18-20 травня 2017 року у Львові відбудеться Міжнародний фестиваль особливих театрів «Шлях», у якому візьме участь 11 особливих театральних колективів з України, Польщі та Литви, а це близько 150 акторів. Режисерів театрів навчатимуть сценічного руху та театрального мистецтва на спеціальних майстер класах 20 травня, а всі бажаючі фотографи зможуть спробувати свої сили у фотоконкурсі «Театр в об’єктиві», який проходитиме в рамках фестивалю.
Вистави цього року мають різну тематику: біблійні історії, китайські та циганські стародавні легенди, українські і світові казки. Глядачу будуть представлені різні театральні стилі: розважальні, музичні, пластичні і комедійні вистави. Цьогорічний фестиваль відбудеться у двох локаціях – Обласний академічний театр Ляльок та Палац культури ім. Г. Хоткевича. Вперше на фестиваль завітає пластичний театр “Impulsas” з Литви та “Zwierciadlo” з Польщі, а також театри з Червонограду, Полтави та Луцьку. Прийти на фестиваль може кожен, вхід у всі дні фестивалю є вільний, натомість на майстер-класи потрібно записатись заздалегідь.
Фестиваль «Шлях» був започаткований у 2001 році і є частиною міжнародної співдружності мистецьких заходів для людей з особливими потребами. Подібні фестивалі відбуваються у Польщі, Білорусі, Росії, а театральні колективи, де акторами є неповносправні особи вже давно активно працюють у Німеччині, Литві, Латвії і вище перелічених країнах.
Цього року фестиваль проходить за підтримки управління культури Львівської Міської Ради, Департаменту з питань культури, національностей та релігії ЛОДА, Фонду св. Володимира та програми національних обмінів, що фінансується Європейським Союзом та Національним фондом підтримки демократії.
Про середовище та інклюзію в мистецтві та Україні:
Трагічний випадок на перфоменсі однієї лондонської трупи сучасного танцю став поштовхом до створення “Candoco”. Після падіння Селести Дандекер під час виступу лікарі поставили діагноз – перелом у шийному відділі хребта, що означало майже повний параліч тіла. Двадцять років опісля вона разом із Адамом Бенджаміном заснувала трупу сучасного інклюзивного танцю, що розшифровується, як «сan do», тобто «можу зробити». На даний момент їхнє портфоліо налічує більше тридцяти постановок, їхні танці бачили більш ніж у шістдесяти країнах світу. Також вони проводять танцювальні тренінги для особливих людей. “Candoco” – живий приклад інклюзії в найглибшому її прояві, й такий досвід потрібно переймати.
Інклюзивність в Україні не на такому високому рівні, проте вона є. У Львові Мистецько-Терапевтичний центр «Непротоптана стежина» багато років поспіль організовує Міжнародний фестиваль особливих театрів «Шлях». На цей фестиваль з’їжджаються актори із різних міст України, а також із Польщі, Литви, Білорусі та гості з інших країн. Організатори запевняють, що особливий театр – це своєрідне одужання і для учасників, і для глядачів.
Також уже 16 років у Києві діє інтеграційна театральна студія «Паростки» – постійний партнер «Непротоптаної стежини». Мета театру – зміна сприйняття аудиторії. Тобто аби глядачі насамперед помічали чудовий голос чи переконливу гру актора, а не поставлений йому діагноз. Керівник організації, Віталій Любота, переконаний, що залучення до театрального мистецтва також має сильну реабілітаційну дію. Учасник постановки думає, що він просто грає в театрі, а насправді, за допомогою комплексної реабілітації, відбувається стабілізація як і фізичного, так і психічного станів.
Робота в інклюзивних театрах дуже кропітка, й не тільки для акторів, а й для режисера. Йому потрібно вкладати максимум зусиль й турботи у кожен етап: від розподілу ролей до кінцевого перфоменсу. Проте нелегка праця згодом перетворюється у щось прекрасне: як мінімум – катарсис від побаченого, як максимум – розуміння проблеми й бажання допомогти.
ПРОГРАМА
18 травня (четвер) І день, Обласний театр ляльок
10.00 – урочисте відкриття
10.30 – Показ вистав:
Театр тіней «Картинка» (Львів) – «Коли ми були птахами»
Театр «І сміх і сльози» (Львів) – «Я і ти, ми і без нас»
Музично-театральна студія «Журавка» (Львів) – «Горіхові принцеси»
11.50 – Антракт
12.00 – 13.20 Показ вистав:
Музичний драматичний театр «Дзвіночки» (Львів) – «Дюймовочка»
Театр «Наша радість» (Львів) – «Вовк і семеро козенят»
Театр «Дзвіночок» (Полтава) – «День народження киці Мури»
19 травня (п’ятниця) ІІ день, Міський палац культури ім. Г. Хоткевича
10.00 – відкриття другого дня
10.30 – Показ вистав:
Театр «Impulsas» (Литва) – «Musical play»
Творчий колектив «Золота молодь» (Львів) – «Віяло безсмертя»
Театр «Росинка» (Червоноград) – «Циганський вибір»
11.50 – Антракт
12.00 – Показ вистав:
Театр «ТАМІ» (Луцьк) – «Як жінки чоловіків провчили»
Театр «Zwierciadło» (Польща) – «Mama Mia»
13.20 – нагородження учасників фестивалю
18.00 – 19.30 – Інтеграційна вечірка для учасників фестивалю
Львівський кіноцентр, вул. В. Великого 14а
20 травня (субота) НРЦ «Джерело», пр. Червоної калини, 86а:
10.00 – 12.00 Майстер-клас для режисерів особливих театрів від Зосі Дов’ят «Майстерність режисера»
12.30 – 14.30 Майстер-клас для режисерів особливих театрів від Марі Бакал «Сценічний рух»
10.00-14.00 – екскурсії містом, відвідування музеїв для учасників.
Ористарх БАНДРУК