29 вересня 2015 року, в Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові (вул.І.Франка, 154) відбулися урочистості, присвячені 149 річниці від дня народження Михайла Грушевського — одного з найвизначніших українських істориків, політичного та громадського діяча, голови Української Центральної Ради. Вченого, котрий двадцять років (з 1894 по 1914 роки) жив, працював та творив у Львові.
Святкування розпочалися покладанням квітів до пам’ятника Михайлу Грушевському на проспекті Шевченка. Вшанувати видатного історика прийшли учасники святкувань, мешканці та гості міста.
Згодом, усі охочі завітали до Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові, де відбулася презентація новоствореного веб-сайту, а також віртуального туру експозицією музею, з якими присутніх ознайомила вчений секретар Софія Легін, а директор музею, заслужений працівник культури Марія Магунь подякувала тим, хто долучився до розробки та створення цих проектів.
Головний зберігач фондів музею Олеся Ванчура презентувала виставку оригінальних документів та світлин із фондової скарбниці музею “Левицькі та Грушевські. Сторінки родинних стосунків і життєвих контактів”. Тему виставки було обрано не випадково. Адже цьогоріч виповнюється 165 років від дня народження о.Олександра Левицького – багатолітнього пароха містечка Скала (зараз Скала-Подільська, Тернопільської області), чоловіка рідної сестри Марії Грушевської.
Стосунки Михайла Сергійовича та о. Олександра були не тільки родинними, але й дружніми. Грушевський часто відвідував Тернопілля, де, окрім науково-дослідницької роботи, брав дуже активну участь у громадському і політичному житті цього краю. І завжди у всіх своїх починаннях відчував дружню підтримку о. Олександра.
Родинними спогадами із гостями музею поділилися правнучки о.Олександра Левицького — Лариса Микласевич та Христя Лопушанська. З легкої руки останньої, фонди музею поповнилися дитячими книжечками, які колись належали доньці Михайла Грушевського – Катрусі і, які, до цього часу, дбайливо зберігала Галицька родина Грушевських.
Продовженням святкування стало відкриття виставки “1915 рік у житті Михайла Грушевського”. Старший науковий співробітник музею Ольга Тернавська розповіла про те, які події відбувалися у житті вченого та його родини в 1915 році, а також представила матеріали виставки, що ілюструють цей період.
Опісля, свої привітання висловили музейники. Зокрема, директор Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Галина Тихобаєва, а також колеги із Львівського історичного музею.
На завершення вечора директор музею Марія Магунь подякувала усім, хто долучився до творення свята та запросила присутніх оглянути виставки.
Софія ЛЕГІН
вчений секретар Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові