У вівторок, 13 грудня 2022 року, о 16.00 в читальній залі Науково-технічної бібліотеки НУ “Львівська політехніка” ( вул. Професорська, 1) відбудеться лекція “Як колись у Львові святкували Різдво і Новий рік”.
Старший науковий співробітник Музею Історії Львова – відділу Львівського Історичного Музею, екскурсовод по Львову, львовознавець Ярослав Бишкевич, розкаже про Різдвяно-новорічні святкування у Львові.
Подія організована Українським Фотографічним Товариством (УФОТО) у співпраці з Львівським Фотомузеєм та Науково-технічною бібліотекою НУ “Львівська політехніка”.
Різдво у Львові святкували ще з моменту заснування міста, одні 25 грудня, другі 6, а треті – 7 січня, це були головні свята взимку. Новий Рік святкували: католики 1 вересня, а православні – 1 березня.
У 1582 році Папа Ґреґор XIII видав Ординат про перехід Нового Року на 1 січня, а у 1700 році, коли галицькі українці прийняли унію, перейшли святкувати Новий Рік на 14 січня.
Багато що змінив прихід австрійської влади. У 1781 році австрійський Монарх Йозеф ІІ видав Toleranzpatent, який надав рівні права всім християнам. У 1868 році Кайзер Австрії і Король Угорщини Франц-Йозеф видав новий Toleranzpatent, який надав рівні права всім реліґіям.
З того часу і до другої світової війни у Львові три громади: українська (греко-католицька), польська (римо-католицька) та єврейська (іудейська) спільно святкували свої свята: римо-католицьке і греко-католицьке від Різдва Христового (25 грудня чи 7 січня) до Стрітеня Господнього (2 чи 15 лютого) іудейське від Хануки до Ту-бі-швату.
Ялинку почали ставити у 1817 році за наказом Кайзера Австрії Франца, спочатку ставили християни, а потім інші конфесії, час від часу проводили спільні хороводи. Але таке щастя закінчилося під час другої світової війни.
До та після лекції традиційно пригощатиме Кава Строго Львова.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ