В суботу, 23 вересня 2017 року, в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові (вул. С. Крушельницької 23) відбулися урочистості з нагоди 145 дня народження української оперної співачки, патронеси музею.
Вечір розпочався з привітального слова директора Музею Соломії Крушельницької у Львові Галини Тихобаєвої. Вона подякували всім “старим”друзям дому Соломії і тим, хто в цей день завітав до музею вперше, розповіла про здобутки та досягнення музею за останній рік та проанонсувала програму вечора.
Про один рік з життя оперної діви на основі публікацій в періодичних виданнях розповіла завідувач наукового відділу музею Данута Білавич. Її ґрунтовна доповідь так і називалась – “1897 рік в житті Соломії Крушельницької” і включала в себе розповідь про неймовірні гастролі оперної діви в Чилі.
За рік, що минув, фонди Музею поповнилися новими цікавими матеріалами, що допомагають краще зрозуміти творчу натуру оперної діви і доповнити її біографію раніше невідомими фактами не тільки Соломії Крушельницької, а й інших відомих і не дуже постатей музичного життя України. До слова, весь фонд Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові складається виключно з подарованих експонатів. Виставку нових надходжень “Скарби Соломіїного Дому” презентувала головний хранитель фондів Музею Ірина Криворучка.
Музей не стоїть на місці і постійно шукає нові способи та варіанти комунікації з відвідувачами різних вікових категорій. Ось і на ювілеї старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької Роксоляна Пасічник презентувала унікальну музейну розробку – “аудіо поштівку”, створену з використанням QR-коду. Навівши камеру свого смартфону на, зображений на звороті поштівки, кожен охочий одразу міг почути виконання Соломією Крушельницькою арії з опери, фото з якої знаходиться на титулі поштівки.
Мистецька частина вечора, як і годиться, розпочалася концертом вокальної музики. Арії з опер та українські народні пісні з репертуару Соломії Крушельницької” прозвучали у виконанні молодої вокалістки з Червонограда Мар’яни Зінь. Співачка, котра зараз навчається в Італії, виявила бажання виконати кілька вокальних композицій в Домі Соломії Крушельницької з нагоди ювілею.
Несподіваним та абсолютно поза програмою став імпровізований виступ Звенислави Костур, яка вже тривалий час досліджує родинне дерево Крушельницьких. Буквально за кілька хвилин вона розповіла величезну кількість мало, або й зовсім невідомих фактів про представників роду та їх генеалогічні зв’язки.
Пані Звенислава також поставила багато запитань і запросила до співпраці. Очевидно це стосувалося усіх присутніх, оскільки плідна співпраця з музеєм уже триває.
Завершальним акордом вечора став великий торт з келихом вина та неформальне спілкування у приємному товаристві шанувальників творчості Соломії Крушельницької.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ