Яніна Межецька – фотограф-експериментатор, автор унікального арт-проекту про чоловіків

2480

Одна з найоригінальніших європейських фотографів Яніна Межецька народилась у Львові в 1896 році. З дитинства дівчину тягнуло до експериментів з власним життям та творчістю. Спочатку Межецька вчиться малярського мистецтва в Промисловій школі, потім заглиблюється в музику і здає в консерваторії державний екзамен з гри на фортеп’яно. Згодом  дівчина закінчує  музикологію в університеті Яна Казимира( тепер ЛНУ ім. І. Франка).

В 1910 році Яніна Межецька вперше бере в руки фотоапарат і не розлучається з ним до кінця життя. Ще в школі вона фотографує своїх вчителів, а в майбутньому на плівку до мисткині потраплять актори, політики та інші відомі люди.

Тадеуш Юліан Яровський, портрет Яніни Межецької 1913 рік
Тадеуш Юліан Яровський, портрет Яніни Межецької 1913 рік

Межецька ходить на уроки до відомого фотографа та викладача Львівської політехніки Генрика Міколяжа. За рік стає дипломованим фотографом. Разом зі своїм вчителем Міколяжем вона входить до Львівського фотографічного товариства, потужної просвітницької і професійної організації, що об’єднувала найвідоміших тогочасних львівських фотографів.

Генрик Міколяж, портрет Яніни Межецької 1926 рік
Генрик Міколяж, портрет Яніни Межецької 1926 рік

В кінці двадцятих років Яніна Межецька разом з чоловіком-лікарем розпочинає у Львові унікальний проект під назвою «Рука, що працює», який вони завершать через 10 років. Ця збірка світлин, що була задумана для медичних досліджень з дерматології, робить революцію в документальній фотографії початку 20 століття. Альбом містить 120 світлин. Це єдина в світі підбірка фотографій спрацьованих чоловічих рук різних професій – від електриків, селян і перукарів до малярів та музикантів.

Такий атлас людських долонь стає одним із поштовхів  до розвитку сюрреалізму у фотографії в міжвоєнний час. Арт-проект Межецької виходить як протест класичній фотографії першої половини 20 століття. Альбом вперше публікують літом 1939 року у Львові. Виставки збірки «Рука, що працює» відбуваються не лише на батьківщині фотографині, але й в Женеві, Будапешті, Лондоні та Токіо.

Книга спогадів Яніни Межецької «Все своє життя з фотографією» («Całe życie z fotografią", Kraków 1981»)
Книга спогадів Яніни Межецької «Все своє життя з фотографією» («Całe życie z fotografią”, Kraków 1981»)

Як напише потім Межецька в своїй книзі спогадів «Ціле життя з фотографією»(«Całe życie z fotografią”, Kraków 1981»): « 250 екземплярів альбому розійшлись в мить, війну чудом пережило 70 з них…»

Жінка-фотограф працює не лише в документалістиці, але й з пейзажем та портретом. Найвідоміший її портрет вченого та природознавця і професора Львівського університету Бенедикта Дубовського. Також в об’єктив Межецької потрапляє жінка президента Польщі Ігнація Мосьціцького та члени родини Йозефа Пілсудського.

Межецька не тільки фотографиня, але й, кажучи сучасною мовою, кураторка фотографії. Вона першою присвятила себе історії фотографії на східній Галичині, зібрала велику колекцію львівських історичних світлин, була причетна до організації майже тридцяти фотографічних виставок. У 1934 році Яніна Межицька отримує медаль на Міжнародній виставці фотографії в Цюриху.

У міжвоєнний період у будинку на вул. Князя Романа,

Руїни Варшави, фото Яніни Межецької
Руїни Варшави, фото Яніни Межецької

32 Межецька має спільне Генриком Міколєшем фотоательє «Oleografia».

Після Другої світової війни Межецька опиняється у Варшаві, працює в Національному музеї та документує зруйновану столицю Польщі. Жінка вступає до товариства Польських фотографів, згодом працює у Вроцлаві, а також по всьому світу.

 

У художньому доробку Межецької сотні фотографій пам’яток Львова, Вроцлава та інших міст, портрети вчених, акторів та художників. Мисткиня працювала з усіма фотографічними журналами того часу.

По собі також залишила багато фотоальбомів та книг, серед яких  “Фотографія пам’ятників і творів мистецтва” і дві автобіографічні книги «Все своє життя з фотографією» («Całe życie z fotografią”, Kraków 1981») і «Мій світ – мої часи» («Mój świat – moje czasy» ,Warszawa 1989).

Яніна Межецька активно працює майже до своєї смерті. Останній її великий проект – це 100 світлин для книги «Історія Китаю» Вітольда Родзинського.

Фотоальбом Яніни Межецької «Артфото»
Фотоальбом Яніни Межецької «Артфото»

Помирає в 1987 році у Варшаві. Фотографії з колекцій Яніни Межецької можна побачити у музеях Вроцлава, Кракова та Львова.

Мирослава ЛЯХОВИЧ

Джерела:

  1. www.facebook.com/Історія-львівської-фотографії-830651376976335/photos/?tab=album&album_id=1011284125579725
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Mierzecka
  3. http://zaxid.net/news/showNews.do?zhinochiy_den_lvivskoyi_fotografiyi&objectId=1287968
  4. http://polishphotobook.tumblr.com/post/84167004740/henryk-mierzecki-r%C4%99ka-pracuj%C4%85ca-janina-mierzecka
  5. http://www.lwow.com.pl/garliccy/janina-mierzecka.html

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.