фото 3 липня 1941 р.

В ніч на 24 червня 1941 р. боївкарі ОУН здійснили спробу визволити в’язнів львівських тюрем, хоча сили були нерівними, бо в місті ще залишалося багато червоноармійців. Однак охорона тюрми №4 розбіглася і близько 300 ув’язненим вдалося розбити двері камер і вирватися на волю, поки енкаведисти не повернулися, щоб продовжити свою криваву справу.

Для публікації використано фрагмент книги
Ігоря Мельника “Краківське передмістя та західні околиці
Королівського столичного міста Львова” (Центр Європи, 2011)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.