Як хата з Рівного з позаминулого століття поїхала до Радивилова

1131
Диво-хата на вулиці Шевченка, якої вже там немає. Фото 2012 року
Диво-хата на вулиці Шевченка, якої вже там немає. Фото 2012 року

Рівне позбулося фактично “музейного” об’єкту понад сторічної давнини, який знаходився під відкритим небом на вулиці Шевченка. Тепер там, вочевидь. постане чергова “висотка”. Утім, стару хату ще можна буде побачити. Але не в Рівному.

Так виглядала хата Тарасевичів на вул. Шевченка в 2010 році
Так виглядала хата Тарасевичів на вул. Шевченка в 2010 році

Багато років рівнян та гостей міста, які прямували старовинною вулицею Шевченка дивував “живий” артефакт — старезна дерев’яна, похилена від часу, але ще стійка, хата. Зроблена методом зрубу, вона давно пережила своє сторіччя і здалася лише нині. Вона, єдина така, на цьому відрізку вулиці Шевченка, здавалося, якимось дивом телепортації перенесена з минулого в нашу сучасність…

Хата Тарасевичів, фото 2010 року
Хата Тарасевичів, фото 2010 року

Історію цього унікального будинку свого часу розповіла краєзнавиця Галина Данильчук у своїй книзі “Рівне у долях його мешканців”: “Перша згадка про вулицю Шевченка міститься у писемних джерелах ще за 1629 рік. Тоді вона називалася Супонівською. Потім — Омелянівською, бо саме тут пролягав шлях до села Омеляна. Забудовували вулицю дерев’яними будинками, і селились тут переважно українці, які мали наділи землі і з покоління в покоління займались сільським господарством. Хата на вулиці Шевченка, 85 є зразком дерев’яного будівництва першої половини ХХ століття. Вона знаходиться саме в тому кутку міста, який був осередком українства в Рівному. Тут селилися і організовували свій побут саме українці. У цій хаті жила родина корінних рівнян — Тарасевичів. Марія Олексіївна Тарасевич і її старша сестра Надія Олексіївна Кулій (їх давно вже немає на цьому світі) розповідали, що їхній хаті 200 років, хоча документи про дату побудови у них не збереглися”.

У понад столітньому будинку з Рівного, за словами Володимира Дзьобака, відновлять побут мешканців ХХ століття.
У понад столітньому будинку з Рівного, за словами Володимира Дзьобака, відновлять побут мешканців ХХ століття.

Ще кілька років тому виникла ідея передати стару хату з вулиці Шевченка Рівненському краєзнавчому музею, щоб встановити на його території, проте… Як стало відомо, дерев’яного старожила нещодавно передали ГО “Центр дослідження і відродження Волині”, що в Радивилові. Там хата стоятиме на території етнорезиденції “Ладомирія”, де знаходиться Музей одягу Великої Волині. Ось що повідомив на сторінці громадської організації керівник “Центру” Володимир Дзьобак:

“Півтора роки тому, одна дуже хороша людина повідомила, що в Рівному є стара хата (приблизно кінця 19, початку 20 століття), яку будуть демонтовувати. Підказала до кого потрібно звернутися. Зустрілися, переговорили, пояснили чим займаємося і що плануємо робити із артефактом у разі, якщо нам його віддадуть. Десь близько трьох місяців шукав спеців, які б могли обстежити об‘єкт і розповісти про його реальний стан. Знайшли таких. Домовилися про співпрацю. Після детального обстеження виявилося наступне. Дах в первісному стані не зберігся, останній варіант – покритий шифером. Прогнив дубовий фундамент, фактично провалилася одна стіна хати, багато колод інших трьох сторін також стали не придатними для подальшого використання. В середині розваленою була піч і ще було багато-багато подібних негативних моментів. Не зважаючи на це, ми прийняли рішення забрати об‘єкт і провести комплексну його реконструкцію. Понад рік тривали бюрократичні погодження, але сьогодні матеріали хати перевезені в Ладомирію!”

Праворуч з уже знесеним будинком видніється ще один будинок-старожил – №85-А. Він у трохи кращому стані. Можливо він колись стане експонатом під відкритим небом у Рівненському музеї?
Праворуч з уже знесеним будинком видніється ще один будинок-старожил – №85-А. Він у трохи кращому стані. Можливо він колись стане експонатом під відкритим небом у Рівненському музеї?

До речі, поруч із перенесеною хатою під номером №85-А є ще одна подібна, але в трохи кращому стані. Усього ж на історичній вулиці Шевченка в Рівному збереглося вісм старих дерев’яних будинків. У деяких з них мешкають родини корінних мешканців вулиці – Дзіваки, Логвисі, Либаки, Листопади. У сімейних архівах вони зберігають унікальні світлини з видами в тому числі й їхніх прадідівських будинків.

Світлана КАЛЬКО

Джерело: РівнеРетроРитм

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.