В час війни дуже важливо зберегти не тільки життя, будинки, інфраструктуру, а й нашу культурну ідентичність. Адже якщо ми втратимо культурні надбання нашої нації – ці втрати відновити буде дуже важко. Тому, сьогодні працівники Музею мистецтва Метрополітен (США) покажуть як вони зберігають килими та гобелени.
Я Ольга Ярема-Винар, я працюю у відділі реставрації по текстилю Метрополітен музею реставратором по текстилю.
Я хочу вам продемонструвати як ми зберігаємо текстильні вироби невеликого розміру (вишивка, маленький гобелен). Тут, як ви бачите, я маю невеликий гобелен, який ми зберігаємо між двома шарами картону.
Перед тим як показати як зберігати хочу сказати, що дуже важливо сфотографувати та задокументувати, щоб пізніше у хаосі можна було знайти де і що у вас зберігається.
Цей гобелен є на одному шарі картону сірого кольору. Білий – це промокальний папір, що не дає текстилю рухатися та фіксує його на поверхні. Далі ми накриваємо гобелен тонким шаром паперу і зверху прикриваємо ще одним шаром картону.
Надруковану інформацію про гобелен, номер під яким він зберігається у музеї та фото поміщаємо зверху.
Можна перекладати папером і нашаровувати один текстиль над другим. Шар не повинен бути дуже товстим, але декілька текстилів між двома картонами так зберігати можна.
Потім ми це зав’язуємо шнурівками з одного і другого боків, щоб текстиль не випадав з картонів.
Моя колега Джулія Костріні, яка сама є з Італії, покаже як ми накручуємо на трубу з картону (може також бути з інших матеріалів, навіть скручена з грубшого паперу, дерев’яна чи з будь-чого, що є під рукою) текстиль. Це може бути килим, гобелен.
Треба сказати що якщо гобелен чи килим має підкладку, то при накручувані ця підкладка має бути згори, а сам гобелен чи килим – під низом. Так як у даному випадку ви не бачите текстилю, оскільки він є під підкладкою.
Хочу нагадати, що обов’язково потрібно сфотографувати виріб для інформації та подальшого вживання.
На трубу можна накручувати кілька текстилів. Бажано їх перекладати папером.
В першу чергу відгортаємо, далі кладемо трубу до якої прикріплений папір, завдяки чому значно полегшується накручення. Відгорнутий край текстилю кладемо на папір і починаємо накручувати. Треба слідкувати щоб права та ліва сторони текстилю однаково накручувалися на трубу. Якщо щось цьому заважає (наприклад є щось нашито), тоді потрібно щось підкладати (наприклад тканину) для вирівнювання поверхні. Бачимо, що вона підклала один листок паперу. Звертаю увагу, що новий листок паперу підкладається під низ паперу, що залишився, а далі продовжуємо накручувати. Бажано, щоб папір повністю покривав гобелен. Якщо паперу немає можна накручувати і без нього, але все ж папір є бажаним, принаймні в кінці, щоб текстиль був вкритий папером.
Далі ми закручуємо в тайвек. Це потрібно для зберігання, щоб текстиль не присипувався пилом. Тайвек має покривати те, що накручено на вал.
В самому кінці зав’язуємо зав’язки і під одну із них вкладаємо фото та інформацію про предмет.
Довідково. Тайвек – нетканинне волокно із поліетилену високої щільності.
А коли ми переможемо, то ці всі знання зможемо використовувати у мирному житті для консервації та збереження культурної спадщини. Слава Україні!
Ольга ЯРЕМА-ВИНАР
реставратор текстилю у відділі реставрації по текстилю Метрополітен музею.