Як нас бачить світ, через призму яких ЗМІ формується розуміння ситуації в нашій країні, як кожен із нас може впливати на це і які ознаки справді демократичного суспільства й чи довго нам до цього йти. Так багато і таких стратегічно важливих питань обговорювали 30 листопада у Львівській політехніці на зустрічі з відомою журналісткою, очільницею Української служби „Голос Америки“, експерткою із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі Мирославою Гонгадзе.
Зустріч організував Міжнародний інститут освіти, культури і зв’язків із діаспорою, на чолі з Іриною Ключковською.
Привітав гостю перший проректор Львівської політехніки професор Володимир Павлиш, наголосивши на важливості її думки щодо розвитку сучасних українських ЗМІ та загалом ситуації відображення української ситуації в світі.
Спілкування з Мирославою Гонгадзе було надзвичайно динамічне і нагадувало більше обговорення ключових проблем і пошук шляхів їх вирішення. Важливо, що до головної зали Політехніки посходилися майбутні журналісти, міжнародники нашого університету та Франкового, а також вже знані фахівці львівських медіа. Це дає надію, що зміни відбудуться обов’язково.
— Для мене важливо знати, що вас цікавить. Щоразу, перед виходом в ефір думаю про те, що саме вам потрібно, як допомогти вам зрозуміти цей світ краще, як дати нагоду розвиватися, як вселити віру в те, що все у ваших руках — усі рішення, майбутні кроки — все залежить виключно від вас, бо ніхто в житті вам нічого не винен, рухатися вперед — це ваше завдання, — розпочала зустріч Мирослава Гонгадзе.
Чимало цікавого гостя розповіла про роботу української служби „Голос Америки“, яка була серед перших українських ЗМІ, створених у телевізійному просторі США ще на початку 1990-х років. Казала, що мріяла працювати там — так і сталося.
— Коли розпався СРСР у США чомусь вирішили, що вже не треба розповідати від світу, що відбувається на постарадянському просторі. Насправді, це було нерозуміння труднощі переходу від тоталітаризму до демократії, складності побудови серйозних інституцій. Тож 10-15 років відбувалося спустошення наших ресурсів. І зараз маємо наслідок цього — це місце зайняли російські медіа. Вони наростили свої інформаційні ресурси і на сьогодні закрила нішу перш за все не лише російськомовного продукту, а й англійськомовного, який виходить із цієї частини світу. Тож, шукаючи інформацію про Україну англійською мовою, передовсім знаходимо інформацію російських медіа. Це велика небезпека. Бо західні журналісти, зазвичай не знаючи контексту подій у нашій державі, використовує ці ресурси. Тож самі журналісти стають інструментом у цій інформаційній війні, — наголосила гостя.
Боротьба з поданням правдивої інформації триває постійно. Мирослава Гонгадзе навела чимало прикладів, як їхня служба працює, щоб світ отримував достовірну інформацію про Україну, а ми — про сприйняття нас у світі. Журналісти „Голосу Америки“ завжди дуже ретельно підходять до відбору інформації, перевіряють джерела, максимально точно і достовірно перекладань іншомовні тексти. Лише так, переконана журналістка, можна перемогти і не допустити, щоб українські журналісти, які використовують іноземні джерела інформації не ставали жертвами російської пропаганди.
Мирослава Гонгадзе переконана, що будь-яка пропаганда — це зло. Тому завжди бореться за те, щоб журналістські матеріали були інформативними, а не пропагандивними, показуючи і добрі, і погані сторони тієї чи іншої ситуації. Ми стараємося показувати і добрі, і погані сторони — це інформування. Головне завжди говорити правду. Порадила і майбутнім журналістам, і просто читачам, ніколи не перепощувати статті, якщо просто зачепив заголовок. завжди читати інформацію з кількох джерел, не реагувати з коментарями швидко і зразу.
— Коли читаю українські ЗМІ, мені крутиться голова. На жаль, все змішане — думки, позиції, факти, все перевернути з ніг на голову. Нема чіткості у формулюванні. Журналістика повинна базуватися на фактах, а не на ваших уявленнях про ці факти. В Україні дуже часто журналісти будують висновки на власних уявленнях про подію, — підкреслила Мирослава Гонгадзе. — Українське суспільство більше хаотичне, ніж демократичне. Бо досі, на жаль, нема сильних інституцій — державної влади і верховенства права. А лише вони можуть забезпечити стабільність і демократію в країні. Зараз наше завдання, принаймні створити незалежні медіа, щоб було сильне громадське мовлення, яке задаватиме тон.
Запитань від студентів-журналістів було надзвичайно багато. Їх цікавило все — і як стати добрим фахівцем, і з чого починала свою кар’єру пані Мирослава, які головні вимоги, щоб стати співробітником „Голосу Америки“ та ще багато-багато іншого. Головне, що радила Мирослава Гонгадзе — багато читати і вчити іноземні мови, особливо англійську. Лише розумне й еродоване суспільство і журналісти зокрема здатні протистояти пропагандивній машині, яка веде інформаційну віну проти України.
Наталія ПАВЛИШИН