21 грудня Музей-заповідник «Олеський замок» святкував свій 40-річний ювілей від дня, коли його відновили та відкрили як відділ Львівської національної галереї мистецтв. Нове життя будівлі з багатовіковою історією подарував Герой України, тодішній директор галереї мистецтв Борис Возницький.
З нагоди свята в приміщенні Олеського замку відбулась урочиста академія, на якій згадали довгий шлях відновлення музею з руїни та пом’янули світлу пам’ять Бориса Григоровича Возницького хвилиною мовчання. Привітати колектив музею прибули численні гості, серед яких голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка та Преосвященний владика Ігор Возьняк, Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ.
«Олесько – це замок. Замок – це Олесько», – такими словами Борис Возницький завершує свої спогади «Боротьба за замки». Насамперед – це було вісім років титанічної, розумової та фізичної праці над створенням музею, якого Україна не знала. Перш за все, звичайно, (праці над музеєм, – ред.) Бориса Возницького», – наголосила у своєму вітальному слові в.о. генерального директора ЛНГМ ім. Б. Возницького Лариса Разінкова-Возницька.
Ілюстрацією п’ятирічної реставрації Олеського замку стало відкриття виставки фотографії “Хроніка відродження замку. Фотоматеріали з архіву Бориса Возницького”.
«У 1975 році у замку працювало 35 людей, з них ще зараз працюють троє. Всі вони пройшли велетенську школу Бориса Возницького під гаслом порятунку безцінної пам’ятки, любові до рідної землі, гордості за сховище скарбів української спадщини. До 1975 року працівники виконували на чолі з Борисом Возницьким всю необхідну роботу: розбивали і впорядковували усю паркову зону, садили дерева, декоративні кущі, будували альтанки, мостики, клали сходи, рівняли схили, взимку збирали очерет на ставах, вичищали підвальні приміщення та експозиційні зали, відновлювали старе планування замку», – згадала Лариса Борисівна.
В.о. генерального директора Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького Лариса Возницька-Разінкова подякувала всім працівникам замку за щоденну і клопітку працю.
До присутніх звернувся також і митрополит львівський УГКЦ Ігор (Возьняк).
«Дуже шаную вас, бо ви знавці української культури і мистецтва. Ви оберігаєте це, поширюєте про нього правду і знання, дорожите кожним клаптиком паперу», – сказав митрополит.
Він також згадав Бориса Возницького, який найбільше долучився до збереження нашої спадщини: «Який мудрий, далекоглядний і глибокий чоловік. Він хотів, аби збереглися церкви, іконостаси».
Владика вручив працівникам Олеського замку грамоту з нагоди 40-річчя створення замку та подякував їм за старання і працю.
Завідувач відділу національної галереї мистецтв «Олеський замок» Роман Соломко, виступаючи перед присутніми, зазначив, що 40 років – це багато для людини, але не для замку.
«Багато за цей час відбулося різних подій. 21 грудня 1975 року у холодний зимовий день відкривали музей. Важко сказати, чому саме обрана ця дата. Ми неодноразово з Борисом Григоровичем обговорювали, чому не влітку це зробили, а чому саме наприкінці року. Його думка була така, що ми готові були давно відкрити цей замок, але усе було пов’язане із пам’ятником неподалік від Олеська – пам’ятником Першої кінної, – який партійна влада вирішила відкривати чомусь 21 грудня 1975 року», – згадав Роман Соломко. Він висловив сподівання, що своє у 50-річчя відкриття музею замок уже буде відремонтований.
Заступник директора Львівської національної галереї мистецтв з наукової роботи Володимир Пшик презентував четвертий науковий збірник, присвячений 40-річчю Музею-заповідника. Окрім цього, відбулась презентація виставки “Фарфор і фаянс в інтер’єрі ХVІІІ-поч.ХХ ст. зі збірки Олеського замку” у підвалах фондосховища.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ