Івано-Франкове (Янів) знаходиться за 22 км на захід від Львова. Історія його заснування сягає давнього часу. Колись на місці Янова було село Деревач, але пізніше назву змінили на Залісся. Збереглися також документи, які вказують коли був створений Янівський став. Це приблизно 1407 р.
Містечко Янів засновано в 1611р. шляхтичем Яном Свошовським, який, до речі, мав українське походження. Відповідно місцевість дістала назву від ім’я засновника. Саме під цією назвою містечко зафіксоване в документах з 1670 року. Чудове розташування дозволило місцевим мешканцям розвивати тут рекреаційну діяльність.
Ще одна важлива дата у розвитку цього краю – 15 листопада 1611р., коли селищу надали магдебурське право. З 1612 року Янівський магістрат став використовувати печатку з гербом містечка. Герб мав зображення святого Архангела Михаїла.
1895 рік – знакова дата, прокладено залізницю Львів-Клепарів-Янів, це послужило потужним поштовхом у розвитку відпочинкового осередку.
До Янівського ставу приїжджали відпочивати львів’яни та гості з інших міст. У 1945 році містечко було перейменовано на селище міського типу Івано-Франкове.
Коли прийшла радянська влада Янів, як відпочинковий центр, почав занепадати. Янівський став влада перетворила на господарку з вирощування риби. Внаслідок цього, а також через підгодівлю риби добривами, якість води у водоймі погіршилась та набула різкого запаху.
У Янові є чудові місця для відпочинку, одне з яких – Королева гора. Її назва походить ід того, що тут бували польські королі, в тому числі і Ян Собєський. З середини 1960-х рр, улюбленим місцем відпочинку стає коса.
Заповідник Розточчя – природна пам’ятка, створена в 1984р. Основне завдання заповідника – зберегти та вивчити рослинний і тваринний світ у цій місцевості. Про Розточчя писали та захоплювалися І. Крип’якевич, П. Пастернак, В. Кубійович, отець І. Гавришкевич. Останній здійснив краєзнавчу експедицію місцями Розточчя. Цей край є унікальним тим, що тут беруть початок безліч річок, струмків, адже це місце знаходиться в межах Головного європейського вододілу. Одні ріки сягають своїми водами Балтійського моря, а інші зовсім у протилежному напрямі – Чорного моря. До речі, першим хто підняв питання про розточанські ліси був Андрій П’ясецький. Його ідею підтримав митрополит УГКЦ Андрей Шептицький. Наприкінці 20 ст. на цих територіях засновано два природоохоронні об’єкти – заповідник «Розточчя» та Яворівський національний природний парк.
Містечко багате не лише своєю чарівною природою, а й архітектурними пам’ятками. Одна з найдавніших – костел, що був заснований подружжям Свошовських у 1614 році. Після того, як закінчилась Друга світова війна храм був закритий і його приміщення слугувало складом для військової частини.
Ще однією сакральною окрасою селища є церква Вознесіння Господнього, побудована в 1831 р.
У 1991-1998 рр., з ініціативи о. Володимира Дадака, була збудована церква Святого Володимира. Авторами проекту іконостасу є О. Зварич, В. Гевало.
Окрім сакральних пам’яток архітектури, у селищі діє художнє професійно-технічне училище №14. Заснування цього навчального закладу сягає часів Австро-Угорщини – 1896 р. Адже ще тоді цей край славився майстрами деревообробки. Відомі нам діячі мистецтва з цієї художньої школи: скульптор І. Севера, Й. Станько – засновник яворівської жолобчасно-вибірної різьби, І. Лісовський – майстер скульптурної різьби, Г. Маковей, С. Мельник – народний майстер декоративно-прикладного мистецтва.
Також у Янові були готелі і ресторації для відпочивальників.
Відомо, що під кінець 1960-х рр. у цій місцевості знімали кінофільми: «Без права на помилку», «Майор вихор », сцени до кінофільму «Данило Галицький».
Поїздка до Янова запам’ятається на довго. Селище багате своєю історією, пам’ятками, а головне – своєю недоторканою природою.
Ірина ХЛЯН
Джерела:
Слід додати до допису, що автори проекту церкви Св. Володимира – архітектори Роман Сивенький та Віталій Шуляр
“Одна з головних вулиць Янова. На задньому плані видніється костел”-це точно не костел!!!
1.”Містечко Янів засновано в 1611р. шляхтичем Яном Свошовським, який, до речі, мав українське походження.” –він не мав українського походження. Свошовський похований у Львові в костелі ОО.Домініканців. Існує безліч, які містять його біографію
2. “Одна з головних вулиць Янова. На задньому плані видніється костел” –це зруйнований готель. а не костел.
п.Хлян, не пишіть дурниць!!