додому Історія Які каварні і ресторани у Львові під час німецької окупації призначалися...

Які каварні і ресторани у Львові під час німецької окупації призначалися для українців

13891
Більярдний салон у каварні "Театральна", що до І світової війни містилась у партері театру Скарбека (тепер театр ім. Марії Заньковецької), поч. ХХ ст.
Більярдний салон у каварні "Театральна", що до І світової війни містилась у партері театру Скарбека (тепер театр ім. Марії Заньковецької), поч. ХХ ст.

Ранок львів’янина, особливо в неділю, традиційно розпочинається з пізньої кави в хорошому товаристві і в улюбленій кав’ярні. Так триває уже багато років і навіть за часів німецької окупації, кав’ярня була мало не центром всіх життєвих процесів. Сьогодні, разом з Торговою Маркою Кава Старого Львова у пошуках цікавинок  ми знову в цифровому архіві української преси. 

В вересні 1941 року газета Львівські вісті опублікувала огляд львівських кав’ярень з акцентом на те, куди мають право ходити україніці, а котрі з них “Нур фір дойчен”. Ну і, з німецькою педантичністю нарахувала їх у місті аж 39.

Сам для себе багато цікавого дізнався, то ж хочу поділитися з вами. Подаю цю статтю зі збереженням граматики, стилістики та орфографії.

Каварні і ресторани у Львові

У Львові працює 39 Каварень, ресторанів і закусочних. Але не з усіх може користати все населення Львова. Ряд ресторанів і каварень призначено виключно для військових, як пр. ресторан “Спартак”, при вул. Гетманській 10.

Колишній готель «Імперіал», вул. Січових Стрільців, 3. Фото Тетяна Жернова, 2016р
Колишній готель «Імперіал», вул. Січових Стрільців, 3. Фото Тетяна Жернова, 2016р

Виключно для німців є призначені такі ресторани: „Жоржа” при Марійській пл., „Імперіяль” при вул. 3. травня, ресторан при вул. Коперника 3, каварня-ресторан „Централь” при вул, 3 травня 2., ресторан „Театраль” при вул. Лукасінського 4., „Севілла” при вул. Пекарській 4., ресторан „Україна” при вул. Зибликевича 2.

Готель "Жорж", ресторан. Фото поч. 20 ст.
Готель “Жорж”, ресторан. Фото поч. 20 ст.

Чотири ресторани призначені для німців і українців, а саме: ресторан „Атляс” (Ринок 45), ресторан „Палермо” (вул. Рутовського 26), ресторан „Лідо“ (вул. Личаківська 24 а) та ресторан при вул. Сапеги 69.

Кав'ярня «Атляс»
Кав’ярня «Атляс»

Всі інші ресторани як і закусочні, що не мають напису “Нур фір дойчен” є до диспозиції арійського населення м. Львова. Ось вони: Каварня № 1 (вул. Академічна), ресторан № 29 (вул. Академічна 18), ресторан № 19 (вул. Коперника), ресторан № 15 (Ринок 34), ресторан № 23 (Ринок 17), ресторан № 13 (вул. Пекарська 24), ресторан № 12 (вул. Казимирівська 43), ресторан № 23 (118) (вул. Томіцького 19), ресторан № 18 (вул. Токажевського 56).

вул. Пекарська. Львів, 1941-1944 (джерело: Котлобулатова І. Львів на фотографії-2: 1860-2011. Львів: Центр Європи, 2011)
вул. Пекарська. Львів, 1941-1944 (джерело: Котлобулатова І. Львів на фотографії-2: 1860-2011. Львів: Центр Європи, 2011)

Закусочні: Галицька пл. 3., вул. Ягайлонська 4, вул. Ягайлонська 24, вул. Рутовського 6, Бернардинська пл. 17, пл. Голуховських 10 б, вул. Токажевського 36, вул. Токажевського 85, вул. Сташіца 4, вул. Львівських Дітей 18, вул. На Байках 6б, вул. На Байках 2. вул. Стрийська 3, вул. Янівська 9, вул. Унії Берестейської 10.

Вулиця Газова у Львові
Вулиця Газова у Львові

Крім того є цілий ряд ресторанів при інституціях і підприємствах, з яких користають місцеві робітники й урядовці. З таких найважніших ресторанів слід згадати: Університетський ресторан при вул. Абрагамовичів 14, ресторан Міської Газівні при вул.Газовій 28, ресторан трамваєвиків при вул. Пелчинській, ресторан фабрики „Одоль” при вул. Шведській 3, ресторан Дирекції Лісів при вул. Хорущина 17 та ресторан, фабрики ляку при вул. Кресовій 2.

В найближчих днях будуть вирішені організаційні справи у всіх ресторанах Львова.

Про існування кількох кав’ярень у Львові я навіть не знав, і відкрив їх для себе. Маю надію знайти більше інформації про кавові заклади нашого міста у минулому столітті. То ж слідкуйте і смачної вам кави.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерело:

  1. Каварні і ресторани у Львові // Львівські вісті. – 1941. – 19 вересня (ч. 36). – С. 3.

5 КОМЕНТАРІ

    • Звичайно, КАВАРНІ, від кореня КАВА. А “кав’ярня” – то є мовний покруч. Вигадали москалі, які пристосовували для себе Українську мову. То таке саме, як ” ячна” каша, замість нашої ячмінної.
      У Львові ікра риб називалася “кав’яр”, на польський лад.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.