Вчора, 24 жовтня 2017 року, у Музично-меморіальному музеї відбувся перший благодійний концерт вокальної музики, кошти з якого призначені на реставрацію пошкоджених внаслідок залиття музейних експонатів. Ініціатором циклу благодійних концерту виступив студент IV курсу вокального факультету Львівської національної музичної академії ім. М.В. Лисенка Віктор Янковський.
Ніч з 4 на 5 жовтня 2017 року поділила життя колективу музею Соломії Крушельницької на “до” і “після”. Вода, що справжнім водоспадом лилася з верхньої квартири, вщент знищила щойно відреставровані (після попереднього залиття!) стелі і стіни двох експозиційних кімнат, а також дубовий паркет ХІХ століття. Викликані “по тривозі” працівники і друзі музею докладали усіх зусиль, аби “під дощем” якнайшвидше винести пошкоджені меблі, нотні видання, фотографії в сухі приміщення. Дві кімнати швидко спорожніли, але впродовж кількох годин зі стелі продовжувала крапати вода…
Музей для відвідувачів зачинили, і працівники закладу розмірковували, яким чином можна продовжити музейну діяльність. Адже нікому невідомо, коли музейна експозиція знову набере свого первісного вигляду, а відвідувачі зможуть оглянути цілий музей і послухати повноцінну екскурсію. Було прийнято компромісне рішення ущільнити чинні експозиційні кімнати деякими предметами з залитих приміщень, і з 25 жовтня відчинити музей для відвідувачів, а для охочих поглянути на залиті кімнати відчинити і їх також.
Поки працівники оговтувалися після шоку, підраховували збитки, наша мистецька молодь вирішила прийти на допомогу. Студент Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка Віктор Янковський звернувся до музею з пропозицією зібрати кошти на реставрацію пошкоджених музейних предметів, організувавши цикл благодійних концертів за участю кращих студентів музичної академії.
Відкрив цей цикл концерт вокальної музики у приміщенні Музею Соломії Крушельницької. Зі вступним словом виступила директор музею Галина Тихобаєва. Вона щиро подякувала студентам музичної академії, передусім Віктору Янковському, за ініціативу і наголосила, що найціннішим в цій ініціативі є не зібрана сума грошей, а те, що музей не залишився віч-на-віч зі своєю бідою, а відчув потужну підтримку молодих митців, їхню готовність допомогти.
У концерті прозвучали безсмертні твори світової класики у виконанні студентів вокального факультету Львівської національної музичної академії ім. М.В. Лисенка – Данила Санітара, Анни Раєвої, Святослава Винника, Катерини Стефанюк, Інни Джумаєвої, Лі Ке; партію фортепіано виконували Роксоляна Підлипна, Ольга Коломієць, Аліна Ростовецька.
Слухачі концерту отримали справжнє естетичне задоволення. Здавалося, що й сама Соломія Крушельницької була присутня на концерті, бо її погляд з портрета, напевно, відчував на собі кожен виконавець. У цьому теплому погляді відчувалася підтримка молодих співаків і надія, що в майбутньому вони стануть окрасою найпрестижніших театрів і концертних залів світу.
Найближчими днями ми опублікуємо номер благодійного рахунку, куди всі охочі зможуть переказати гроші на відновлення музейних раритетів. Розклад наступних концертів можна буде прочитати на сайті музею Соломії Крушельницької і в соціальній мережі Facebook на сторінках “Соломія Крушельницька”, “Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької”.
Роксоляна ПАСІЧНИК