В середу, 21 березня 2018 року, в залах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) професор, народний художник України, академік НАМУ Андрій Бокотей святкував своє 80-річчя. З нагоди ювілею, маестро гутного скла відбулося відкриття виставки однієї композиції.
“Маю честь представити виставковий проект одної композиції відомого українського мистця, професора, дійсного члена Національної академії мистецтв України, заслуженого діяча мистецтв України, народного художника України, лауреата Національної премії України ім.Т.Шевченка Андрія Бокотея. Сьогодні ми святкуємо його ювілей і сьогодні ми маємо ще одну зустріч з творчістю Андрія Бокотея. Великого майстра скла, великого українського мистця”, – сказав генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан відкриваючи виставку.
Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка звернув увагу присутніх на талант та велику працездатність митця, який не перестає тішити своїх шанувальників новими творчими проектами.
“Це треба бути щасливим в Бога, бути добрим сином свого народу, щоб на свій ювілей зібрати стільки людей, кожен з яких є непересічною особистістю. Андрій Бокотей – це найбільш шанована, найбільш поважна, а головне любима в Бога людина, любима людина в людей. Адже без іскорки Божої його талант ніколи не розгорівся би, без великої працездатності він ніколи не був би реалізований, а без підтримки та поваги людей він ніколи би не отримав тго визнання, яке має сьогодні”, – зазначив губернатор.
Серед поважних гостей відкриття мистецького проекту був і президент Національної академії мистецтв України Андрій Чебикін, який високо оцінив вклад Андрія Бокотея в українське мистецтво скла.
“Андрій Бокотей зробив великий вклад перш за все в українське мистецтво скла, а ще й в розвиток цієї справи у всьому світі, від Японії до Америки і навпаки. Сьогодні наша делегація вітає Андрія Бокотея від імені Національної академії мистецтв України, дійсним членом якої він є, та від імені Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. І головне побажання ювіляру – здоров’я і так же натхненно працювати. Ми раді, що Україна має такого велета в нашому українському мистецтві”, – сказав Андрій Чебикін.
Також в рамках ювілею засновано першу премію професора Андрія Бокотея для молодих художників-склярів. Нагородження переможців відбулося під час відкриття виставки в Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького.
“Завдяки пану Ляо Міню з Китайської Народної Республіки ми започаткували премію для молодих митців до 35 років. У конкурсі взяли участь 28 молодих художників скла. Пан Ляо Мінь заснував та будує величезний музей скла на 3 тис. кв.м. і перша премія – це поїздка у Китай на конференцію, а робота переможця залишається у цьому музеї, що відкриється у жовтні, – розповів Андрій Бокотей.
Лауреатом першої премії став Кирило Білан. В якості нагороди Кирило отримав поїздку до Китаю. Друга премія у вигляді 20 000 гривень дісталася Руслану Лучко. Третю сходинку почесного п’єдесталу (10 000 грн) зайняв Андрій Чижов.
Андрій Андрійович Бокотей народився 1938 р. в селі Брід на Закарпатті. 1965 р. закінчив Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва (тепер ЛНАМ), кафедра кераміки. Дійсний член Національної академії мистецтв України (2000), Лауреат національної премії України ім. Тараса Шевченка (2002), народний художник України (2007), заслужений діяч мистецтв України (1989), професор (1996).
З 1965 р. – викладач кафедри художньої кераміки ЛДІПДМ. У 1972-1988 рр. – на творчій роботі. У 1991–1992 рр. – голова Львівської організації Спілки художників України. З 1993 р. – доцент кафедри художнього скла ЛДІПДМ. У 1992–1996 рр. – завідувач кафедри художнього скла ЛДІПДМ. У 1996–2000 рр. – проректор з навчальної роботи ЛАМ. У 2000-2015 рр. – ректор ЛНАМ. З 2015 р. керівник Західного науково-мистецького центру Національної академії мистецтв України. Голова міжнародних симпозіум гутного скла у Львові (1989, 1992, 1995, 1998, 2001, 2004, 2007, 2010, 2014). Учасник численних персональних і групових виставок в Україні, Китаї, США, Франції, Бельгії, Ізраїлі, Польщі, Росії, Литві, Естонії, Латвії, Угорщині, Голландії, Данії, Фінляндії, Норвегії.
Нагороди: 1989 р. – Срібна медаль Академії мистецтв СРСР; 2009 р. – Кавалерський хрест Ордена «За заслуги» Республіки Польща; 2013 р. – Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (2013), Орден князя Ярослава Мудрого IV ступеня (2016).
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ