Цьогоріч Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького відзначила одразу дві поважні річниці – 118 років тому, рішеннням львівського магістрату було засновано Міську галерею (згодом – Львівська картинна галерея), та 101 річницю передачі дому Дідушицької, більш знаного як будинок Владислава Лозинського, у власність Міської галереї.
Будинок на початку вулиці Оссолінських (нині вул.Стефаника, 3), що виходив фасадом на семінарські сади та цитадель, було збудовано 1873 року за проектом архітектора Ф. Покутинського, як палац-маєток графині Ізабелли Дідушицької. Герб знаного роду Дідушицьких, у вигляді барельєфу, досі можна побачити на фасаді споруди.
Згодом, будинок стає власністю відомого історика, колекціонера, мистецтвознавця, письменника та журналіста Владислава Лозинського (1843-1913) – власника величезної колекції старожитностей, зброї, творів мистецтва.
Тим часом, 1902 року, зусиллями “опікунів” міста Тадеуша Рутовського та Александра Чоловського, Міська галерея Львова отримала величезний внесок на розвиток у 5 тисяч крон від правника Владислава Дулємби.У 1907 році на кошти міста була закуплена і перевезена до Львова колекція І. Яковича (цукрозаводчика з села Сутківці Хмельниччини) – близько 2000 експонатів (зокрема 400 картин). Тому 14 лютого 1907 року вважається датою заснування музею…
У травні 1913 року власник будівлі на Оссолінських помирає. Згідно із заповітом, більша частина його колекції перейшла у власність міста. Спадкоємець Владислава Лозинського – Валеріан, навесні 1914 року, продає гміні міста Львова і сам будинок.
Спочатку тут декілька тижнів експонувалась колекція Владислава Лозинського, цілісність котрої згодом була порушена і розділена між кількома музеями…
З тих славних часів перших експозицій галереї у будинку Лозинського збереглись повідомлення тогочасної преси:
“Виставка колекції Владислава Лозинського, яка містить зброю, польські пам’ятки і твори мистецтва, буде відчинена ще короткий час. Аби уможливити її відвідання для широкої громадськості, керівництво виставки 31 травня зменшить ціну вхідного квитка до 60 гелл. з особи. Молодь обох статей і військові до вахмістра включно платять 20 гелл. Виставка відкрита щодня від 10 год. ранку до 3 після полудня в палаці на вул. Оссолінських, 3 [тепер – вул. Стефаника]. На найважливіших предметах дано пояснення згідно з каталогом св. пам. Владислава Лозинського» («Gazeta Lwowska», s. 3, 1914).
У міжвоєнний період, з вересня 1921 року в будинку по вулиці Оссолінських, 3 була виставлена, придбана у 1919 році колекція Б. Ожеховича, яка дала назву окремому відділу – “Збірки Болєслава Ожеховича”. З того часу галерея в різний спосіб поповнювалась колекціями, депозитами та дарами…
Сьогодні, невеликий музей, котрий починався з будинку по вул. Оссолінських, 3 і чотирьох тисяч експонатів, став могутньою інституцією, яка налічує шістнадцять відділів і філій та понад п’ятдесят тисяч музейних предметів.
Використані джерела :
http://bruchwiese.livejournal.com/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://prostir.museum/ , http://www.pslava.info/