18 квітня 2019 року у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові (вул. І.Франка, 154) відбулося відкриття Великодньої виставки «Сяє радість із небес: Христос Воскрес!»
На виставці представлено авторські роботи великоднього циклу мисткині Марії Янко: близько 300 писанок, 20 витинанок, 30 акварелей.
“З Марією Янко ми знайомі не перший рік, і не перший рік Музей Грушевського приймає у своїх стінах її талант і її саму. Приймає, як людину надзвичайно творчу, багатогранну. Щоразу вона має нас чим подивувати і ми разом з нею намагаємося осягнути прекрасний дивосвіт її творчості.
Ми подивовуємо її любов до своїх учнів, до маленьких талантів, які вона плекає, ростить та провадить в життя. І виставку її учнів ми також приймали у своїх стінах.
А ще мисткиню ми знаємо як прекрасну берегиню, котра вміє шанувати традиції рідної землі, своєї малої батьківщини – Лемківщини, яка у неї в душі, серці. Разом з нею і у ній. Вона дає їй пізнати широко світ, дає відчути і зрозуміти сьогодення та заразом представити її у творах, які народжуються з під її умілих рук та з глибини її душі” – розповіла на відкритті виставки директор музею, заслужений працівник культури Марія Магунь.
Марія Янко творчо працює в жанрі живопису та графіки, використовуючи різні техніки. У першу чергу вона звернулася до найважливішого – свого коріння. До глибинних вражень з розповідей батьків та дідуся, почутих у дитинстві. Так постали перші твори на лемківську тематику – як усвідомлення власного життєвого шляху, внутрішнього покликання, духовного обов’язку перед минулим і майбутнім.
“Особисто я відкрила для себе Марію через те, що для мене вона зробила мою рідну землю ближчою. Зробила для мене Лемкіщину рідною отут і вже. Зовсім не було того відчуття, що вона десь далеко і ми більше ніколи до неї не дійдемо. Дякуючи Марії і її творам ми мали можливість бути на рідній землі ще до того як ми ступили на неї фізично. І оце збереження ментального, духовного через творчість ще раз доводить, що неможливо народ вирвати з корінням. Це коріння існує в нас всередині, в генетичному коді” – поділилася з присутніми ведуча радіопрограми на Львівському радіо, громадська діячка, голова громадської організації «Етра», активна захисниця культурної та історичної спадщини Наталка Криничанка.
Своєю творчістю Марія Янко підтримує народні традиції, працює натхненно і багато в різних напрямках образотворчого та ужиткового мистецтва. Творчий потенціал художниці невичерпний і до педагогічної діяльності: з дня заснування Дитячої школи народних мистецтв в даній школі Марія реалізувала себе як прекрасний художник–педагог, педагог-методист, майстер декоративно – прикладного мистецтва, організатор різноманітних культурно – мистецьких заходів, серед яких десятки майстер – класів.
Вона – керівник проекту Всеукраїнського фестивалю лемківської писанки у 2009 р. та Першого Міжнародного фестивалю лемківської писанки у 2010 р. у Львові. Її учні є переможцями обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів.
Ольга ДОВГАНИК