Як колись у Львові святкували Різдво і Новий рік

4112
Як колись у Львові святкували Різдво і Новий рік

У вівторок, 13 грудня 2022 року, о 16.00 в читальній залі Науково-технічної бібліотеки НУ “Львівська політехніка” ( вул. Професорська, 1) відбудеться лекція “Як колись у Львові святкували Різдво і Новий рік”.

Старший науковий співробітник Музею Історії Львова – відділу Львівського Історичного Музею, екскурсовод по Львову, львовознавець Ярослав Бишкевич, розкаже про Різдвяно-новорічні святкування у Львові.

Подія організована Українським Фотографічним Товариством (УФОТО) у співпраці з Львівським Фотомузеєм та Науково-технічною бібліотекою НУ “Львівська політехніка”.

Різдво у Львові святкували ще з моменту заснування міста, одні 25 грудня, другі 6, а треті – 7 січня, це були головні свята взимку. Новий Рік святкували: католики 1 вересня, а православні – 1 березня.

У 1582 році Папа Ґреґор XIII видав Ординат про перехід Нового Року на 1 січня, а у 1700 році, коли галицькі українці прийняли унію, перейшли святкувати Новий Рік на 14 січня.

Багато що змінив прихід австрійської влади. У 1781 році австрійський Монарх Йозеф ІІ видав Toleranzpatent, який надав рівні права всім християнам. У 1868 році Кайзер Австрії і Король Угорщини Франц-Йозеф видав новий Toleranzpatent, який надав рівні права всім реліґіям.

З того часу і до другої світової війни у Львові три громади: українська (греко-католицька), польська (римо-католицька) та єврейська (іудейська) спільно святкували свої свята: римо-католицьке і греко-католицьке від Різдва Христового (25 грудня чи 7 січня) до Стрітеня Господнього (2 чи 15 лютого) іудейське від Хануки до Ту-бі-швату.
Ялинку почали ставити у 1817 році за наказом Кайзера Австрії Франца, спочатку ставили християни, а потім інші конфесії, час від часу проводили спільні хороводи. Але таке щастя закінчилося під час другої світової війни.

До та після лекції традиційно пригощатиме Кава Строго Львова.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.