Як львів’яни в Європу не хотіли

1433

Виявляється, на відміну від сьогодення, колись галичани опиралися будь-яким зв’язкам з тодішніми європейськими державами. Чималий на це вплив мав інший політичний зв’язок – з московитами. Важко подумати, що Львів міг би ніколи не стати таким гарним і європейським як сьогодні, якби все-таки не вдалось, починаючи з  1387 року, місту зазнати вплив держав Європи, їхньої культури, мистецтва, освіти, побуту.

Давній Львів, реконструкція бл 1275р (http://karelin.org.ua/padinnya/)
Давній Львів, реконструкція бл 1275р (http://karelin.org.ua/padinnya/)

Ще у XI-XIIIст Галичина була так званим Диким Полем. Князь Володимирко Володарович, що об’єднав галицькі землі, був прибічником московського князя Юрія Долгорукого і галичани фактично дружили з московитами. Син Володимирка Ярослав Осмомисл одружився на доньці Юрія, політичні стосунки тільки міцніли, навіть відбувався обмін князями в володінні. Новгородський князь аж 10 років керував в Галичині, одружив Данила Галицького на своїй дочці. Це був дуже тісний союз з Північною Руссю.

1204 року Папа Римський Інокентій III здійснює спробу запропонувати Галичині євроінтеграцію. Він посилає своїх людей до князя Романа Мстиславовича, намовляючи його перейти на латинство і за це обіцяючи королівський вінець та поміч меча Святого Петра. Роман навідріз відмовився на пропозицію, витягнувши свого меча і сказавши: «Чи такий меч має Папа, що береться мені допомагати у завоюваннях? Ні, доки я маю свого меча, не хочу купувати володінь іншою ціною».

З 1246 по 1253 роки уже Інокентій IV намагається переконати  в тому ж самому наступника Романа – Данила Галицького. Йому він надсилає численні папські булли з проханнями і Данило погоджується коронуватися тільки  з інтересом коаліції європейських монархів в боротьбі проти татар.  Відповідно, коронація ця була нещирою, галицький князь не йде на поступки Риму в церковних питаннях, йому дорікають у відступництві від католицької церкви, навіть погрожують прокляттям, та Данило згодом  розриває всі стосунки з Римом.

Ще одну спробу європейськості здійснює Юрій II Болеслав Тройденович, внук Юрія I Львовича. Він запрошує в Галичину німецьких та чеських купців, ремісників і дає їм рівне право з місцевим населенням. Закордонні гості виявились дуже вправними і завзятими, почали піднімати економіку і заробляти непогано на цьому самі. Але місцевим це абсолютно не сподобалось, вони обвинуватили Юрія II в поширенні католицтва та наданні чужинцям особливих привілеїв.

Князь Юрій II Болеслав Тройденович (http://www.ukrainians-world.org.ua/peoples/1868bcfc7f20862b/)
Князь Юрій II Болеслав Тройденович (http://www.ukrainians-world.org.ua/peoples/1868bcfc7f20862b/)

За свій вчинок князь поплатився життям, адже галичани з боярами змовилися і отруїли Юрія II, його дружину литовську князівну кинули під лід, а німецьких та чеських ремісників вбили, відібравши їхні статки. В літописах так згадується ця подія: «Буря фантастичної ненависті захлеснула Червону Русь. Ця ненависть була спрямована проти всього, що прийшло з Заходу: освіти, торгівлі, ремісництва, проти усього, що працювало для добра громадян». Тоді вони не усвідомлювали, що роблять.

Остання подія і стала причиною походу в 1340 році на Львів Казимира III, що був родичем отруєного Юрія II. І цього разу, злякавшись європейського монарха, львів’яни звернулись по допомогу до хана Золотої Орди Узбека… Лише після його смерті вдалося Казимиру III стати правителем і нарешті своїми силами та силами своїх наступників залучити Галичину до Європи. З 1387 і до 1939 року Львів перебуває під впливом європейських країн.

Гедеон Балабан (1530-1607рр) (http://upc.lviv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=27%3A2011-02-23-18-31-10&Itemid=43&lang=ru)
Гедеон Балабан (1530-1607рр)
(http://upc.lviv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=27%3A2011-02-23-18-31-10&Itemid=43&lang=ru)

Звичайно, внутрішнє протистояння ще не до кінця згасає – так, наприклад, львівський єпископ Гедеон Балабан 1596 року противився церковній унії з Римом. Львівські русини були прихильниками східного обряду. Однак поступово вдалося таки домінувати європейськості в галичанах.

Львів сьогодні. Фото Тетяна Жернова 2016р
Львів сьогодні. Фото Тетяна Жернова 2016р

«Що тільки Львів до нинішніх часів посідає святого чи найкращого, усе це перейняв від найперших німців, особливо богобоязнь, вшановування монархів, любов до своїх домашніх, гостинність до чужих». – писав історик Бартоломей Зиморович.

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерело: Ілько Лемко. Цікавинки з історії Львова – Львів: Апріорі, 2011. – 128с. – С. 13-18.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.